Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '16

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
340
 

MHP'de Genel Başkan kim olur?

MHP'de Genel Başkan kim olur?
 

MHP'nin 1 Kasım 2015 Genel Seçim hezimetinden sonra parti içindeki muhaliflerin harekete geçmesi çok doğaldır. Nasıl geçmesinler? Her şeye hayır diyen, uzlaşmaya yanaşmayan, politika belirleyemen; iktidar olabilme adına ortaya hiç bir iddia koyamayan en önemlisi ümit veremeyen başarısız bir yönetime de bir yere kadar tahammül edilebilirdi.

Seçmen açısından bakıldığında da MHP'li olmanın ne şahsi ne de Memleket adına bir getirisi yok. MHP'li olmak demek garibanlık demek haline geldi. İş adamı ihale alamıyor, çocuklar işe yerleşemiyor, memur görevde yükselemiyor, hakim olamıyor, savcı olamıyor. Temizlik şirketinde bile AKP'li birilerine yaslanmadan işe giremiyor MHP'liler. Zor değil mi MHP'li olma? Kaç yıl olmuş iktidarın imkanlarından hep yoksun kalınmış. Hep uzaktan seyredilmiş...

Siyasi olarak bir ağırlık, denge unsuru da olunamamış. Milliyetçiliğin her türlüsünü ayaklarımın altına alırım diyen birileri birileri açılım diyor, karşısında duramıyor, çözüm diyor engel olamıyor, PKK'lılar şehirlerde azdırılıyor etkili olamıyor. Sonra bu adamlar "Vatan Millet Sakarya" diyerek manevra yapıyor. Ama MHP'nin oyları düşüyor. Seçmenden oy almak gibi bir derdin yoksa derdin nedir Allah aşkına! Hiç bir konuda Ülkenin gidişatına yön veremeyenlerr ve seçmenini artık zerre kadar ümitlendiremeyen kusura bakmayın o koltuklarda oturmasını hak etmiyorlar.

Bu noktaya gelinmesinde birinci derecede sorumlu kim? Tabi ki Devlet Bahçeli. Başarısız olan siyesetçi ne yapmalıdır? Tabi ki çekilmelidir. Çekilmiyorsa ne olmalıdır? Birileri er meydanına çıkıp onu indirmesini bilmedir! Olacak olanda budur.

Bahçeli hangi mahkemeye giderse gitsin, kimi ihraç ederse etsin onun dönemi kapanmıştır. Ne kadar çabalarsa çabalasın akibeti eski genel başkan olarak anılmak olacaktır.

Bahçeli kim devirir, yerine kim geçer bekleyip göreceğiz. Belki genel başkan adylarının sayısı 10'u geçmiştir. Kurultayda belki daha fazla olacak ama malum öne çıkan dört isim var. Meral AKŞENER, Ümit ÖZDAĞ, Koray AYDIN, Sinan OGAN. Seçimi de bunlardan biri kazanacak.

Görünen o ki; Meral AKŞENER'in Ta İçişleri bakanlığı döneminden gelen ve Meclis Başkanvekili olarak pekiştirdiği güçlü bir karizması var. Şehir şehir gezerek seçmen üzerinde bir dip dalga yarattı. Bu noktaya gelinmesindeki birinci ve en önemli muhalif olarak, Koray AYDIN'la yarışacak kazanan üçüncü turda belli olacak. 

Bahçeli ikinci turadan sonra Koray AYDIN'ı destekleyecek; Ümit ÖZDAĞ ve Sinan OGAN ise Meral AKŞENER'in yanında yer alacaklar. Kazanan Meral AKŞENER'in tarafı olacak gibi duruyor. Ama esas kazanan MHP seçmeni ve Türkiye olacak. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Çünkü muhalefet edebilme adına potonsiyeli çok yüksek bir yapı olacak ve herzaman iktidara alternatif olabilme iddiası ve ümidini verebilecekler. Değişim iyidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olağanüstü kongre 19 Haziranda yapılsa bile, Bahçeli'nin elinde epeyce oyalama ve direnme kozları var gibi görünüyor. Adayları partiden ihraç ettirerek adaylıklarını geçersiz kılmak ya da Başkanın ya da onun görevlendirdiği teşkilattan sorumlu Başkan yardımcısının Olağanüstü kurultaya katılmaması halinde tüzüğe aykırılık oluşması vs. gibi nedenlerle. Yani daha epeyce muhaliflere mahkeme kararı beklettirecek sanki. Ancak unutulan şu ki güçlü akan bir irade nehri varsa o er ya da geç mecrasına akar amacına ulaşır. Bir de diyelim ki Sayın Bahçeli partisini muhaliflerden tamamen arındırdı, e o zaman son çare muhalif adaylarca yeni bir parti kurulup MHP'liler ve Türkiye orta sağı -hatta ılımlı sol oraya yönelirse ne olacak? MHP o zaman gündemden düşüp gitmeyecek mi?

beyazışık 
 15.06.2016 13:48
Cevap :
Bahçeli'nin yapması gereken şey bir ülkücüye yaraşır bir şekilde er meydanına çıkmak ve demokrasinin işlemesini sağlamaktır. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaptığı gibi sorumluluk anlayışının bir gereği olarak kongreye katılmalıdır. Böyle yaparsa gerçek bir dava adamı olduğunu ispat edebilecektir. Ancak görünen o ki Bahçeli'nin birinci önceliğini konumunu muhafaza etmek. Lakin bir faydası yok. Keşke onursal genel başkan ünvanı ile siyasetten çekilse!  15.06.2016 14:50
 

Ben MHP'de tpolumun olumlu karşılayacağı bir isimin önemli bir hamle olacağını düşünüyorum.Sinan Ogan ve Ümit Özdağ daha az yıpranmış isimler.

mehmet binlik 
 13.06.2016 11:55
Cevap :
Seçilecek Genel Başkanı toplumun olumlu karşılaması önemli ancak bunu oya dönüştürebilme adına en şanslı isim AKŞENER.  14.06.2016 12:24
 

"BAHÇELİ İKİNCİ TURDAN SONRA KORAY AYDINI DESTEKLEYECEK"DEMİŞSİNİZ. İLGİNÇ BİR TESPİT, HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM.

Kerim Korkut 
 12.06.2016 16:09
Cevap :
Koray Aydın, kendisi de üçüncü turda kazanabileceğini söylüyor. Bu bir durum tespitidir. En güçlü aday şuan Meral AKŞENER'dir.Bu sözler, Aydın'ın Bahçeli kanadından bir beklentisi olduğu anlamına gelmektedir. Bahçeli de bir çok defa ifade ettiği üzere gerçek ülkücülüğü Aydın'a nispet etmekte ve diğer adayları bir oyunun aktörleri olmakla itham etmektedir.  14.06.2016 12:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 4238
Kayıt tarihi
: 26.05.12
 
 

İktisat, Sosyoloji, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster