Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Migren Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Migren Hakkında Yanlış Bildiklerimiz
 

Migreni Anlamak


Migren ve Baş Ağrılarını Anlamak

Migren çok yaygın, hemen hemen herkesin bildiği bir hastalık gibi görünmekle birlikte migren hakkında hekimlerin bildikleri bile sınırlıdır. Sınırlı bilginin yanı sıra yanlış bilinenlerde oldukça fazladır. 

Migren hakkında yanlış bilinenler;

·         Migren konusunda en yaygın yanlış, neredeyse bir “mit” gibi kafalara yerleşmiş olan

          “MİGRENİN TEDAVİSİ YOKTUR” bilgisidir ama “MİGRENİN TEDAVİSİ VARDIR“.

·         Migrenle yaşamayı öğreneceksiniz. Migren hayat boyunca devam eder. Migren tedavi edilebilir,           onunla yaşamayı öğrenemezsiniz, çünkü her şeyi kontrol edemezsiniz.

·         Migrenliyseniz düzenli yaşamalısınız. Hatta ruh haliniz bile dengeli olmalıdır. Her şeyi kafaya                 takarsan baş ağrın geçmez.

·         Kadınlık hormonları migrenin nedenidir. O nedenle âdet dönemlerinde başınız ağrıyor.                           Bekleyin, menopoza girince baş ağrınız geçer. Hormonlardaki değişim migreni tetikler,                         migrenin nedeni değildir. Menopozla migren geçmeyebilir.

·         Migren psikolojiktir. Stres migrenin nedenidir.

·         Migrenin nedeni beyin kimyasında olan değişikliklerdir. Migren bedende kaynaklı bir                              hastalıktır.

·         Kahve migren yapar. Çikolata migren yapar. Peynir yemeyin migreninizi tetikler.

·         Migren baş ağrısıdır. Migren sadece baş ağrısı değildir, başka sıkıntılarında eşlik ettiği bir                  hastalıktır. Hiç baş ağrısı olmadan da migren atağı yaşanabilir.

 

Migrenlilerin çok sık yaptıkları yanlış yorumlar;

·         Çok stresliyim migrenden kurtulamam: Stresle migren arasında ilişki vardır ama stres migrenin nedeni değildir. Stres var olan migreni tetikler. Migrenin nedeni tamamen bio-elektrikseldir. Migrenin nedeni çözülürse stresin devam etmesine rağmen migren atakları olmaz. Stresli birçok insanda migren olmadığını düşünürsek, migrenin nedeninin stres olmadığı sonucuna da varabiliriz.

·         Migrenim var, başım çok ağrıyor, beynimde bir şey olmasından korkuyorum: Migrenin beyinle ilişkisi yoktur. Migrenli hastalarda beyin filmleri de (MR, Tomografi) normal çıkmaktadır. Migren otonom sinir sistemi disfonksiyonudur (çalışma aksaması). Otonom sinir sistemi bedene aittir. Migrende doğrudan bedendeki problemlerden kaynaklanır.

·         Migrenin nedeni bilinmiyor, bir çeşit beyin inflamasyonu olduğu düşünülüyor (Doktorların en sık yaptığı yorum): Migren vücutta otonom sinir sisteminde var olan bozucu alanlar (bio-elektriksel bozuk alanlar) temelinde tetikleyici faktörlerin de katkısıyla zaman zaman otonom sinir sistemi çalışması aksar (disfonksiyon). Bu durumda özellikle damar ve barsak kontrolü de bozulur. Böylece tipik migren bulguları baş ağrısı, başta ödem, sıkışma hissi, bulantı ve kusma gerçekleşir. Migrene hayatımız boyunca otonom sinir sisteminde bozukluk yapabilecek etmenler neden olabilir. Çocukluk çağımızdaki boğaz enfeksiyonları, hayatımız boyunca başımıza gelen düşme-çarpma tarzı fiziksel travmalar, cerrahi operasyonlar ve özellikle iyi yapılamamış diş tedavileri otonom sinir sisteminde bozukluk yaratabilir. Bu bozucu alanlar migren ataklarına neden olabilir. Bu durumun gerçekleşmesi için genetik olarak geçiş gösteren sinir sisteminde aşırı hassasiyet gereklidir.

·         Migrenin tedavisi yoktur: Hekimler ilaçlarla azaltılabileceğini savunur hatta ilaçlarla sağlanan aylarla sınırlı atak sıklığındaki azalmayı, migrenin tedavisi var olarak açıklarlar. Hastalar ise bu durumu kabul etmez. Ağrıyı yaşayan olarak migrenin tedavisi yok diye düşünür hatta migreni için doktora bile gitmez. Migren bilinenin aksine tedavi edilebilir bir hastalıktır. İlaç tedavisi ile migrenimizi tedavi etmeye çalışırsak migrenle yaşamayı öğrenmemiz gerekir. Ancak nedeni bulup çözersek çözüm sağlayabiliriz. Gökmen Yaklaşımı migreni nedenini bularak çözer.

Gökmen Yaklaşımı için http://www.emelgokmen.com/gokmen-yaklasimi/gokmen-yaklasimi-nedir/ sayfasını okuyunuz.

Nasıl tedavi yapıyorum http://www.emelgokmen.com/tedavi/nasil-tedavi-yapiyorum/ sayfasına bakınız.

Migren, baş ağrısı, fibromiyalji, hastalıklar için http://www.emelgokmen.com/hastaliklar/migren/ tıklayınız.

gülsen tunçkal, Kerim Baydak bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 120
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1752
Kayıt tarihi
: 07.05.14
 
 

Klasik tıp eğitimi ile integratif tıp bilgilerini birleştirerek “Gökmen Yaklaşımı” adını verdiği ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster