Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
378
 

MHP hep bir oyun içinde

MHP hep bir oyun içinde
 

Oyun aslında seçimle birlikte başladı. Önce AKP’nin gücünü kırmak için CHP ile ittifak yapıldı. Seçimler sırasında MHP ve CHP neredeyse dost olacaklardı. Seçimler boyuncu Bahçeli’nin ağzından CHP hakkında Baykal’ın ağzından da MHP hakkında tek bir kötü süz duymadı insanlar. Ne olduysa seçimler sonrası oyun hemen bozuldu. CHP’liler adeta şok oldular. Aslında seçimler öncesi CHP’nin ulusalcılığı ile MHP’nin milliyetçiliği ne de çok benzeşmişlerdi. Belli ki AKP’den oy kapma savaşına giren MHP, CHP’nin oylarına da sinsi bir planla ortak olmak istemişti. Öküz öldü, ortaklık bitti. Seçimler gitti CHP ile olan dostluk da bulutların arasında kayboldu.

MHP cumhurbaşkanlığı konusunda ortaya koyduğu tavırla insanlarımızın gerçekten takdirini toplamıştı. Bu iyimserlik bir süre devam etti derken başörtüsü konusu ortaya geldi. Bu konuda da ortaya koyduğu tavırla ilk başta ciddi bir heyecan yarattı. Bu iyimserlikle anayasanın 10 ncu ve 142 nci maddeleri değiştirildi. Bütün hukukçular yasalarda olmayan bir yasağın kaldırılmaya çalışıldığını bas bas bağırırken YÖK’ün 17 nci maddesine yapılacak değişikliğe sıra gelmişti. Bu madde ile aslında olmayan yasak bir eksik olarak resmen yasalaştırılıyordu. AKP geç uyandı ama uyandı. Eğer bu değişiklik yapılmış olsaydı adeta AKP’nin eliyle bu yasak yasallaştırılacaktı.

Şimdi gündem parti kapatma davaları. MHP yeni bir önerge ile ortaya çıktı. Aslında masum bir gerçekçe ile yani partilerin kapatılmasını zorlaştırıcı öneri gibi sunuldu. Ama içeriği biraz irdelendiğinde şuan ki durumu ile yasaklı liderlere 5 yıl ceza hükmü kaldırılıyor onun yerine ömür boyu siyaset yasağı getiren ama partileri kapatmayan bir düzenleme. Yani Erdoğan ve arkadaşlarını siyasetin dışına atmak için yapılmış dâhiyane bir fikir. MHP, AKP ile yapılan ilk görüşmede bu önergesini ortaya koymuş, AKP ise kendi önerisini sunmadan masadan kalkmıştır.

Birçok yayın organında yapılan anketlerde MHP’nin oyunu artırdığından bahsediliyor. Ben bu artışın gerçekçi olmadığını düşünüyorum. Öyle ki bazı tartışma ortamlarında bu güne kadar darbe istekleri ile ön plana çıkmış Atatürkçü Düşünce Derneğini’nin dahi MHP’yi desteklediğini görüyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok güzel bir yerden yakalamışsın ama eksik kalmış. ADD'nin MHP'yi desteklemesinden doğal ne olabilir. kendilerine milliyetçiyim demeye utanan kesimler yeni bir icat buldular 'ulusalcı'. eh tek bir hatırlatma yapayım hitlerin partisinin adı: nasyonalist partiydi, yani ulusalcı parti, ekleyecek başka bişey yok. haa ilhan selçuk'un 22 temmuz öncesi MHP'ye döktüğü methiyeleri de hatırlatayım...

Doğan Durgun 
 25.03.2008 23:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 483
Kayıt tarihi
: 15.03.07
 
 

1982 Bayburt doğumluyum. Bilgisayar Programcılığı Mezunuyum. Konya'da yaşıyorum ve şu anda özel bir ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster