Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
482
 

Millet İradesi!

Millet İradesi!
 Sıcak bir gelişme olunca, televizyon ekranlarını “uzman” adı altında kimi “tip”ler mesken tutuyor. Kimi gazeteci, kiminin adının başında “akademik san” bulunuyor, kimi eski bilmem ne!

Bugün kanalları karıştırırken hukukçu kimliğiyle konuşan iki kişiyi dinledim. Eski savcı kimliği taşıyanın değerlendirmelerine bakınca, “hukukçu” olmanın, futbol taraftarı olmaktan daha kolay olduğunu anladım!

Anladım ki, hukukta okumaya hiç gerek yok/muş!

Niye mi?

Eski savcı, bağımsız adayların milletvekili seçilmesini “millet iradesi”niin tam “tecellisi” olarak görüyor. Partilerden seçilen, onlar gibi tutuklu bulunan, milletvekili seçilen kişilerin seçilmesinde “millet iradesi”nin olmadığını söylemeye getiriyor. Ona göre, partilerden aday gösterilen ve milletvekili seçilenleri, parti lideri ya da yetkili kurullar aday gösteriyor. Bu nedenle seçilenler, “millet iradesi”yi yansıtmaz.

Bu eski savcının mantığından yola çıkarsak, bağımsızların dışında kalan öteki milletvekilleri, dolayısıyla da, liderler de “millet iradesi”ni yansıtmaz!

Mantık böyle!

Bağımsız milletvekili, “millet iradesi”ni yansıtacak, “milli irade”yi temsil edecek, ötekiler etmeyecek!

Gel de, hukukçuyum diye ortalarda dolaşan, ekranlarda boy gösteren böylelerine inan, güven!

TURGUT ÇELİK/Mersin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bilirsiniz ulkede hukuk ogrencileri 1.ci sinifta roma hukuku okurlardi ustelikte baraj dersidir.Bende genel hukuk bilgisi alinca egitimimden sadece meraktan o koca kitabi okudum. Tabiki yurt disi egitiminde oylesi detaylar yok. Ama su roma emin olun hukugun ana hatlarini en iyi sekilde veriyor. Kimbilir senin uzmanlar yeni sistemin yetismesidir. Inandiklari dogrular dogrudur hukuk da neymis!!! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 22.06.2011 2:55
Cevap :
Değerli Newyorker... Katkınız için teşekkür ederim. Beni tanımayanlarla konuşurken, "Anayasa diyor ki...", "Yargıtay içtihadı..." diyesim geliyor. Nasıl olsa, herkes ayrı telden çalıyor. Saygılar, selamlar.  22.06.2011 16:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2376
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster