Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
2074
 

MHP'nin zayıf karnı: Adın çıkacağına canın çıksın!

MHP'nin zayıf karnı: Adın çıkacağına canın çıksın!
 

70'li yılların idealist sivil komandoları, 12 Eylül'ün borunduruğundan kurtulur kurtulmaz kendilerini boşlukta bulmuşlardı. Ortada 70'li yılların sokakları da kalmamıştı. Üstelik ebedi düşmanları komünizm de kendiliğinden sessiz sedasız terki diyar etmişti! İşsiz, güçsüz, mesleksiz sap gibi ortada kalmışlardı. Şimdi karşılarında dağ gibi duran bir de hayat mücadelesi vardı. Geçmişte kader birliği yapmış arkadaşlardan bazıları çaresiz yeniden kenetlendiler. Mizaçlarına uygun kendi sektörlerini yaratmak zorundaydılar. Çok geçmeden ekonomimiz yeni bir sektörle tanıştı: Çek-senet tahsilatı sektörü!

70'li yılların kanunsuzları yeni bir kanunsuz denizlere yelken açmışlardı. 90'lı yıllardan itibaren "ülkücü mafya" gazete manşetlerini süslemekteydi.

Türkeş, kendi elleriyle yetiştirdiği evlatlarından hiç bir zaman gocunmadı, onlarla gönül bağını koparmadı, birlikte anılmaktan ve görülmekten endişe etmedi. Belki de bunu bir vefa borcu olarak gördü.

Ama ortada bir çelişki vardı: Çünkü hareket temelde siyasiydi ve nihai amacı da siyasi iktidarı ele geçirmekti. Oysa yeni görüntü ekonomikti ve esas amaca da zarar vermekteydi.

Türkeş'in ölümünden sonra onun yerine geçen Bahçeli ilk iş olarak MHP üzerine yapışmış bulunan bu kötü ismi silmeye ve zamanla unutturmaya yöneldi. Adı bu olaylarla anılan kişileri partiden uzaklaştırdı ve MHP'nin gençlik kolları gibi görülen Ülkü Ocaklarının sokaklarda ve üniversitelerde olaylara karışmamaları için azami gayreti gösterdi.

Bahçeli çok iyi biliyordu ki, eski görüntüyle marjinallikten kurtulmak imkansızdır. Ayrıca sokaklara inmek için 70'li yıllardaki gibi bir sebep de yoktur. Siyasi iktidar için merkeze yanaşmaktan başka bir çare de kalmamıştır.

Ama Bahçeli ne yaparsa yapsın, MHP'nin geçmişini bir "zayıf karın" olarak taşımak zorunda. MHP'li biri, bir yerde, sıradan bir kavgaya karışmayı görsün, ya da Meclis'teki son kavgada olduğu gibi, MHP milletvekilleri bir kavgaya karışmasınlar, zihinlerde hep 70'li yılların sokak savaşçıları ve 90'lı yılların çek-senet tahsilatçıları canlanacaktır.

Hani derler ya: "Adın çıkacağına canın çıksın" diye, işte o hesap...

Kimbilir belki bunda biraz da gerçeklik payı vardır. Çünkü bu, bir karakter meselesiydi: Bin atlı akınlarda, bin atla dev gibi bir orduyu yenen ataları gibi cengaver olmak için sokaklara çıkmışlardı onlar!

Tecrübeyle sabit olmuş bir gerçek var ki; "Can çıkar da huy çıkmaz", ya da "Bir insan yedisinde neyse, yetmişinde de odur".

Ve dünün sokak savaşçılarından bazıları bugünün milletvekilleri olmuşlar!

Eminim, Meclis'te yaşanan kavga olayına en fazla Bahçeli üzülmüştür.

Not: Kastedilen tabii ki zihinlerdeki kanaatlerdir, geneli kapsamamaktadır. Bu kapsama girmeyen MHP'lileri tenzih ediyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Hasan Basri, MHP ile ilgili geçmişten bugüne güzel bir özet yapmışsın. İşte bende burada şunu anlamak ve anlatmak istiyorum. Evet sayın Bahçelinin kavgaya karışmamak konusundaki dikkat ve hassasiyetleri aklı öne çıkaran görüşleri çok hoş. Ama gel görki insana mahsus bir şeymidir bu iki ileri bir geri manevrası.. Şunu demek istiyorum; Meclisteki Sayın durmuşun patavatsızlığını savunmak da neyin nesi ? Seni doğruları söylemekten hiçbirşey alıkoymamalı.” Karşı taraf senin rakibin yada hasmın bile olsa” Böyle davranmış olsa idi, Bence Sayın Bahçeli siyaseten çok daha kazançlı olurdu diye düşünüyorum. Selam ve saygılarımla Alaettin DEMİRCİOĞLU

Alaettin Demircioglu 
 18.02.2010 14:23
Cevap :
Merhaba Alaettinciğim, ben bu yazıyı Bahçeli bir metre açıklamasını yapmadan önce yazmıştım. Tamamen haklısınız. Ben de "Can çıkar da huy çıkmaz" demiştim yazımda. Demek ki ne kadar dikkat etsen de arada bir aslına dönüş oluyor. Osman Durmuş'u neden savundu, sorusuna gelince; Bahçeli Osman Durmuş'la kanki! İstifa ettiği dönemde de hep beraber dolaşıyorlardı. Durmuş'u desteklememiş edemezdi ama bu desteği gizleyebilirdi, yapmadı. Birlikte 70'li yılların nostaljisini yaşattılar! Katkıların için teşekkür ederim. Selamlar, sevgiler...  19.02.2010 9:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 337
Toplam yorum
: 1342
Toplam mesaj
: 70
Ort. okunma sayısı
: 3191
Kayıt tarihi
: 03.08.07
 
 

Hukukçuyum... Hukukun üstünlüğünün ve hukukçunun saygınlığının ülkemde gelişmesini ve kalıcı olma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster