Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '16

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
194
 

Miki Fare’ye bayılıyoruz ama gerçek fareden nefret ediyoruz; aslını sevmiyorsan masalını da sevme

Miki Fare’ye bayılıyoruz ama gerçek fareden nefret ediyoruz; aslını sevmiyorsan masalını da sevme
 

Fareler korkulan ve sevilmeyen hayvanlar; ama sevilmiyor olmalarının nedeni daha çok pis olduklarının düşünülmesi. E şimdi bu korktuğunuz ve sevmediğiniz hayvandan Miki Fare yaratıp maskot yapıyorsunuz. Bari milyonların sevgilisi Miki Fare’nin hatırına diğer farelere de biraz sempati duyun!

Hakkaten itilip kakılan, çok dışlanan bir hayvan fareler. Üstelik beğenmediğimiz halleri kendi suçları değil. Yani belki bu Miki Fare efsanesi insanlarla fareler arasındaki duvarı kaldırır, bu zavallı hayvanlara daha farklı bir gözle bakarız diye umduk ama nerede…

Yaratıcıları bu çizgi filmle bir yandan insanları eğlendirirken Miki Fare vasıtasıyla diğer fareleri sevdirmeye çalışabilirdi. Ben hayvanların da sevgiye ihtiyacı olduğunu ve özellikle farelerin hiç seveninin olmadığını düşünüyorum.

Fareler iğrenç yaratıklar… Neden? Görünüşleri, pis ve korkutucu olmaları… Ne yaptılar, insanları mı parçaladılar? Ürküten halleri nedeniyle fazla içli dışlı olamayız belki ama nefret etmemize de gerek yok.

Miki Fare sonuçta bir çizgi, animasyon; gerçek fare gibi düşünmüyorlardır elbette; ama fare de sonuçta böyle bir şey. Fareli gösteriler ve yayınlarla onlara alışabiliriz. Kedi köpek gibi bir köşede yiyecek verirsek yanımıza yöremize de gelmeyebilirler. Hem sevmeyebiliriz ama nefret etmemiz de gerekmez. Bütün farelerin Miki Fare şansına kavuşmaları dileğiyle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAHİDE ÇELEBİ, Gözde Kayiş bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanlar korktukları her şeyden nefret ederler genellikle. Üniversitede okurken bir gün minik bir fındık faresi girmişti eve, bizden kaçarken balkona çıkmıştı. Balkon kapısının camında yüzne baktım: o kadar sevimli bir yüzü vardı ki şaşırmıştım. Sonra öldürmeye kıyamayıp kapıyı açmış, yolundan çekilerek dışarı kaçmasına izin vermiştik. Tüm canlılar doğalarına uygun davranıyorlar, bize uymuyor diye nefret etmek ya da yok etmek bir çözüm değil. Kendimizi korumak için uzak tutmak ve bunun için gereken önlemleri almak gerek. Ama toplu kıyım vahşet. Hamster da bir fare türü ve insanlar bayıla bayıla besliyorlar. Miki Fare'yi hiç sevemedim, bana son derece yapay gelirdi. Hele şu anki seslendirmesi berbat. Nereden aklınıza geldi? :-)) Selamlar.

Güz Özlemi 
 11.12.2016 9:21
Cevap :
Fareler iğrenç yaratıklar olarak görülüyor.Bu nedenle sempati duymak ve yakın olmak zor.Ama bizlerde bu algının oluşması onların suçu değil. Napsınlar, yapıları böyle.Yani bir haksızlık oluyor.Sizin yorumunuz da bu doğrultuda.Teşekkür ediyorum.Bu arada daha fazla yazınızı okumam lazım çünkü okunması gereken bir yazarsınız.  13.12.2016 12:40
 

Imkanin varsa 10 aralik tarihli wall street journal gazetesini oku!

Newyorker 
 11.12.2016 2:35
Cevap :
Bak şimdi merak ettim...İmkanım olursa...  13.12.2016 12:52
 

Gerçeğin masalı her zaman sevilir. Gerçek tehlikelidir; masal tehlikesiz bir avuntudur.

Muharrem Soyek 
 10.12.2016 19:23
Cevap :
Bu yazının orijinal yorumu da budur.  10.12.2016 22:49
 

Kerim kardeş siz evinizde bir fare çiftliği kursanıza selamlar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 09.12.2016 22:04
Cevap :
Kız ablam dalga mı geçiyorsun, benim fareden ödüm kopar!  10.12.2016 23:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4768
Toplam yorum
: 12825
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster