Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '12

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
91
 

Mesleklerin Babası

Mesleklerin Babası
 

Rasim Şimşek(ortada gözlüklü) öğretmenimiz ve öğrencileri olan diğer öğretmenler,Trabzon Lisesi Faik Dranaz Salonu,31 Mart 1989


Toplumların gelişiminde eğitimin yeri tartışılmaz. Bu gerçek toplumu yönetenleri eğitime, okullaşmaya götürdü. Bugün ilerlemiş toplumlar eğitim alanında da öndedirler. Teknolojideki gelişmelerin eğitimle atbaşı gittiği gerçeğini unutamayız. Bilimsel buluşların, bilim adamlarının gelişmiş toplumlardan çıkması eğitim gerçeğini sürekli önümüze getirmektedir.

Eğitimin başkişisi kuşkusuz öğretmendi. Bilgiyle donatılmış öğretmen kendini, ailesini, toplumu aydınlatır. Bu aydınlatma topluma çağın bilgilerini kavratmaktan geçer. Bu bilgileri edinme yeri kuşkusuz okullardır. Bugün okullarda bilgisayar denen araçla bilgisunar ağına girilerek tüm bilgilere ulaşılmaktadır artık. Yeter ki ondan yararlanacak becerileri edinmiş olalım. Bunu da kişiye kavratan yine öğretmendir.

Öğretmenlik mesleği okulla sınırlı değil. Toplumun her ortamında yapılan öğrenme olayı öğretmenliğin ne kadar yaygın bir alanın mesleği olduğunu kanıtlıyor. Hangi meslek edinmiş kişi öğretmenin elinde yetişmemiştir. İlköğretimin birinci sınıfından üniversitenin son sınıfına değin tüm öğretmenlerimiz değil mi bizleri biçimlendiren?

Bu gerçek öğretmenlik mesleğinin önemini göstermektedir. İyi yetişmiş öğretmenler kuşkusuz iyi öğrenciler yetiştirecektir. Bu da öğretmenlerimizin yetenekli, kendi alanlarında yetişmiş, insan ilişkileri sağlıklı olan kişilerden oluşmasını gerektiriyor. Bunu, öğretmenleri yetiştiren kurumları teke indirerek başarabiliriz. Ülke gerçekleri dikkate alınarak çağdaş ulus olma yolunda bilim ve sanatı özümleyen öğretmenler yetiştirmeliyiz. Değişik okulları bitiren üniversite çıkışlıların sonradan öğretmenlik mesleğine yönelmeleri bu mesleğin niteliğini bozduğu gibi başarısız öğretmenlerin türemesine de yol açmıştır. Bugün bunun örneklerini görmekteyiz.

Toplumu yönetenler bunu düşünmelidirler. Çünkü toplumların kurtuluşunun, kalkınmasının eğitimden geçtiğini artık herkes kabul etmektedir. Öğretmenlik, kişileri diğer mesleklerde de başarılı ya da başarısız kılmaktadır. Hangi meslek öğretmenin eseri değildir.? “Öğretmenlik bütün mesleklerin babasıdır.” gerçeğini görmezden gelemeyiz.

Uzun bir geçmişin çocukları olarak atalarımızla övünüyoruz. Onlar değil mi bilim ve sanatıyla diğer toplumlara örnek olmuşlar. Orta Asya’dan yola çıkan atalarımız yerleşik düzene geçerek imparatorluklar kurmadılar mı? Kurdukları devletlerde herkese hoşgörüyle kucak açmadılar mı? Bunları başarırken eğitimde önde olduğumuz gerçeğini unutmamalıyız. Ne zaman ki eğitimde geri düştük birliğimiz bozuldu, bir arada yaşadığımız insanlar, uluslar bizden koptular. Artık Mimar Sinanları, Mevlanaları vb. yetiştiremez olduk.

İşte toplum çatırdamaya başladı. Bilim, sanat yenilenip geliştirilemedi. Bize danışan uluslar bizi geçtiler. Böylece kara kara bulutlar dolaşmaya başladı başımızın üstünde. Sonra koca topraklarımızı yitirdik. Nerdeyse anayurdumuz da gidiyor kaygısına düştük. Tüm bunların kökeninde yatan eğitimsizlikti; dolayısıyla diğer toplumlardan geri kalışımızdı.

Kara bulutları atmak için yurdumuzdan Atatürk’le haklı savaşı başlattık. Bu haklı savaş bizi kurtuluşa ulaştırdı. Sonra, “Eğitim bir milleti ya hür, bağımsız ya da köle yapar.” gerçeğini bilen Atatürk kurtuluştan sonra işe eğitimle başladı.

24 Kasım “Millet Mektepleri” kuruluşu olarak tarihe geçti. Okullarımız çağa göre yeniden donatıldı. Öğretmenlerimiz alanlarında bilgili, özverili insanlar olarak yurdumuzun her köşesinde göreve koştular.“Başöğretmen”in gösterdiği çağdaşlaşma yolunda topluma ışık oldular. Bizler böyle bir mesleğin sahibi olarak ne kadar övünsek azdır. Ancak sorumluluğumuzu da bilmeliyiz. Çünkü,“Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.”

İşte bu gerçekler ışığında 24 Kasım onurunu tüm meslektaşlarımızla paylaşmak istiyorum. Ne  mutlu bize ki böyle bir günümüz, Atatürk gibi bir başöğretmenimiz var.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1051
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 681
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster