Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1712
 

Mevlana ve Süryanos....

Mevlana ve Süryanos....
 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/Hallaj.jpg


Bazı konularda yazmak ciddi ciddi birikim, bilgi ve araştırma gerektiriyor. Mesela “İnanç konusu” en başta geliyor bana göre. Çok ince ve de hassas bir konu çünkü.

Zaten Babam da: “ Bir insanın inancı ve namusunu asla sohbet konusu yapmayın “ diye uyarırdı bizi.

Yani (genelde) Babamı dinlerim ben… Mümkün olduğunca yazmam yada sohbet konusu yapmam...

İlla ki yazmam yada konuşmam gerekliyse de; mutlaka değerli insanların cümlelerini kullanırım... Haddimi bilirim yani...

Velhasıl GEREKTİ diye yazdım bu satırları. Şöyle ki; sevgili blogdaşımız Bibliyofilin “ Tanrının soylu muhalifleri “ yazısına bir yorum göndermiştim. Yorumdan ziyade “ Mevlana’ya ait bir paylaşımdı. Ama uzunca bir süre geçmesine karşın yayınlanmayınca bende blogda yer vermeyi düşündüm :)

En azından bilirim dedim; yolda mı bir şey oldu , yoksa sakıncalımı bulundu….

Yani bu blog sırf meraktan doğdu efendim….

*

Gönderdiğim paylaşım şöyleydi:

Mevlana'nın öğrencileri arasında Süryanos adında bir Rum delikanlısı varmış. Açık sözlü olan bu genci, uluorta konuşmalarından ötürü yakalayıp kadı'nın önüne götürüyorlar. Kadı soruyor: Sen Mevlana'ya tanrı diyormuşsun, doğru mu?.. Süryanos yine o açık sözlülüğüyle: Yalan, diyor, ben Mevlana'ya tanrı demedim, tanrıyı yaratandır dedim. Tanrı benim, ama bunu yıllardır bilmiyordum, bana tanrı olduğumu Mevlana öğretti... Süryanos'u iyice çıldırmış sanarak bırakıyorlar. O da gelip olup bitenleri Mevlana'ya anlatıyor. Mevlana da: Kadı'ya deseydin ki, diyor, yazıklar olsun sana, eğer sen daha tanrı olamadıysan.

*

En-el Hak kavramını eski çağlarda mitlerde ve Yunan Helenizm çağında yaşayan filozoflarda görüyoruz. Kutsal Kitaplar ışığında İncil'de İsa Mesih kullanmıştır ve bu kavramı daha önce Hallac-ı Mansur sık sık tekrarladığı için çok ağır işkenceler altında katledilmiştir.

Mevlana ve Pir Sultan Abdal, Hallac-ı Mansur için şunları söylemiştir.

"...Aşk nedir? dediler Mansur'a.

Sabredip bekleyin dedi.

Üç güne varmaz görürsünüz...

Önce kollarını ayaklarını kestiler...

Her uzvu Aşk dedi. Astılar, bedenini o yine Aşk dedi...

Yakıp küllerini nehre saçtılar...

Her bir zerresi Aşk ile Enel-Hak dedi..."

"...Anam aşk, babam aşk, Peygamberim aşk, Allahım aşk, Ben bir aşk çocuğuyum, Bu aleme aşkı ve sevgiyi söylemeye geldim." Mevlana

"Enel Hak" dedik de çekildik dara,
Edep erkan bize doğru yol oldu.
Sorgucular geldi sual sormaya,
Yardımcımız Şah-ı Merdan Al'oldu.(Pir Sultan Abdal)

Yunus Emre’de şöyle der dizelerinde:

Çok cehd idub istedüm
Yirü göki aradum
Hiç mekanda bulamadım
Buldum insan içinde ( Yunus )

Evvel benem ahir benem
Canlara can olan benem ( Yunus )

Beni bende deme bende değilim
Bir ben vardır bende benden içeri (yunus emre)

Aşık Daimi de şirinde Vahdet-i vücut yani, Tanrı ile insanın birleşmesini en güzel bir biçimde anlatmıştır. Vahdet-i vücut görüşünde Tanrı ile insan arasında senlik benlik yoktur. Birlik vardır.

Kainatın aynasıyım
Madem ki ben bir insanım
Hakkın varlık deryasıyım
Madem ki ben bir insanım

İnsan hakta hak insanda
Arıyorsan bak insanda
Hiç eksiklik yok insanda
Madem ki ben bir insanım

Enelhakkım ismim ile
Hakka erdim cismim ile
Benziyorum resmim ile
Madem ki ben bir insanım

Başta da yazdığım gibi; önemli ve hassas bir konu elbette …

Hoşgörünüze sığınarak paylaştığımı biliniz lütfen....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ah şu yorumların geç gelmesi yok mu? Açıkcası yorumunuzu görür görmez yayına verdim. Yorumu görmediğim süre (yani internetten kopuk olduğum süre) de olsa olsa dört saattir. Yani yorumun gecikmesinde suçum yok. Ama cevabının geç yayınlanmasında ve bu yazıyı geç okumakta benim büyük, büyük hem de çok büyük kabahatim var. Umarım affedilir. Yazının girişini ilk okuduğumda önce utandım; "Eyvah" dedim, "ben haddimi aşan bir konuya daldım anlaşılan, yazım başkalarının inancını sorgulayan bir şekilde mi algılandı acaba?" diye düşündüm. ama yazıda ardından gelen "konuşmam gerekliyse de, mutlaka değerli insanların cümlelerini kullanırım" kısmını okuyunca yüreğime su serpidi, "iyi" dedim kendi kendime "ben de en azından değerli insanların cümlelerini kullandım, en azından buradan yırtıyorum" :-) İlk olarak bu güzel hikaye ile yazımı süslediğiniz için teşekkür ederim. En-el Hak kavramı üzerinde uzun uzun düşünülmesi gerekli bir kavram. Acaba onu anlamak için bir ömür yeter mi diye düşünürüm bazen?

Bibliyofil 
 18.11.2009 0:46
Cevap :
Kusur görenindir Hocam :).... Üstelik ortada öyle kabahat falan da yok........... Babama ; -benim Tanrım SEVGİDİR sevgisi olmayanın zaten Tanrısı olmaz - dediğimde , inanın onun paylaşımı da bir soru cümlesi olmuştu : Bunu çözebilmek için bir ömür yetermi ?...... Değerli katkınıza teşekkür ediyorum .... sevgi ve selamlarımla.....  20.11.2009 8:11
 

hoş bir paylaşımdı...Sevgilerimle...

ecemece 
 18.11.2009 0:08
Cevap :
Beğenmenize sevindim :)..... Teşekkür ediyorum paylaştığınız için... sevgi ve selamlarımla.....  18.11.2009 9:12
 

evren de sen/makro onda,mikro sende/sen bir evren kitabısın/aç bedenin sayfasını/geç ruha/oku kendini/bilgi sende,şifre sende/sezipte düşünene./.ş.mutlu Sevgili Haticem,"Kozmik Dans"isimli şiirimi,paylaşmak istedim.yine bu güzel paylaşıma,en derin SEVGİMLE.

Şerife Mutlu 
 17.11.2009 11:13
Cevap :
Resmen tamamladınız yazıyı öğretmenim..... çok teşekkür ediyorum değerli katkınıza:) sevgi ve saygımla....  17.11.2009 14:48
 

Çok güzel bir paylaşım olmuş,teşekkür ederiz. Bazen oluyor böyle hatalar:)) Gereksiz işte.Yazdığınız yorum,çok da güzelmiş üstelik. Ne birine saygısızlık, ne kimsenin inancına karışmıyorsanız,sizinkine neden karışılsın ki. Ama iyi olmuş,çünkü böyle güzel bir yazı çıkmış ortaya. Sevgilerimle.

SINIR 
 16.11.2009 23:20
Cevap :
Tesadüftür ki aynı gün yayınladılar yorumu Meldacığım :)..... .Umarım herkes senin gibi algılar yazdıklarımı.......Beğenin için de teşekkür ediyorum..... sevgi ve selamlarımla ........  17.11.2009 12:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 220
Toplam yorum
: 1214
Toplam mesaj
: 97
Ort. okunma sayısı
: 1229
Kayıt tarihi
: 24.09.08
 
 

Hani yolda giderken gözümüze bir çöp batar . Kimimiz çöpü çıkarır yolumuza devam eder, kimimiz de..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster