Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
25791
 

Metabolizma: Anabolizma + Katabolizma

Metabolizma: Anabolizma + Katabolizma
 

Metabolizma besinlerin yapım ve yıkımı süreçleridir.


Bitkilerin ve hayvanların gelişip büyümek ve türlü etkinliklerde bulunabilmek için dışarıdan aldıkları maddeleri (besinler, hava vb) özümlemek üzere türlü değişikliklere uğratması ve artıkları atması, besinlerin enerjiye dönüşmesi, kullanılmayan yağların ve şekerin depolanması, gerektiğinde proteinlerin karbonhidratlara (şeker, yağ) dönüşmesi gibi gelişen durumların tümü metabolizma olaylarıdır.

Metabolizma; anabolizma (yapım olayları) ve katabolizma (yıkım olayları) olarak ikiye ayrılır:

Anabolizma: Daha basit yapıdaki molleküllerin, daha karmaşık yapıdaki molleküllerin sentezinde kullanılması anabolizma tepkimeleridir. Besin maddelerinin hücreye götürülmesi işlemi olduğundan 'yapım' da denilebilir.

Katabolizma: Daha karmaşık yapıdaki molleküllerden oluşan maddelerin organizmada, daha basit yapılı moleküllere yıkımı süreçlerine metabolizmanın katabolizma süreçleri denilir. Artık maddelerin hücre dışına atılması işlemi olduğu için buna 'yıkım' da denilebilir. Katabolizmada enerjinin açığa çıkması üç aşamada gerçekleşir: Oluşan ısının katkısı ile ATP molekülleri sentezlenir. Krebs döngüsü adı verilen tepkimeler zinciriyle besin maddelerinin karbonhidrat ve suya kadar yıkımları sağlanır.

Beslenme: Vücutta onarım, büyüme, sağlama için gerekli besinlerin alınması ve kullanılması etkinliğidir. Canlılar yaşamak ve etkinliklerini sürdürebilmek için katı ve sıvı birtakım besinleri almak zorundadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 64
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3415
Kayıt tarihi
: 23.08.12
 
 

1972 yılında İstanbul'da doğdu. Anadolu Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler bölümden mezun olduk da..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster