Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Yunus Emre Öztopaloğlu

http://blog.milliyet.com.tr/yunusoz

09 Ağustos '11

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
2900
 

Meslek seçiminde çevre Faktörü

Meslek seçiminde çevre Faktörü
 

meslekler


İnsanlar gelecekleri için bazı aşamalardan geçerler. Bu aşamalardan biri de, meslek seçimidir. Meslek seçimi, çok küçük yaşlardan itibaren başlar. Fakat çoğu zaman istedikleri biçimde gitmez. Küçükken iddialı meslekler seçmek isterken, bu istekler yaş ilerledikçe daha da makulleşir. Meslek seçiminde, çevre faktörü de oldukça etkili olur. Özellikle bir bireyin ailesi tarafından onun istediği bir meslek seçmeye zorlanır. Bu da kişinin istediği mesleği seçemediği için hayat boyu mutsuz olmasına neden olur. İşte işsizliğin artmasına sebep olan etmenler arasında bu da vardır. 

Bir kişi sanatın bir dalıyla ilgilenir ve bunu meslek olarak yapmak ister. Fakat ailesi, “adam gibi bir işin olsun, onlar hobi olarak devam etsin” der. İşte bu yüzden günümüzde pek çok alakasız meslekten mezun olup da, sanatla ilgilenen insanlar vardır. Bu da sanata gereğinden daha az önem verildiğinin göstergesidir. 

Günümüzde insanlar sanatın bir iş olamayacağını, sadece bir ilgi alanı bir hobi olabileceğini düşünmektedir. İnsanların bu düşüncesinden ötürü bir ülkede sanat alanında gelişememesine ve o ülkenin dünyaca ünlü sanatçılara sahip olamamasına da yol açmaktadır. Bir ülkenin sanat alanındaki varlıkları, o ülkenin kültür düzeyinin de yüksek olduğunu gösterir. Bu sadece sanat alanında kalmayıp, bilim, spor gibi alanlarda da kendini gösterir. Bir ülkede herhangi bir bilim dalının kurucusu, yahut o bilim dalında önemli işler yapmış insanların olmayışı, gelişememesine yol açar. Herhangi bir alanda herhangi bir makine ya da alet icat edemeyen bir ülkenin, gelişmiş bir ülke olduğundan söz edemeyiz. Yine bir ülkede önemli fikir adamlarının olmayışı, o ülkenin düşünce alanında önemli adımlar atan kişilerin olmayışı da gelişememesine neden olur. Spor alanında da önemli başarılara imza atan sporcuların olmaması da o ülkede spora ve sporcuya önem verilmediğini gösterir. İşte bu yüzden insanların isteklerine değer vermeli ve ilgi alanlarını küçümsememeliyiz. Eğer küçümsersek, hiçbir alanda ülkenin adını duyuracak insanlar da olmaz ve böylece o ülke kalkınamaz. 

Bir ülkenin gelişmişliği sadece ekonomik açıdan zenginliği ve askeri açıdan güçlü olmasıyla sağlanamaz. O ülkenin düşünce özgürlüğü, kişisel hakların genişliği ve insana verilen değerleriyle de sağlanılmış olması gerekir. Bunların tamamı olursa, o ülkenin gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için insanların tabularını yıkmaları gerekmektedir. Ailelerin çocuklarına iyi bir gelecek verebilmeleri için, onun kararlarını desteklemesi gerekir. Eğer ona kendi istediklerini yapmaya zorlarlarsa, ilerde çocuklarının ne kadar mutsuz olduğunu gördüklerinde pişmanlık duyarlar. En ufak şey için bile çocuklarına kızarlarsa, çocukları hayat karşısında bir şey yapmaya cesaret edemezler ve hayat boyu hep ezilmiş olarak yaşarlar. Eğer onların iyiliğini istiyorlarsa, biraz onlara güvenmelidirler ve her zaman onların arkasında olduklarını onlara göstermelidirler. Böylece çocuklar da ailelerine layık olmak için çalıştıklarını az da olsa görebilirler. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 699
Kayıt tarihi
: 04.07.11
 
 

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster