Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ekim '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
99
 

Mesleki ve teknik eğitim öne çıkmalı

Mesleki ve teknik eğitim öne çıkmalı
 

www.aliozdemir.net


Eğitim konusunda yüzlerce yazı okuduğunuz, onlarca açık oturum izlediğiniz için bu yazıyı da okumadan geçeceğinizi düşünüyorum.
 
24 yıldır mesleki ve teknik eğitim yapılan okullarda çalışıyorum. Binlerce öğrenci ile ders yaptım. Onlara bilgi ve beceri kazandırmaya çalıştım.
 
Bunca yıllık deneyim ışığında bazı hususları dile getirmek istiyorum. Belirttiğim hususları politik söylem olarak anlamayınız. Hükumeti ya da hükumetleri eleştirmek bize düşmez. Bizler sıradan insanlarız. Öyle büyük işlere aklımız ermez.
 
1. Meslek liselerinde çalışan öğretmenlerin büyük bölümü yeni teknolojik gelişmeleri takip edememekte / etmemektedir. Öğretmenlerin bilgisayar, TV, kitap, gazete, dergi, seminer, kurs gibi araçlarla daha sıkı eğitime tabi tutulması önemli bir zorunluluktur.
Almanya'da olduğu gibi tüm öğretmenler 2-3 yılda bir mesleki konularla ilgili sınava tabi tutulmalı, yetersiz olduğu saptananlar zorunlu olarak kurslara yollanmalıdır.
 
2. Meslek liselerinde okuyan çocuklarımızın aileleri genellikle düşük gelirlidir. O nedenle öğrencilerimiz dengeli beslenememekte, öğretim faaliyetleri için gereken malzemeleri tam olarak temin edememektedir. Devletimiz meslek liselerine giden öğrencilere aylık olarak burs ya da kredi vermelidir. Bu bursun miktarı ile ve ilçeye göre aylık 50-200 TL arasında olmalıdır.
 
3. Meslek liselerini bitiren insanlar daha az askerlik yapmalı, daha kısa sürede emekli olabilmelidir.
 
4. Türkiye'de bulunan 1000 kadar endüstri meslek lisesinin altyapı donanımları her 5 yılda bir güncellenmelidir. Hala 1950'li yılların teknolojisiyle meslek insanı yetiştirmeye çalışan okullarımız vardır. Bu yapı sürdürülebilir değildir.
 
5. Meslek liselerinde okuyan tüm öğrencilere en azından iyi bir öğlen yemeği verilmelidir.
 
6. Son 6 yıldır meslek liselerinde okutulan kitapların hiç birisi MEB Talim ve Terbiye Kurulu onaylı değildir. Bakanlığın internet sitesinden indirilerek kullanılan modül adlı kitapçıklarda yüzlerce teknik hata vardır. Bu kitaplarla kaliteli eleman yetiştirmek pek mümkün değildir.Hayatında bir sayfa makale yazmamış öğretmenlere alel acele yazdırılan modül kitapları faydalı olmaktan uzaktır.
 
7. Meslek liselerinin idarecilerinin öncelikle meslek öğretmenlerinden olması sağlanmalıdır.
 
8. Meslek liselerinin zeki öğrencilerin de tercih edeceği kurumlar olması sağlanmalıdır. Bilişim, elektrik, elektronik, otomotiv, mekatronik, makine vb. gibi dallarda kaliteli teknik eleman yetiştirmek için zeki insanlara gerek vardır.
 
Söylenecek söz daha çok ama, sıkmamak için burada kesiyorum.
 
Ali Özdemir
Tlf. : 0505 220 83 85
Web : www.aliozdemir.net
E-posta : aozdemir53@hotmail.com
Facebook : www.facebook.com/ERDEMYAYINEVI
Twitter : www.twitter.com/aliozdemir_net

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 272
Toplam yorum
: 158
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1792
Kayıt tarihi
: 24.04.11
 
 

Eğitimci - Yazar - Yayıncı. 1968'de doğdu. Marmara Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesini bitird..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster