Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '10

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
2060
 

Meslek Seçimi ve Üniversite Tercihi

Meslek Seçimi ve Üniversite Tercihi
 

Bu yıl değişen sınav sistemiyle birçok aşama halinde yapılan üniversiteye giriş ve yerleştirme sınavlarında başarılı olan adayları, onların geleceğine yön verecek olan meslek alanı tercihi ve öğrenim göreceği üniversite seçimi aşaması bekliyor. Meslek tercihi yanında üniversite seçimi de adayın gelecekteki yaşamının şekillenmesinde önemli rol oynayacağından tercih yaparken birçok kriter göz önünde bulundurulmalıdır. Neye göre meslek seçimi yapılmalıdır? Öğrenim göreceği üniversite seçimi neden önemlidir? Aday, nasıl bir tercih veya hangi mesleği tercih ederse doğru bir tercih yapmış sayılacaktır?

Tercih, bir şeyi diğerlerine göre daha iyi, üstün veya önemli saymak, yeğlemek olarak tanımlanır. Bilinçli bir tercih, üzerinde durulan bütün seçeneklerin çok iyi bir şekilde kavranması ile mümkündür. Ne istediğini bilen ve yapılacak seçimin bütün olası sonuçlarının sorumluluğunu alabilecek şekilde yapılacak bir tercih bilinçli tercihtir. Seçenekler hakkında yeterince bilgi sahibi olarak yapılacak seçim ise adaya doğru tercih yapmakta büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Tercih yapılırken hangi kriterler dikkatte alınmalıdır? Yani hangi mesleği veya üniversiteyi hangi kriterlere göre seçmek gerekir?

Ülkemizin sosyolojik yapısı incelendiğinde, öğrencilerin tercih yapmalarında ailelerin çok büyük rol oynadığı görülmektedir. Adayların geleceğini şekillendirecek böyle ciddi bir kararda ailenin desteği son derece önemlidir ve olmalıdır. Ancak, aileler bu desteği yaparken kendi isteklerini çocuklarının hayallerinin önüne geçirmeye çalışmamalıdır. Adayların talep ve istekleri mutlaka dikkate alınmalı ancak unutulmamalıdır ki, tercih veya seçim, ancak belli bir bilgi birikimine ulaşmış bireylere sunulduğunda amacına ulaşır ve başarı getirir.

Hangi meslek veya bölüm seçilmeli?

Adayın kendi yeteneklerine uygun ilgi, talep ve isteklerini karşılayacak bir meslek alanının tercih etmesi doğru meslek seçimi olarak değerlendirilebilir. Kendi yeteneklerinin farkında olan ve tam olarak ne istediğini bilen aday, ancak kendi geleceğini belirleyebilir. Tercih edilecek meslek alanının diğer meslek alanlarıyla ilişkisi, istihdam imkânı, gelişim ve teknolojiye açıklığı, ülke ve dünyadaki geçerliliği gibi ölçütler meslek alanı seçiminde üzerinde önemle durulması gereken diğer hususlardır. Ayrıca, seçilecek mesleğin kariyer koşullarının iyi bilinmesi gerekir. İlgi duyulan meslekler hakkında yeterince bilgi sahibi olduktan sonra seçim kararı verilmelidir.

Bilgi edinme sürecinde aile ve yakınları, ilgili uzmanlar, mesleği icra eden veya yeterli deneyime sahip kişilerin görüşü mutlaka alınmalıdır. Ancak, son kararı adayın kendisi vermelidir. Popüler meslek veya sadece getirisi yüksek ihtimal meslek seçimi çoğunlukla hüsranla sonuçlandığı gözden kaçırılmamalıdır. Sevdiği ve en iyi şekilde icra edebileceği meslek alanı seçimi başarı ve mutlu bir yaşamı beraberinde getirecektir.

Hangi üniversite ve şehir tercih edilmeli?

Öğrenim görülecek üniversite ve üniversitenin bulunduğu şehir de en az tercih edilecek meslek alanı kadar önemlidir. Üniversitenin bulunduğu şehir adayın sosyal olgunlaşma sürecini mutlak etkileyecek en büyük faktörlerden biridir. Üniversite seçimi yapılırken, eğitim kalitesi, bilimsel çıktı ve sosyal aktiviteleri, kaliteli öğretim elemanı sayısı, yurtiçi ve

yurtdışı üniversiteler ile ilişkileri ve sanayi ile bağlantıları, fiziki ortam, laboratuar, kütüphane ve sportif faaliyet altyapı olanakları, gibi birçok ölçüt göz önüne mutlaka alınmalıdır. Üniversitelerin kalitesi sahip olduğu nitelikli öğretim elemanı sayısı, ulusal ve uluslararası üniversitelerle yaptığı proje ve işbirliği anlaşmaları, öğrenci değişim programları (Erasmus ve Farabi gibi), sanayi ile yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları, mezunlarına yönelik hazırladığı istihdam olanakları ile belirlenir. Günümüz teknolojisi özellikle internet bilgiye erişimi son derece kolaylaştırmaktadır. Meslek alanı veya üniversite tercihi yapılırken bu olanaklardan yararlanılarak ihtiyaç duyulan bilgiye ulaşmak mümkündür.

Sonuç olarak adaylar sahip oldukları bilgi ve beceriler doğrultusunda, sevip ve arzu ederek seçecekleri meslek alanı ile kendi geleceklerinin kararını vermiş olacaklardır. Öğrenim görecekleri üniversite ve şehrin seçimi de onları en az meslek sahibi olmak kadar önemli olan sosyal olgunlaşmayı sağlayacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 87
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2636
Kayıt tarihi
: 02.07.09
 
 

Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi’nden 1997’de mezun oldum. Aynı Üniversitede yüksek lisans ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster