Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

30 Kasım '06

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
5226
 

Mevlana'yı Anma Haftası

Mevlana'yı Anma Haftası
 

Mevlana'yı anmak ve anlamak..Hz. Mevlana insan düşüncesine yeni ufuklar açarak ve derin mesajlar vererek İslam inancına hizmet etmiş büyük bir Velidir.. Aklın ve ruhun yanında insanlığa sevgiyi de sunarak iyi ahlakla dinimizin gereğini yerine getirerek, ilim ve bilim yolunda hayatta huzurla nasıl ilerlememiz gerektiğini ışığıyla bizi aydınlatıp sunandır...

Mevlana Celaleddin-i Rumi, varlığını yaşadığı zamandan bu zamana kadar bizlere yansıtan düşünce güneşimiz olmuştur.. Mevlana felsefesini bilen ve anlayan her insanın gönlünde gül bahçelerinin açtığını bir kıvılcımın ruhu nasıl ateşlediğini ve bir ilahi gücün bizleri nasıl etkisine aldığını hepimiz kendimize göre mutlaka anlamış ve içimiz titreyerek hissetmişizdir.. Mevlana'nın çağlar boyunca insanları etkilemeye devam edecek olan bir pir, bir insan-ı kamil ve büyük bir şair olarak dünyaya gelen ve o büyük bir İslam düşünürüdür..

Hz. Mevlana ilmin ve hikmetin diliyle, aşkın en güzel yüzüyle gönüllerimize sultan olmuştur.. O Hak'tan yansıyan ve hiç sönmeyecek olan sevgi güneşimizdir.... Birliğe ulaş Beri gel, daha beri, daha beri. Bu yol vuruculuk nereye dek böyle? Bu hır gür, bu savaş nereye dek? Sen bensin işte, ben senim işte. Ne diye bu direnme böyle, ne diye? Ne diye aydınlıktan kaçar aydınlık, ne diye? Topumuz bir tek olgun kişiyiz, bir tek, ne diye böyle şaşı olmuşuz, ne diye? Zengin yoksulu hor görür, ne diye? Sağ soluna yan bakar, ne diye? İkisi de senin elin, ikisi de, peki, kutlu ne, kutsuz ne? Topumuz bir tek inciyiz, bir tek. Başımız da tek, aklımız da tek. Ne diye iki görür olup kalmışız iki büklüm gökkubbenin altında, ne diye? Sen habire gevele dur bakalım, habire 'usul boylu birlik çam ağacı' de, sonu nereye varır bunun, nereye? Şu beş duyudan, altı yönden varını yoğunu birliğe çek, birliğe. Kendine gel, benlikten çık, uzak dur, insanlara karıl, insanlara, insanlarla bir ol. İnsanlarla bir oldun mu bir madensin, bir ulu deniz. Kendinde kaldın mı bir damlasın, bir dane. Erkek arslan dilediğini yapar, dilediğini. Köpek köpekliğini ede durur, köpekliğini. Tertemiz can canlığını işler, canlığını. Beden de bedenliğini yapar, bedenliğini. Ama sen canı da bir bil, bedeni de, yalnız sayıda çoktur onlar, alabildiğine, hani bademler gibi, bademler gibi. Ama hepsindeki yağ bir.

Dünyada nice diller var, nice diller, ama hepsin de anlam bir. Sen kapları, testileri hele bir kır, sular nasıl bir yol tutar, gider. Hele birliğe ulaş, hır gürü, savaşı bırak, can nasıl koşar, bunu canlara iletir. Mevlana Celaleddin Rumi, okuyan gönülleri kabul olan dualarımla selamlıyorum efendim..

********************************************************************************************
Fotoğraf Milliyet Resim Galerisinden canının istediği vakit değişme özelliğine sahiptir!
Söylemedi demeyin, sonra da bana küslük etmeyin...

http://galeri.milliyet.com.tr/ Dememişmiydim size :)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yurt dışında en çok tanınan müslüman din adamı, hatta onun adına kitaplar yazılıp, mesneviyi araştırıyorlar. john baldock MEVLANA gizli öğretisi diye yeni bir kitap çıkardı. Unesco 2007 yılını mevlana yılı ilan etti. Biz ne yapıyoruz?

medisis 
 18.06.2007 11:39
 

mevlana hz muhammedden sonra gelen en büyük insandır aslında.maalesef onun değerini yeterince anlamıyor ve anlatamıyoruz.yazıkkkk.

halil ibrahim ünver 
 02.12.2006 10:37
Cevap :
Sayın Ünver, Okuduğunuz ve yorum bırakma nezaketiniz için teşekkür ederim. Ve çok haklısınız diyorum bende üzülerek.. Saygılarımla efendim..  02.12.2006 17:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1989
Toplam yorum
: 5393
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4970
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster