Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

18 Mart '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
3457
 

MHP'nin 9 ışığı

MHP'nin 9 ışığı
 

Türk siyasi hayatının önemli bir kilometre taşını oluşturan MHP yaklaşık 43 yıldır siyasi faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu siyasi hareketin temelleri Osmanlının son dönemlerini de kapsamakta ise de, esas ideolojik yapısını Ziya Gökalp, Ahmet Arvasi ve Atatürk’le geliştirmiş, Alparslan Türkeş’le de teşkilat yapısıyla, doktiriner yapısıyla da siyasi hayatımızda yer almıştır.

Türk Milliyetçilerinin arzulanan hedeflere varabilmesi için de Türk milletine uygun, yabancı kaynaklı olmayan bir reçeteye ihtiyacı vardır. İşte o reçetenin adı da “9 Işık doktrinidir.”

9 Işık 1960 lı yıllarda şekillenmeye başlamış,1965'de Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP)'nin, 1969 yılından itibaren de MHP'nin programının temelini oluşturmuştur.

1969 Yılında MHP’nin parti programına alınan ve o tarihten bu yana da MHP’nin parti programlarında yer alan 9 Işık Milli doktrini tam anlamıyla Türk merkezli, antiemperyalist, milli devletçi, sosyal adalete, kalkınmaya, bilime ve tekniğe önem veren, aynı zamanda Milli kültüre, dil birliğine, ülkü birliğine, yüksek ahlaka dayalı bir sistemi içermektedir.

MHP ve 9 ışıkla ilgili bugünkü görüşlere ve yorumlara geçmeden önce dünün ve bugünün MHP’sinin, Türk ve ülkücülerin Anayasası sayılan 9 Işık ilkelerine kısaca bir göz atarsak;

1- MİLLİYETCİLİK; Her şey Türk’e göre, her şey Türk milletine bağlılık, sadakat ve hizmet esas alınmakta, Türk Milletinin var olması, milletler mücadelesinde güçlü, sayılır bir millet olmasının sağlanması.

2- ÜLKÜCÜLÜK; Kendi benliğini, kimliğini, dilini yozlaştırmadan, geçmişini unutmadan Türk Milletini muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşıma sevdasıdır.

3- AHLAKCILIK; Türk Milletinin ruhuna, adetlerine uygun, “Türklük gurur ve şuurunu, İslam ahlak ve faziletini” yaşayan ve yaşatmak isteyen bir anlayış.

4- İLİMCİLİK; Bilim ve teknolojik gelişmelerin rehber edinildiği, bilime değer verildiği, teknolojik gelişmelere açık, çağdaş bilimi kullanan ve yaratan bir toplum yaratmak

5- TOPLUMCULUK; Atılacak her adımın toplumun yararına olacak şekilde planlanmasıdır. Toplumculuğun iki ana hedefi vardır. Ekonomik Görüş; Mülkiyeti esas alır, mülkiyetin millet yararına kullanılmasına özen gösterir. Yer üstü ve yeraltı kaynaklarının milletin malı olduğu ilkesinden hareket eder ve yabancı sermayeye, yabancılara peşkeş çekilmesine karşıdır.

Karma ekonomiye ve serbest girişime önem verir.

Sosyal Görüş; Sosyal adalet, hukukun üstünlüğü, fırsat eşitliği, sosyal dayanışmayı ve adil paylaşımı esas alır.

6- KÖYCÜLÜK; Köylerimizi “tarım kentleri” halinde birleştirmek, oluşturulacak “tarım kentlerine teknolojiyi, sağlığı, eğitimi, her türlü sosyal hizmeti halka sunmak.

7- HURRİYETCİLİK VE ŞAHSİYETCİLİK;

BM. ve Uluslararası tüm anlaşmaların en iyi şekilde kullanılmasını, eşitlik ilkesinin yaygınlaştırılmasını temel alır.

Şahsiyetçilik; ilkesinin temelinde, kişilerin şahsiyetli, kendine güvenen, milletini ve devletini seven, topluma faydalı birer fert olarak yetişmesinin sağlanması hedeflenmiştir.

8- GELİŞMECİLİK VE HALKCILIK; Gelişmeciliğin temelinde fert vardır, ferdin iyi bir şekilde yetiştirilmesi toplumun gelişmesinin önünü açacaktır. Milletler ve devletler gelişime daha açık, daha iyiye, daha güzele yönelmeli, bu gelişimi sağlayacak her türlü ekonomik ve teknolojik gelişimleri kullanmalı, bunları yaparken de, tarihinden, kültüründen, milli benliğinden kopmadan ilerlemelidir. Gelişmeciliğin bugünkü en güzel örneğini Japon halkı ve devleti vermiştir. Dünyanın en son teknolojilerini bulan ve kullanan Japonlar bir tarafta bilim ve teknolojiyi asla elden bırakmamış, diğer taraftan da geleneklerinden, kültüründen kopmamıştır.

Türk milleti için atılacak her adımda, yapılacak her işte halkın çıkarları gözetilecek, halk için ve halkla beraber adımlar atılacaktır.

9- ENDÜSTRÜCÜLÜK VE TEKNİKCİLİK; sanayi ve teknolojide en üst seviyeye çıkılmalı, “fabrika üreten fabrikalar” yapılarak üreten, yaratan ve ürettiğini pazarlayan bir sistem kurulmalıdır.

Yukarıda ana hatlarıyla vermeye çalıştığım 9 Işık Milli Doktrini MHP’nin ve ülkücülerin dün olduğu gibi bugünde “Anayasası” olarak kabul edilmektedir.

MHP ve Ülkücülerde “Lider, Teşkilat ve Doktrin”  üzerine kurulu bir sistem yürütülmekte, teşkilat yapısıyla, lideriyle ve doktiriner ilkeleriyle Türk milletinin umudu olma, iktidar olma mücadelesini sürdürmektedir.

Bugün tartışılması gereken ise; MHP’nin 9 ışık doktrinini Türk halkına ne kadar iyi anlatabildiği ve tanıtabildiğidir. MHP kurmayları ve ülkücüler günlük siyasi tartışmalardan biraz olsun arınarak gerçekten Türk Milletinin kurtuluş reçetesi olabilecek 9 Işık ilkelerini satır satır bu millete anlatmanın ve kabul görmesinin yollarını mutlaka bulmak zorundadır.

MHP gelişen dünya şartlarına uygun, gelişen bilim ve teknolojilere açık bu doktrinini daha da geliştirerek yeni atılımlara, yeni heyecanlara yol verecek şekilde düzenleyerek milletinin umudu olma hedefini mutlaka kovalamalıdır.

Arzulanan hedefe varmak için başta ülkücülere ve MHP üst yönetimine bu konuda büyük sorumluluklar düşmektedir.

 

SONSUZLUK (Osman Özeker )18.013.2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Osman Bey, Güzel yazmışınız,ben de sizin gibi düşünüyorum.Ancak bazen Afşar Zeybekoğlu,bazen de Afşar Çelik adıyla yazan bir yurttaş, http://www.haberiniz.com.tr/yazilar/koseyazisi51079-Milliyetciligin_Dindarlasma_Surecine_Bir_Bakis_1.html adresindeki yazısında; "Dokuz Işık ideolojisiz bir hareket için açıkçası uydurulmuş içeriği tamamen sosyalist bir doktrindir. Doğuşu da derin tefekkürlere veya felsefeye değil bir sohbet toplantısına dayanır." Diyor. Yazısını ve yorumları bir okuyunuz isterseniz.Bakalım, bu hezeyana siz ne diyeceksiniz. Saygılarımla..

Gültekin Öztürk 
 18.03.2012 18:07
Cevap :
Bahsettiğiniz yazıyı okudum. Güzel bir kelime bulmuşsunuz bu yazıya "Hezeyan". Gerçektende bu yazar hezeyan içersinde. Türk Milliyetciliği ideolojisini ve 9 Işığı "bir sohbet toplantısında" söylenenler diyerek küçümsemesi, bu hareketin ve ideolojinin ne kadar uzağında olduğunu gösterir. 9 Işık ne sosyalist terminolojiye, nede başka bir ideolojiye yaslanarak ortaya atılmış bir ideoloji değildir. Türk milletinin refahı, huzuru ve geleceği için,yüzde yüz kendi öz benliğine ve kaynaklarına dayalı bir ideolojik yapılanmadır.   22.03.2012 12:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 300
Toplam yorum
: 228
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 2134
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster