Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '07

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
8197
 

Mesleğim emlakçılık!

Mesleğim emlakçılık!
 

Biz emlakçılar, yeni adımızla gayrimenul danışmanları ya da Sevgili Celal Çelik’in deyimiyle ‘’emlak aracıları’’... Gün içinde tam bir sinir harbi içinde ama yine de zevkle çalışıyoruz. Müşavirlik yasasını umutla beklerken ve aslında o yasaya da uygulanamayacak bir çok hayal yüklerken; yetki belgemiz, vergi karnemiz, kestiğimiz faturalarla; tam bir işletme olarak faaliyet gösteriyoruz.
Ancak vatandaşımızın bize bakış açısı ve pazarlık tarzı bizim bazen iş mi yapıyoruz, oyun mu oynuyoruz şeklinde düşünmemize neden oluyor.
Mesela;
Pazar günleri de tatil yapmadan yoğun bir şekilde çalışmamız gerekir. Malum herkesin tatilde olduğu ve uygun ev aradığı bir gün... Neyse günü atlatıp akşama dönüyoruz ve kendimize biraz zaman ayırmak istiyoruz. Diyelim gece saat 23.00 ve yoğun bir günün ardından iyi bir duş hayaliyle kendimizi suyun altına bırakıyoruz. Fakat telefonumuz çalıyor. İnternette yayın yaptığımıza göre cevaplamamız gerekiyor. Bornozumuzu sırtımıza geçirip, su kaçan kulağımızı temizlemeye çalışıp; bir taraftan da yanıtlıyoruz telefonu...
-Aloooo, şu kiralık daireniz var ya, kaç para o?
-Hangi daire efendim?
-Şu internete yazmışın ya kardeşim, bilmiyon mu neresi olduğunu?
-Beyefendi ben emlakçıyım o ilanda belirttiğim gibi ve çok sayıda kiralık yayını yapıyorum. Biraz bilgi verseniz....
-Hani 3 kattaki, kirası 750 ytl olan daire!
-Anladım efendim, ne öğrenmek istiyorsunuz o daire hakkında? (Çünkü tüm özellikler yayında belirtilmiştir.)
-Nerde o ev?
-Cumhuriyet mahallesinde efendim.
-Tamam anladık kardeşim, hangi site?
-Özür dilerim efendim, mal sahibiyle sözleşmem yok şifahen bana bildirdi bu daireyi. O yüzden başka emlakçı arkadaşlar da çalışıyor ve evde ev sahibinin telefonu da olduğundan, ofiste sözleşme yapmadan açık adres veremiyorum. Yarın gelebilirseniz....
-Nasıl yani, ev sahibinden habersiz mi kiralıyosun burayı?
-Hayır efendim, çabuk kiralanması için....
-Ben anlamam kardeşim, zaten 500 etmeyen eve 750 diyosun; şimdi sen komisyon da istersin. Kaç para alıyosun?
-Bir kira bedeli çalışıyorum efendim fakat evin fiyatını rayiç belirler genellikle. Yani o ev benim değil ben demiyorum, aracıyım.
-Ya bu ev, hani şu okulun yanındaki ev değil mi?
-Fakat beyefendi, ben biraz önce....
-Biliyom ben orayı kardeşim, gördüm; sen pahalı söylüyosun, orası o para değil!
-Nereyi biliyosunuz beyefendi?
-İşte o okulun yanındaki daireyi.
-Fakat bu daire okulun yanında değil!
-Tamam işte zaten okulun değil, ilerdeki marketin yanında...
-.... (Az daha oyuna geleceğiz bu saatte, neredeyse adresi ağzımızdan alacak. Toparlanıp devam ediyoruz.)
-Sen sor bi ev sahibine bakalım, burayı 550’ye verirse yarın hemen tutalım. Hem sana da bi şeyler atarız!
.............
Sıkıldınız değil mi? Biz sıkılmadan bu ve bunu defalarca aşan bu tür yaklaşımlarla neredeyse tüm gün ve gece devam ediyoruz çalışmaya.
Tabi ki, her zaman uyanık olamayıp amme hizmetiyle çalıştığımız ve ev sahibi adına çok güzel dilekleri karşılamaya çalıştığımız zamanların dışında; çalışmaya uğraşıyoruz.
Şu ara neredeyse tatilde emlak piyasası, ancak hala akıllı yatırımcı(!) bu tür oyunlarla piyasamızda cirit atıyor. Böylece biz de sıkılmadan karşılıklı anlayışla; müşteri adaylarımızla paslaşıp duruyoruz.
Bu mesleği icra etmeye çalışan tüm arkadaşlara selam olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eğer bir işde insanlara bir şey anlatamaya çalışıyorsanız, iletişim problemi içine giriyorsanız o iş zordur. Sizin de işiniz zor. İnsanlar emlakçıdan evi öğrenip, emlak komisyonunu vermeden eve sahip olmak yada kiralamak istiyor. Bence sorun bundan kaynaklanıyor. Hem düşünmüşümdür. Menkul taşınabilir, paraya çevrilebilen evrağa verilen isimdir. O zaman gayri menkul taşımayan, paraya çevrilen evrak anlamına geliyor. Aslında evrak değilde değer demek lazım. Gayrimenkul ismi nerden geliyor biliyormusun?

stilwater 
 22.07.2007 9:07
Cevap :
Gayrimenkulu taşınmayan değer olarak biliyorum. Ancak tam olarak karşılığını hiç araştırmadım. Bizce taşınamayan değerler. Ve oldukça da aktif olan bir piyasa. Ancak aracılar bu konuda biraz farklı gözle değerlendirildiğinden işimiz zor. Fakat bu sadece müşteriden değil, bu işten kayıt dışı gelir elde etmeye çalışan kişilerden ve yasalardan da kaynaklanıyor. Teşekkürler yorum ve katkınız için. Selamlar.  22.07.2007 17:31
 

büyük paraların döndüğü bir iş. yürütmek zorunda olduğun işletmenin, giderlerinin, emeğinin, zamanının hiç bir değeri yok insanların gözünde. herkes tongaya bastırmak, seni kullanarak komisyonu bedavaya getirmek peşinde. çelik gibi sinirlerinin olması gerekiyor.belki araştırmışsındır , ben diyorum ki bu emlak işinin yanına bir de reklam işi alsan diyorum. sanırım o da internet üzerinden yapılıyor.ikisini birlikte yürüten ofisler biliyorum.ne dersin sevgili arkadaşım?

Neşe İleri 
 18.07.2007 11:04
Cevap :
Ama Neşe'm, ben küçücük bir şahıs işletmesiyim. Kendi başıma amme hizmetine ancak yetebiliyorum. Dışarda geçirdiğimiz zaman da çok fazla. Portföy yaratmak için. Yeri görmek, araştırmak, fotoğraflamak; bunlar da zaman alıyor, müşteriye sunum da...Yani başka işe bölünürsem altından zor kalkarım, bu iş gerçek bir emek ve yoğunluk istiyor. Piyasa kabulumuz de en azından 5-6 yılımızı alıyor. Yani daha benim çoook fırın ekmek yemem lazım, büyümek için:)İlerde inşallah ek bir faaliyete yetecek eleman ve şartlarım oluşur.  18.07.2007 12:12
 

Değerli meslektaşım; bende bu sektörün saygınlık kazanmadığı konusunda hemfikirim ama birgün değerini bulacaktır...Kolaygelsin.

Cem Bektaş 
 17.07.2007 22:09
Cevap :
Umarım, o saygınlığı sağlamak artık bizim görevimiz gibi. Bakış açısını değiştirmek için farklı yaklaşımlar ve hizmetlerle eminim ki (yasalar da bize yardımcı olduğunda) ulaşacağız bu hedefimize. Selamlar.  17.07.2007 22:32
 

birebir insan iletişimine dayalı ve "aracı" konumda olduğun meslekler gerçekten en zorlayanlarından aslında. ben de müşteri temsilcisi olduğum için çok iyi anlayabiliyorum seni. ne diyeyim kolay gelsin bizlere :))

beenmaya 
 17.07.2007 12:08
Cevap :
Kısaca insan ve satışa dayalı mesleklerin yasadan uzak halini ve meslek olarak görünmeyen bir tanesini ele almıştım. aynı ortamı yaşayan bir arkadaşımın görüşü bu konuda son noktadır. teşekkürler Özlem'cim! sevgiler.  17.07.2007 12:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1379
Toplam mesaj
: 381
Ort. okunma sayısı
: 1576
Kayıt tarihi
: 18.08.06
 
 

Zamandan şikayet ederken, ne kadar hızlı aktığını fark edemeden geçmiş yıllar. Kırklı yıllar, kır..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster