Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
851
 

Milletin kararı en doğru karardır

Milletin kararı en doğru karardır
 

Görsel alıntı


Boran kapladı hayalleri, rüzgâr vurdu başka bahara bıraktı umutları. Böyle bir rüzgârın eseceği belliydi.

Uzaktan hafif dumanların tüttüğü köy görünüyordu köy belliydi ve pusulaya gerek yoktu.

Geçmişte bu yolda yürüyen güçlü yolcuların nerede, nasıl hatalar yaptıkları bilindiği halde gerekli dersler çıkarılmadı.

Ülke birbirine benzemeyen kumaşlardan oluşan “ Yamalı bohça “ ile idare edilme dönemine girdi. Böyle idareler geçmişte denendi. Görüldü. Zararını, ziyanını ülke insanı çekti.

Bu ekranlarda aylar önce, yıllar önce yazdık:

” Beyaz ile Siyah kardeş olacak”  

“Kirli olanlar temizleri de kirletir”

“Çürükler sağlamları da çürütür”

Belirtiler zuhur etti. Kirlilerden ve çürüklerden hesap sorulması engellendi, toplumun vicdanını yaraladı.

Başka nedenleri yok mu? Nedenler çok,  

Kişisel ego, hırs, üslup, tarafsızlığı kaybetme, tehdit, gücün kötüye kullanması, ben, benim, benden sonrası tufan diyen anlayış.

Bu tablo adaletin döktüğü gözyaşların karşılığıdır. Adaletin dili, elleri, ayakları duyguları var biz görmüyoruz, adaletin gözyaşları hak terazisinde tartıldı. Adaletin başına gelenleri Yüce Allah biliyordu, görüyordu.

Evet, “Mevla’m neylerse güzel eyler” sözünü kabullenen insanlarız. Ortaya çıkan bu tabloyu da Yüce Mevla’mız göstermiş.

Merdivenden aşağı inenler, yerinde sayanlar, bir iki adım ileriye gidenler ve birden çok basamakları çıkanlar belli oldu.  

Ne olacak şimdi. Beyaz ile siyah kardeş olacak, yürekler yine kirli, rakipler birbirini eritme planları yapacak ve zararını bu güzel vatanımız Türkiye ödeyecek.   

Bakın seçimden sonra neler söylediler:

HDP Eş Başkanı konuşması:  

“ Bu seçimi özgürlükten yana olanlar kazanmış, Kendini Türkiye’nin tek sahibi olarak görenler kaybetmiş, Türkiye’nin özgür yarınlarına sevdalı olanlar kazanmış.

Bu zafer işçilerin, köylülerin, ezilenlerin bu solun ortak zaferidir. En çok da kadınların ortak zaferidir. Seçim kampanyası boyunca ne söylediksek arkasındayız.

HDP gerçek bir Türkiye partisidir. Türkiye,  HDP dir, HDP Türkiye’dir. Kim bize hangi gerekçeyle oy vermiş olursa olsun kimseyi mahcup etmeyeceğiz” 

Yani diyor ki bize “ Emanet oylar” verildi. Hani CHP kendilerine sen yürü arkadaş yolun açık olsun ben yerimde sayarım dedi ya onu kast ediyor.       

Bu sözler ülke için çok önemli, unutulmamalı bir yerlere not edilmelidir.  

CHP Genel Başkanı:  

“ Sonuçtan gayet memnunum, istifa edecek bir durum yok. Sen zaten yerinde saymayı görev saydın. Senin gayen padişah ve padişahın sarayını viran etmekti.  

AKP Balkon konuşması:

“Milletin kararı en güzel karardır. Hiçbir gücün karşısında eğilmeyeceğiz, hiçbir güce boyun eğmeyeceğiz. Milli irade dedik, demeye devam edeceğiz, kaderimiz milletin kaderidir.

Milletin kararı her şeyin üzerindedir. Bizim için dönemler değil, Asırlar önemlidir. Ak Parti bir kez daha destan yazdı. Ak Parti bu seçimin galibidir. Birincisidir.

Her kes kendi muhasebesini yapıp ders çıkarmalıdır. Huzurun istikrarın bozulmasına izin vermeyeceğiz”  Birincilik sana hayırlı ve uğurlu olsun.

MHP gece yarısı konuşması:

Türk milleti kutuplaşma simsarlarını açıkça ikaz etmiştir. Milli iradeyi karartma, demokrasiyi çarptırmaya dönük her türlü algı operasyonunun tutmayacağı artık net olarak anlaşılmıştır. Koalisyonu kapalıyı, en erken zamanda erken seçime gidilmeli.

Bir iki adım atmakla kendini başarılı sanıyor. Bir seçim yapıldı, kazanan, kaybeden ortada. Hiçkimse ben kaybettim demiyor. Her kes seçim sonuçlarından memnun.

Korkarım yine zarar eden toplum oldu.

Geçmiş bir kök gibidir. Gelecek onun üzerinde ser çekmiş, budak salmış ve yayılabilme ölçüsünde yayılabilmiş bir ağaç gibidir. Ruh ve manada mutlaka kök ile irtibatı korumak lazımd.

Bakın Ketencizâde neler söylüyor:

Yansam da ocak gibi gam eylemem izhar. Yakma beni nâr-ı ağyare ey Gaffâr-u Settar. Senin ocağında cayır, cayır yansam da gam izhar eylemem. İstersen kebap et, püryan et, el verir ki başka ateşlere yakmayasın.

Nefis ateşine, şehevât-ı nefsanîye ateşine, heva ateşine, tül-i emel ateşine, tevehhüm-ü ebediyet ateşine,

Dünyada daimi kalma mülahazası ateşine, servet ateşine, büyüklük, kibir ateşine, bakışta inhiraf ateşine, yanlışları taklit etme ateşine.

Yeter ki ardı arkası kesilmeyen bu ateşlere yakmayasın. Yakarsan kendi muhabbetinin ateşiyle yak.

Her mevkide, her makamda, her yetki sahibi insan için ibretlik sözler.   

Önümde aydınlık günler görmek istiyorum. Fakirlerin azaldığı, herkesin mutlu olduğu bir Türkiye istiyorum.

Demokrasinin ayak seslerini işitmek istiyorum, benden geçti ben göremem lakin gelecek kuşaklar için sevinmek istiyorum.

Gücün değil, adaletin, zorun ve şiddetin değil, merhamet ve vicdanın öne çıktığını görmek istiyorum. Benim bu isteklerim her vatandaşın istediği haklı istekler.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Görünen köy kılavuz istemez ayrıca pusulaya da ihtiyaç yok. Kimi görsem, kime merhaba desem sıkıntılarından en çok da ekonomik dertlerinden söz ediyor. Toplumun hali pür melal bu sebeple halk kendine göre en uygun yönde oyunu kullanmıştır ve her ne olursa olsun o karara saygılı olmak gerekir diye düşünüyorum kardeşim, size ve değerli ailenize selamlar gönderiyorum...

Yurdagül Alkan 
 10.06.2015 16:10
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan:Evet kıymetli bacım, aynen yazdıklarınıza katılıyorum.Halkın verdiği karar eleştirilmez.Millet nelerin olduğunu gördü kararını verdi. Bundan sonra derin düşünmek lazım nerede yanlış yaptık diye.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  11.06.2015 11:43
 

yorum 1'in devamı -2- halkın da beklentilerini karşılayacak ve hakikatın tecellisine imkan sağlayacaktır. Bu istifam bertaraf edildiği takdirde, uzlaşmak ve Türkiye'nin siyasi ve ekonomik sorunlarını aşmak kolaylaşacaktır. HDP, rejimin ve ülkenin partisi olmak doğrultusunda, sürekli olarak halka ve diğer partilere güven vermeli, tehdit ihtiva eden, davranış ve söylemlerden kat'a uzak durmalıdır. Şaşaa, israf ve debdebe sona erdirilmeli, ülkenin iç ve dış politikasını ilgilendiren hayati kararlarda muhalefetin ortak görüşü alınmalıdır. Allah Türk ulusunun yar ve yardımcısı olsun sevgili yazarım. Refik

Refik Başdere 
 09.06.2015 22:13
Cevap :
Kıymetli yazarımız Sayın, Refik Başdere: Haklısınız seçim meydanlarında söylenenler insanların belleklerinde, hafızalarında yer yaptı.Bu günden itibaren o sözlerin haricinde hareket edenler bedelini öderler.Türkiye partisi olan bir parti Türkiye gibi düşünmeli.Bizim dileğimiz güçlülerin artık pişmanım, nedamet duyuyorum demeleri ve kendi daireleri içinde yetkilerini kullanmalarıdır.Yolsuzluk, biri çok haksız tayinler Adalete vurulan neşter bunun gibi bir çok konular gündemin en önemli konuları haline gelmelidir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  10.06.2015 14:54
 

Değerli yazar, sevgili dost Burakgazi, yalan ve aldatmacalara isyan eden gönlünüzün gemisini, gerçeklerin ibrişimleri örülmüş ve hakkaniyetin kumaşları ile donatılmış yelkenleri ile rüzgarlara fora etmişsiniz. Hürriyetin ve umutların önündeki engellerin kaldırıldığı bir sürece girmekteyiz. Parlamento çatısı altında çözüm arayacak her 4 partinin, topluma verecekleri mesajlar; Güven ve umut vaadeden inandırıcı ve icrasından vazgeçemeyecekleri söylemler olmalıdır. Halkın menfaatleri, ülkenin birlik ve beraberliği, hukukun ve adaletin tecellisi, kalkınma ve refah konularında, 75 milyon insanın aynı yürek ve dilden telaffuz ettikleri görüş ve söylemlerden, yapılan planlar ve yürütülecek icraatlar sapma göstermemelidir. İfade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü vazgeçilmez ilke olmalıdır. İktidar partisi dışındaki partilerin altını çizerek ifade ettikleri üzere, kapatılan suçluluk dosyalarının yüce divan önünde irdelenmesi ve yeniden karara bağlanması, halkın da ....devamı 2'de..

Refik Başdere 
 09.06.2015 21:38
Cevap :
Kıymetli yazarımız Sayın, Refik Başdere: Evet bilindiği üzere kopmuştu ipler, çare olmuyordu düğümler.Halk arayışlara girdi ve bulduğu çareleri ortaya koydu. Korkarım yıllardır o vişne renkli derili koltukları özleyenler ülke menfaatini arka sıralara ertelerler.Yorumunuzda dile getirdiğiniz bütün sözler bizimde arzumuz, dileğimiz ve temennimizdir.Bu yorumunuzu okuduğum saatte ve yorum cevabını yazdığım da ikinci partinin bir millet vekili saraya çıkmıştı bu Meclis Başkanlığı uğruna mı yoksa ülkenin gerçek ve acil sorunları için mi? bilemiyorum.Lakin ikinci yorumunuzda yazdığınız gibi Yüce Allah bu ülkeye ve onun insanlarına zarar ve ziyan verdirmek için sadece kendini düşünenlere fırsat vermesin.Saygılar sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.  10.06.2015 14:50
 

Tabii ki güllük gülistanlık olmayacak ortalık! Bu seçimin tek kazancı, gücün fütursuzca kullanımına engel olunması oldu. Şimdi de koalisyon bilmecesiyle uğraşacak millet. İki ucu moklu değnek: Tek parti iktidarının bizi ne hale getirdiğini gördük. Dört farklı zihniyetin koalisyonu nasıl olur, o da muamma! Yine de laik, modern, çağdaş, parlamenter Türkiye Cumhuriyeti için seçim sonuçları umut verici. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 09.06.2015 14:18
Cevap :
Kıymetli Ata Kemal Şahin:Evet güllük gülistanlık olmayacak. Güçlülerin sesi kesildi sessizlik ve merhamet duyguları öne çıktı gibi.Menfaat tarlasında ekilen, biçilen değerlerden kesinlikle vazgeçmeyecekleri belli. Öncelikle üçüncüyü yanlarına alıp onu eritmek istiyorlar. İkincinin derdi ise güçlünün olmadığı bir hükumet.Hiç biri umurumda değil benim umurumda olan güzel vatanımız Türkiye. Bunca zamanı az görüyorlar henüz yeterli değil diyorlar. Öte yandan beyanlarında ise milletin kararı güzeldir diyorlar.Hayırlısı olsun.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  09.06.2015 18:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 607
Toplam yorum
: 7052
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1890
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster