Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '21

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
32
 

Mevsimsiz Dondurma

Hayatımızda her şeyin bir döneme ya da mevsime ait olduğunu düşünenlerden misiniz yoksa “Benim için hiç fark etmez, her türlü yerim.” diyenlerden mi? Bu soruyu yaz mevsiminin bir numarasında yer alan dondurmanın adına sordum sizlere. Yaz mevsiminde sık sık ondan bahsediyoruz, ikramların ve gün içinde serinlemenin en kolay yolu bizler için, peki kışın? Pabucunun dama atılmasından pek hoşlanmıyor bence.

Önceden dondurmayı yaz mevsimiyle iyice bütünleştirmişken, artık pek de öyle değil… Gözlemlerime göre sonbahar ve kış mevsiminde de bir o kadar tüketim sağlanıyor. Dediğim gibi iki farklı tüketici grubu var ama bu bahsettiğim durum da dikkatimi çekiyor. Bu bahsettiğim konuyu incelediğimizde dondurmadaki çeşitliliğin artması önemli bir etken olabilir. Yani önceden sadece sade, kakaolu, karamelli ve meyveli dondurmalar varken şu an dikkatimi çeken ve sizlerin de ilgi gösterdiği çok farklı dondurma çeşitleri üretiliyor. En çok dikkatimi çekenler:  “ Tiramisu dondurma, kurabiye parçalı dondurma, toblerone dondurma. Bu tatlı statüsünde geçen dondurma çeşitleri de bana oldukça farklı geliyor. Bir kısmını henüz tatmadım ama bu fikri üretime dönüştürme aşaması bile ilgimi çekmek için yeterli. Bir de “Crack dondurma” üretimi var biliyorsunuz, crack çatlak/çıtır anlamına geliyor. Bu dondurmayı da tüketmeden önce üst kısımdaki çikolata katmanını kırıp sonrasında yiyorsunuz. Bu farklı dondurma tasarımına da 2019 yılında köşemizde yer vermiştim, şimdi de daha minik boylarıyla aramızda. Bu dondurma türlerinden bahsetmişken bir tanesi daha zihnimden bana sesleniyor, “ Hey benden bahsetmedin.” diye. O da tava dondurma! Aslında farklı kültürlerde isim olarak değişiyor fakat bizde tava dondurma olarak biliniyor ve zemin üzerinden kazınarak rulo şeklinde servis ediliyor. İçerik ise yine tüketici tercihine kalmış, henüz denemedim. Onu da diğer yazdıklarım kadar merak ediyorum.

Çeşit ya da üretim şekli ne kadar önemli değil mi? Artık dondurma dediğimizde aklımıza neler neler geliyor… Bu yazı vesilesiyle dondurmayı sadece yazın tüketenler için bir “Dondurma vedalaşması” olsun, “Dondurmayı 4 mevsim tüketirim.” diyen mevsimsiz dondurma felsefesindeki okurlarım için de yukarıdaki çeşitler güzel bir fikir olabilir. Her üretimin sektörümüze renk katması ve bizleri böyle mutlu etmesi dileğiyle…

Sağlıkla Kalın!


Not: “En çok dikkatimi çeken tiramisu dondurma. “

Gıda Yüksek Mühendisi

Nermin Özge Bilge

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 344
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 309
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster