Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '07

 
Kategori
Heykel / Seramik
Okunma Sayısı
10370
 

Michalango'nun boynuz kafalı Musa heykeli

Michalango'nun boynuz kafalı Musa heykeli
 

M.S. 366 – 384 yıllarında yaşamış olan Papa Damasus, Yahudilerin İbraniceden Yunancaya çevirdikleri Ahdi Atik’in, daha sonraları Latinceye hatalı olarak çevrildiğini gördüğü için İbrani metinlerden doğrudan doğruya Latinceye çeviri yapmanın doğru olacağına inandı. Zamanın en meşhur bilgini olan Hieronymus Stridonesis ( bilinen ismiyle Yerome )’ i bu iş için görevlendirdi. Yerome, "Vulgat" adını verdiği çevirisini tamamlayarak Papa’ya sundu. Onun yaptığı çevirideki bir hata, kendisinden yüzyıllar sonrasını bile etkileyecek sonuçlar koyacaktı ortaya. O; Tevrat’ın Çıkış: 34:29.ayetindeki "Musa elinde iki antlaşma levhası ile Sina Dağı’ndan indi. Rab’le konuştuğu için yüzü ışıldıyordu, .." ifadesini, kendisinin Greko- Romen kültürde yetişmesi ve o zamanlar bu kültürdeki Açilo ve benzeri boynuzlu tanrı ve kahramanlar mitlerine inanmak doğal bir şey olduğu için "Musa dağdan indiği zaman boynuzluydu." Şeklinde yapmıştır çevirisini.

Bu hatalı çeviri, Rönesans dönemi geleneğinde halk arasında Musa peygamberin başında boynuz bulunduğu şeklinde yaygın bir söylentinin ortaya atılmasına neden oldu. Hıristiyan batı sanatı yüzyıllarca bu söylentinin etkisinde kaldı. Bu yüzyıllarda yapılan Musa heykellerinin başına hep boynuz eklendi. Bu etki ile Michalango’nun yaptığı boynuz başlı Musa heykeli o günden bu güne Tevrat yazıcılarına sesli harflerin kuralsız olarak kullanılmasının hatalara neden olabileceğini hatırlatmak üzere Vatikan’daki St. Peter Kilisesinde bulunmaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her iki yorumu da okudum. İlginç. İ.S. 4. yüzyıl da benim bildiğim Bizans imparatorluğu vardı. Bahsettiğiniz Papa nerede yaşıyor? Ben bir tarihçi değilim. Ama konularla ilgiliyim. Ayrıca Heykelin dizindeki kırıkın hikayesi öyle olamaz sanıyorum. Bunu bir ressam olarak söylüyorum. Hiçbir sanatçı öyle bir hareket yapsa bile heykelini o şekilde sunmaz ve o kırık haliyle bir yerde teşhir etmez. gene de konu ilginçti, teşekkürler.

pembenur 
 15.08.2007 12:06
Cevap :
Konu ile ilgili 2. yorumu aldıktan sonra detaylarını atlayarak yazdığım konuyu tekrar kapsamlı bir şekilde ele almam gerekiyor. Önümüzdeki ilk blog bununla ilgili olacak. Umarım yararlı olur. Hatalı olduğuna inandığınız yönler olursa lütfen uyarmayı unutmayın.  15.08.2007 20:45
 

Hz. Musa'nın heykelinde de bulunduğu gibi bazı heykel ve yapılarda boynuz gözükmektedir. Bizim minarelerimizde de ay gibi algılanan simge aslında boynuzdur. Boynuz, sanat tarihinde uzun yıllar gücün, kuvvetin simgesi olarak algılanmıştır. Bu heykelde Musa'nın ihtişamı ve kuvveti boynuzla işaret edilmiştir. Avrupa, Asya ve Osmanlı'da da boynuz çok kullanılmıştır. Bizim minare ve cami kubbelerinde gözüken ve herkesin ay sandığı da aslında boynuzdur ve Osmanlı'nın gücünü işaret etmektedir. Ortada bir çeviri hatası yoktur. Bu heykel hakkında bir başka notu da ben size aktarayım. Heykel o kadar canlı olmuştur ki, Michalango heykel bitince elindeki çekici Musa'ya fırlatmış ve ayağa kalk! diye bağırmıştır. İşte o nedenle heykelin bir dizi bugün bile kırıktır.

ESAT SÖNMEZ 
 12.08.2007 18:27
Cevap :
Değerli yorum ve aydınlatıcı bilgi için teşekkür ederim. Aktardığınız bilginin kaynağı hakkında da bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler  13.08.2007 14:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 177
Toplam yorum
: 79
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 1218
Kayıt tarihi
: 09.03.07
 
 

1965 Almanya doğumluyum. Atatürk üniversitesi İlahiyat fakültesi mezunu olup, öğretmen olarak çalışm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster