Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '18

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
177
 

Milletin Feraseti

Milletin Feraseti
 

Mustafa Kemal Atatürk'ün sezgisi


Milletin feraseti, darbeleri yendi.

Milletin feraseti, sağduyusu sandıklara da yansıdı.

Milletin feraseti her oyunu bozar.

Milletin feraseti ile ekonomik darbe girişimini savuşturuyoruz.

Milletin feraseti ve sağduyusu kördüğümü çözdü.

Milletimizin ferasetiyle, yepyeni aşamalara doğru yürüyoruz.

Türk Milleti'nin feraseti, Karahisar Kalesi gibi ayaktadır.

Milletimiz güçlüdür, feraset sahibidir.

Milletin feraseti, öngörülen bütün sınırları aşmıştır.

Tüm bu cümlelerde etkin, baskın olan “feraset” kelimesini kimi akademisyen ve siyasetçiler yoğun olarak kullanmaktadır. Gelin anlam olarak “anlayış, seziş, sezgi.” olan "Feraset" kelimesini birlikte irdeleleyelim.

Köken olarak dini terimlerin birçoğu gibi bu sözcük de Arapça’dan türetilmiştir. Her insanın, belirli bir seviyede sezgi yeteneği vardır. Feraset, bu sezgi yeteneğinin de ötesinde bir kavrama kabiliyetidir. Geçmişten günümüze, insanların çeşitli özelliklerini tanımlamak için, aynı anlama gelen birbirinden farklı kelimeler kullanılmıştır. Feraset de, bunlardan birisidir. Ferasetin anlamını çoğu kişi bilse de, bilmeyenler için, algılamada çabukluk, dikkat ya da hızlı kavrama anlamlarına gelir.

Zihni diri, hafızası güçlü ve bir olayın gidişatına bakarak sonunu kavrayabilenler, feraset sahibi insanlar olarak kabul edilir. Bu terim için tabiri caizse, “leb demeden leblebiyi anlamak” deyiminin kısa tanımıdır da denilebilir.

Geniş anlamda ise, bir olayı her açıdan, öncesiyle sonrasıyla algılama, hem geçmişi hem geleceği görüp olaylar hakkında değerlendirmeye varma yeteneğidir. Feraset sahibi insanlar, herhangi bir olay hakkında, konunun daha başındayken nasıl sonuçlanacağını kestirebilirler. Feraset, daha önce bazı bilim ve din adamlarının, geleceğe dönük öngörülerinin anlattıkları gibi sonuçlandığının görülmesi üzerinde, kesinliği hakkında görüş birliğine varılmış bir terimdir. Feraset sahibi olarak nitelendirilebilmek için, geçmiş, içinde bulunulan zaman ve gelecek hakkında anında kesin sonuçlara varabilecek bir yetenek gerekir.

Tecrübe, feraset sahibi bir kişilik olmanın temel kaynağıdır. Aslında her insan, bir nevi feraset sahibidir ancak birçoğunun feraseti, olaylar ile kişiler hakkında yüzeysel değerlendirmelerle sınırlı kalmaktadır. Tecrübe ise, ferasetin ikinci tanımı (çalışarak kazanılan bir yetenek) için güzel bir dayanaktır. Tecrübeli insanlar, olaylara nasıl yaklaşacağını, ne şekilde davranması gerektiğini ve sonucun ne olacağını önceden tahmin edebilirler. Ayrıca, kişiyi feraset sahibi yapan şeylerden biri de konuşma ve hareketlerinden rahatlıkla karakter analizi yapabilmektir.

Feraset için kısaca, ilham, tecrübe, çalışma ve doğuştan var olan birtakım güdülerle, insanları çok kısa sürede tanıma, olayların sonucunu da kestirebilme yeteneğidir, tanımı yapılabilir. Feraset, başka bir ifade ile görme, duyma ve hissetme duyularının aynı anda kullanılmasıdır,

Ferasetin, iki tanımı vardır. Birincisi, kişilere herhangi bir çabanın sonucu olmadan, birden gelen ilhama bağlı olarak kavrama, ikincisi ise, çalışarak belirli bir zihinsel çaba ve sonucu, duyu organlarını en iyi şekilde kullanmaya bağlı olarak kazanılan yetenektir. İki durumda da, karşısındaki olay ve kişileri hızlı şekilde değerlendirme yeteneği bulunan kişiler feraset sahibidir.

Albert Einstein, “Gerçekten değeri olan tek şey sezgidir” der.

Bu yazılanlar eşiğinde benim anlayamadığım bir şekilde millet, gerçekten feraset sahibi midir? Türk milleti, her anlamda, olayları öncesiyle sonrasıyla algılıyor, hem geçmişi hem geleceği görüyor, sonuca varıyor mu? Geçekten millet feraset sahibi ise ben neden görmüyorum? Ya da benim feraset gözüm mü kapalıdır?

Sezme, anlayış yeteneği, feraset; gerçeğin deneye ve akla başvurmadan doğrudan doğruya kavranması ise bunu millet nasıl gerçekleştirmektedir? Esas olan aklın önderliğinde, düşünerek, sezgiye dayanarak, vicdanında tartarak doğru yolda yürüyebilmek değil midir?

Nizamettin Biber

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yazınızı çok beğendim benim de çokça üzerinde durduğum bir konu

Kerim Korkut 
 25.10.2018 13:05
Cevap :
Çok teşekkür ederim Kerim bey, doğrusu üzerinde durulması gereken bir konu.  26.10.2018 9:27
 

Feraset ve fırsatçılık. Feraset,emek gerektirir. Emekle kazanılmış bilgi,bu bilgiyi doğru analiz edecek deneyim ve evrensel/rasyonel akıl.Bu çabanın,toplumsal kazanca mı yoksa ‘insider trading’ ile bireysel fırsatçılığa mı dönüşeceği,feraset sahibi olduğu iddiasındaki bireylerin muğlak niyetlerine bırakılmayıp, toplumsal kontrol mekanizmalarıyla denetlenmelidir. Uzun lafın kısası,feraset sahibi insanlara yetki verip kontrol mekanizmalarını da doğru tesis eden toplumlar çağı yakalarlarken, geleceklerini ‘feraset sahibi olduğu varsayımı ile tek bir kişinin kaderine ve iki dudağının arasından çıkacak sözlere bağlama kaderciliğindeki fırsatçıların çoğunluğu ele geçirdiği toplumların da bir süre sonra erozyona yol açacağı mutlaktır.

Kaan Akoba 
 02.10.2018 9:40
Cevap :
Kaan hocam samimiyetle söylemeliyim ki yorumunuz benim blog yazımı gölgede bırakmış, içten içe kıskanmadım değil hani, manifesto niteliği taşıyan yorumunuza şapka çıkartıyor teşekkür ediyorum, baki selamlarımla.  02.10.2018 17:24
 

Sevgili Nizamettin kardeş Milletin feraseti çok etkili.Bu güzel yazınız için teşekkürler selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 01.10.2018 16:19
Cevap :
İlginize çok teşekkür ederim Nahide hocam, selam, saygı ve sevgiler, sağlıkla mutlu kalın.  02.10.2018 8:48
 

Sevgili kardeşim feraset en iyi yol göstericidir... Toplumun tamamı feraset sahibi değildir tabii... Önemli olan toplumsal olgunluğa ermek ve sorunlar karşısında feraset sahibi kişilerle düşünce birliğine girmektir... Nasıl ki hepimiz fizik bilimini bilmeyiz ama bilenlerin bilgisiyle onunla çalışabiliriz... işte durum bu canım kardeşim... Bilen yapabilen olabilen ve sahip olabilen ve de yakın olma ilişkisi taşıyabilmektir esas sorun... Bizim bu yolda yol almamız gerekiyor... Sevgi saygı sağlık ve mutluluk dileklerimle:):):)

Halil Güven (Sökeli) 
 30.09.2018 12:45
Cevap :
Toplumdaki feraset sahibi kişilerin ortak bir düşünce birliğine girmesi ve yol gösterici olarak kullanılması konusundaki düşüncelerine içten katılıyorum ayrıca ben şahsen feraset sahibi bireylerden oluştuğumuza inanmıyorum doğrusu. Teşekkür ederim, selam, saygı ve sevgiler sunuyorum. Sağlıcakla, mutlu kalın.  01.10.2018 8:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 883
Toplam yorum
: 3748
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2669
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster