Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
280
 

Meydanı boş bulmak…

Kendi başına, pervasızca, danışmadan iş yapmaya kalkanlara “Meydanı boş buldun da…” derler…

AKP iktidarı da meydanları boş bulunca, istediği gibi at koşturuyor.

Peki, bu durumun sorumlusu sadece AKP iktidarı mı?

Elbette değil…

AKP iktidarının niye meydanı “Boş” bulduğuna bakmak gerekir. İktidar partileri, karşılarında güçlü ve sağlam muhalefet yapan partiler bulsa, istedikleri gibi at koşturabilirler mi?

Hayır…

O zaman gidişatın “Tek sorumlusu” olarak AKP iktidarını görmemeli. Karşısında, ayakları yere sağlam basan, ne dediğini bilen, ne yapacağını bilen “Muhalefet” partisi olması gerek.

Eğer izlemiyorsanız izleyin derim. TBMM Televizyonundan meclis oturumlarını izlediğimizde görüyoruz ki, tek başına bile Tunceli Milletvekili Kamer GENÇ, mecliste gurubu bulunan muhalefet partilerinden bile daha etkili.

Bu noktada gelin bir de “Muhalefet” tarafına bakalım…

CHP, yani Atatürk’ün kurduğu ve bir dönem siyasetten alıkonulan Cumhuriyet Halk Partisi…

Etkinliğini hem günlük yaşantımızın içinde hem de TBMM çatısı altında ne kadar hissediyorsunuz? Bana sorarsanız hiç…

Muhalefet olarak karşı ya da alternatif projeleri var mı, varsa millete ne kadar anlata biliyorlar, yansıtabiliyorlar?

Bana göre hiç…

Diğer “Muhalefet” partililerinin de durumu CHP’den hiç farklı değil.

Muhalefet olarak MHP, DSP ve DTP’nin yanında, Muhsin YAZICIOĞLU, Mesut YILMAZ gibi parti başkanlığı yapmışlar, başbakanlık yapmışlar da var meclis çatısı altında. Bazen Sayın Mesut Yılmaz’ı koltuğunun içinde gömülü, eli şakağında sadece “Dinlerken” görüyoruz. Muhsin Yazıcıoğlu ise hiç gözüme çarpmadı…

Bu tespiti yaptıktan sora diyeceğim o ki, TBMM çatısı altında olan veya olmayan muhalefet partilerinin, yeni bir sinerji yaratmaları gerek. Muhalefet boşluğunu doldurmaları, ülkenin ve milletin ihtiyaçlarına çare aramaları ve üretmeleri ve meydanı boş bulan ve istediği gibi at oynatan “Tek başına iktidar” gücüne ve düzenine fırsat vermemeleri gerekir.

Değilse Merkez Bankası da günün birinde İstanbul’a taşınır, anayasada gerekli değişiklik yapılarak başkent de İstanbul’a taşınır.

Bu “Taşınma” işleri çok mu önemli ki üzerinde bu kadar duruyoruz. Veya yoksullara “Yardım” etmek…

Önemi, işlevinden değil, getireceği sonuçlardan dolayıdır.

Ülkenin “Sadaka ekonomisinden” kurtulması için önemlidir. Ülkenin rejiminin gidişatı bakımından önemlidir.

Muhalefet partileri bu önemi kavrayabilmiş değiller.

Son yapılan D(Y)P genel kurulu da bunun bir göstergesidir.

Sonuç olarak…

Muhalefet partilerinin, giderek ekonomik açıdan kötüye giden ülkenin gerçeklerini, düzeltmek için projelerini “Halkın ayağına” giderek anlatması gerekir.

Sadece “İktidar” olanların yanlışlarını ortaya koymakla olmaz. Kaldı ki o yanlışları, millete anlatmakta, millete ulaşmakta bile başarısızlık yaşarken.

İktidar, kapı kapı dolaşarak “Oy” peşinde koşarken, muhalefetin oturduğu yerden “Oy” beklemesi ve hatta iktidara talip olması gülünç kaçmıyor mu?

Bir sonraki yazım muhtemelen “Yardım kuruluşları” ile ilgili olacak. Çünkü o alanda da yaşanan korkunç manzaralar var.

13 OCAK 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı bazı nedenlerle biraz geç okudum. Haliyle yorumu da geç yapmış oluyorum. Tabi ki bir ülkede iktidarı denetleyen bir muhalefet olmalıdır. Bir yandan denetim görevini yaparken, bir yandan da halkı ikna edici projeler üreterek, iktidar olmanın yollarını aramalıdır. Öte yandan muhalefetin, yeni ve özgün projeler yaparak toplumsal refahı sağlama niyeti yoksa, iktidar olmasının da önemi yoktur. Önceki yorumumda anlatmak istediğim ise bundan farklıydı. Ben bu günün bozuk ekonomisinin, gelişmemiş sanayiinin, fukaralığının, gelir adaletsizliğinin son altı yılın meselesi olmadığını, köklerinin çok eskilere gittiğini söylemeye çalışmıştım. Bu yazınızda dengeleme yapmışsınız. Dengeli olmasa da doğruları yazdığınızda desteğimin arkanızda olduğunu bildirir selam ve saygılarımı sunarım.

Hüseyin Atacan 
 16.01.2008 1:51
Cevap :
Sayın Hüseyin ATACAN... Yorumunuz için teşekkür ederim. Akmlımın erdiğince 45 yıldan bu yana "Doğru" olduğunu düşündüklerimi yazıyorum. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  16.01.2008 11:59
 

Muhalefet partisi yok gerçekten.Aslında var.CHP içinde Baykal'a biat edenler ile azıcık bile olsa demokrasiden nasiplenmiş olanlar arasında süregelen bir iktidar-muhalefet mücadelesi kesinlikle var. Kendi içlerindeki hesap bitse ve Baykal karşıtları CHP'de egmen olsa AKP'ye muhalefet edebilecekler. Görünen o ki Baykal yine kendi partisinde iktidar olacak! Onun muhalefet yapmak gibi bir amacı olmadığı gibi gerekirse Erdoğan ile gizlice buluşur,idare ederler!"Baykal'ın partisi" nin muhalefet etmek gibi derdi yoktur,öyle görüntü verir!Saygılarımla...

Necati TÜFEKCİ 
 14.01.2008 14:23
Cevap :
Sayın asiyazar... Yormunuz ve katkınız için teşekkür ederim. İyi bir tespit daha... Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  14.01.2008 14:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 896
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster