Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Doç Dr Tayfun Türkaslan Ameliyatla Migren Tedavisi

http://blog.milliyet.com.tr/migrenameliyati

17 Mayıs '16

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
210
 

Migren ameliyatı, kimler için yüzde 90 başarılı geçer?

Migren ameliyatı, kimler için yüzde 90 başarılı geçer?
 

Migren ameliyatı ile kalıcı olarak bu hastalığın ağrı ataklarından kurtulanlar, bu ameliyata uygun olan hastalardır.


Migren, hayat boyu çekilen, özürlülük yaratan bir hastalıktır. Bugüne kadar ilaç tedavisi ve alternatif yöntemlerle hastalık tedavi edilmeye çalışıldı. Ancak migren belli bir zaman sonra öyle bir noktaya geliyor ki, ilaçlar bile etkisini yitiriyor. Atakları öteleyen, ağrıları azaltan ilaçların tamamen etkisiz hale gelmesi, migrene kronik ve dirençli bir nitelik kazandırıyor.

Migreni tetikleyen faktörlerle harekete geçen ve başın çeşitli bölgelerinde şiddetli ağrı ataklarını başlatan duyusal sinir dokularındaki başlangıç bölgelerine yönelik yapılan endoskopik migren ameliyatı ile ülkemizde yüzde 90’a varan bir başarı oranı yakalamış durumdayız. Yani tıp bilimi, endoskopik alın germe estetiği sırasında tesadüfen keşfettiği ve geliştirdiği migren ameliyatı ile bin yılların çözümsüz hastalığına kalıcı tedavi getirdi. Bu önemli tedavi son 15 yıldır uygulanmakta ve bütün dünyaya yayılmakta.

Migren tedavisinden en çok yarar görecek olanlar

Migren tedavisinden en çok fayda sağlayacak olanlar kadınlardır. Çünkü migren hastalığı kadınlarda, erkeklerden 3 kat daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni, kadınlık hormonuna bağlanmaktadır. Son yapılan çalışmalardan birinde, Türkiye’deki 18 ile 65 yaş aralığındaki 6 kişiden birinin migren hastası olduğu tespit edilmiş, bu yaş aralığındaki kadınların 4’te 1’inde, erkeklerin ise yüzde 9’unda migren olduğu gözlemlenmiştir. Daha çok kadınlar bu kronik hastalığın pençesindedirler, dolayısıyla endoskopik migren tedavisinden en çok yarar görecek olanlar da yine kadın hastalardır.

Hangi hastalar yüzde 90 başarı dilimi içinde?

Kronik, dirençli migren hastaları: Bu hastalar uzun yıllar migren ağrısıyla yaşamak zorunda kalıyorlar. Kullandıkları çeşitli ilaçlar bir süre sonra önleyici ya da koruyucu etkisini kaybetmektedir.  Endoskopik migren ameliyatı ile kronik ve dirençli migren hastaları tedavi olabilmektedir.

Auralı migren hastaları: Auralı migren hastaları endoskopik migren ameliyatı ile tedavi olabilmektedir. Ağrı ve ataklar tamamen geçebilmekte, ancak ataklardan önce görülen aura (gözde ışık çakmaları gibi belirtiler) yok olmamakta, hafiflemektedir.

Gerilim tipi migren hastaları: Stresin neden olduğu gerilim tipi migren, insanların yüzde 40’ını etkilemektedir.  15 güne kadar etkili olan bu ağrılar kişinin hayatını ciddi boyutlarda olumsuz etkiliyorsa endoskopik migren tedavisi düşünülmelidir. Bu tedaviden sonra gerilim tipi migren hastaları ağrısız bir hayata merhaba diyebilmektedirler.

Yüzde 90 başarı için, sonuçların 3 kritere sahip olması gerekiyor

Migren ameliyatı sonunda elde ettiğimiz yüzde 90 civarındaki başarı oranını 3 kriter ile açıklıyoruz.

Birincisi, hastanın yıllardır süren ve tedavi yöntemlerinin tam olarak yanıt vermediği migren ataklarının ve ağrılarının kalıcı olarak tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Hasta, kalan hayatında bir daha migren ağrısı duymayacaktır.

Başarıda aranan ikinci kriter, hastaların yaşadığı ağrının şiddeti ve süresinin, atakların sıklığının en az yüzde 50 ve üzerinde azalmasıdır.

Üçüncü başarı kriteri ise, ağrının ameliyat sonrasında baş ağrısı düzeyine kalıcı olarak çekilmesidir. Bu üç başarı kriterinden biri ameliyat sonrasında elde ediliyorsa ameliyat başarılı olarak kabul edilmektedir.

Burada altını çizmemiz gereken rakamlar, başarı oranının yüzde 62’lik hasta grubunda migrenin tamamen geçmesi, kalan gruptaki hastaların migren ataklarının sıklığının, ağrının süre ve şiddetinin yarı yarıya veya daha fazla azaldığıdır.

Migrensiz bir yaşam artık hayal değil.

Sağlıkla kalın.

Plastik ve Estetik Cerrah Doç. Dr. Tayfun TÜRKASLAN

www.migrenameliyat.org

www.facebook.com/migrenameliyati

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 883
Kayıt tarihi
: 28.11.14
 
 

İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster