Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '14

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
525
 

Mezarlarımızı hakkıyla ne kadar ziyaret edebiliyoruz ?

Mezarlarımızı hakkıyla ne kadar ziyaret edebiliyoruz  ?
 

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da; hem Ramazan Bayramı'nda, hem de yeni idrak etmiş olduğumuz Kurban Bayramı'nda mezarlarımızı hakkıyla ziyaret etmeye çalıştık. İşte bu noktada ziyaret eden  her insan hakkıyla vazifesini ifa  edebiliyor mu ? Sorusunu kendimizie bir sormalıyız. Aldığımız cevap ise şu şekilde olmalıdır. Evet biz kabirlerimizi en içten samimi duygularla ziyaret ettik. Ve onlara hayırlı dualar etmeye çalıştık. Çünkü onlar bizim analarımız ve babalarımız veya en yakın sevdiklerimizdir. Biz onlara her zaman gereken ilgi alakamızı hiç bir zaman unutmadan onları hayır ve rahmetle anmaya gayret edeceğiz. Bu düstur üzerine hareket etmeliyiz.

Bir insan kabir ziyaretinde, orada  bulunduğu süre içerisinde mezarlar karşı göstermesi gereken saygıyı tam anlamıyla yerine getirmelidir. Bizim gözlemlerimize göre hakikaten insanlarımız kabir ziyaretlerine, gereken önemi fazlasıyla yerine getirmeye çalışmaktadırlar.  Bu durum hem bizler için, hem de toplum açısından çok ama çok sevindirici bir durumdur. Bu vaziyeti biz insanların çok daha üst seviyelere çıkarmaları daha mükemmel sonuçların doğmasına vesile olacaktır.

Bilindiği gibi her insanın başında olan ölüm, tüm geçmişte yaşayan akrabalarımızın başına geldiği gibi, bizleri de her an yakalamaya hazır bir vaziyette beklemektedir. Bizler ise; bu duruma karşı, gerçekten ne kadar hazırız. İşte bu nokta çok sorgulanması gerekir. İnsanoğlu kendisini ölüme gerçek manada ne kadar hazırlıyabiliyor. Hem dünyası hemde ahireti için ne kadar çalışıyor. İnsan bir kuşa benzemekle birlikte, iki kanatlı bir şekilde hareket etmeye gayret etmeli ve hem dünyası, hem  ahireti için çok ama çok gayret göstermelidir.

Kabirlerimize ziyaretleri çok sıklaştırmalı ve onlara gereken önem ve itinayı çok ama çok göstermeliyiz. Kabirlerimizin yanlarından geçerken muhakkak 1 Fatiha 3 İhlas surelerini okumalıyız. Kabir ziyaretinde özellikle ama özellikle Yasin-i Şerif okumaya çok gayret göstermeliyiz.. Kabirlerimizi her zaman her şekilde ziyarete müsait halde bırakmalıyız. Özellikle kabirleri bakımlı hale getirmeliyiz. Çocuklarımıza kabir ziyaretinin önemini ve kabirde nasıl davranılması gerektiği hakkında sürekli öğretici bilgiler sunmalıyız. Onlara ölmüş olanlarımızı hayırla yad etmeyi aşılamalıyız. Çünkü her insanın ölümü tadacağı gerçeğini onlara en doğru şekilde nakletmeliyiz. Birde onları her zaman ama her zaman dinle bir bütün halde yetiştirmeye özellikle gayret etmeliyiz. Öldüğümüzde bizlerin arkasından dua edecek olanların özellikle evlatlarımız olacağı gerçeğini de hiç bir zaman unutmamalıyız.

İşte geldik gidiyoruz. Hekesin gideceği yer orası

Ne durup duruyorsun hazırlığını yapmaya çalış ölüm ani

Bak nice nice insanlar geldi geçti dünyadan unutma sakın

En sonunda senin gideceğin yerde orası işte gerçek durum

Hayırlı işler yap ki arkandan hayırla yad edilesin dualarla anılası

Kefenin cebi yok ki götürdüğün sadece ibadet ve amellerin

Her nefis ölümü muhakkak tadacaktır sözü senin rehberin.......

             

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1660
Kayıt tarihi
: 20.06.14
 
 

Üniversite, Kamu Yönetimi, Yerel Yönetimler, Çalışan, İyi bir kariyer sahibi olmak, Kitap okuma, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster