Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '13

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
18010
 

Milletvekili maaşları nasıl 20 bin lirayı geçti...

Milletvekili maaşları nasıl 20 bin lirayı geçti...
 

Hani Bizanslı papazların, Bizans kuşatma altındayken yaptıkları meleklerin dişimi, erkek mi hikâyesi var ya… İşte öyle bir şey bu da…

Ülkede milyonlarca çalışan var ve bu çalışanların hakları gasp edilip, ‘Kıdem Tazminat’larına tırpan vurmaya çalışan hükümet ve işveren işbirliği karşısında kimsenin sesi çıkmıyor.

Bu arada kazanılmış haklara tırpan atmaya çalışanlar, böylesine bir tırpanı meclisten geçirebilmek için alenen vekillere rüşvet veriyorlar.

Nasıl mı?

Milyonlarca işçi kıdem tazminatı haklarını bile kaybetme endişesi yaşarken, milletvekili maaşları Ocak ayında 20 bin lirayı geçecek.

Sayısız kez gündeme gelen kıyak emeklilik yasalarından birçoğunu yasalaştıran, bir kısmında ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vetosuyla karşılaşınca geri adım atan milletvekilleri halen yaklaşık 13 bin lira maaş alıyorlar. Vekiller ayrıca yakınlarını da kapsayan, sağlık başta olmak üzere birçok alanda ayrıcalıklı haklara sahipler.

2014 yılı bütçesine göre milletvekili maaşları Ocak 2014' itibariyle 13 bin 700 lirayı geçecek. Ancak, vekil maaşlarını asıl arttıran, milletvekillerinin önemli bir bölümünün normal maaş dışında geçmişteki Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur hizmetleri nedeniyle emekli aylığı da alıyor olmaları.

Hem normal maaşı, hem ayrıca emekli maaşı alan milletvekili sayısının yüzlerce olduğu biliniyor. Ve bu vekillere 13 bin liralık normal, maaşları dışında emekli maaşı olarak 6 bin 973 lira ödeniyor.

Böylece her iki maaşı da alan vekilin eline halen ayda 20 bin liraya yakın para geçiyor.

Bu arada, milletvekili emekli aylık tutarları ilk kez 2013 yılı başında Cumhurbaşkanı ödeneğine endekslenmişti. Bu endeks uygulandığında ise milletvekili emekli aylığı Ocak 2014 itibariyle 6 bin 973 liradan 7 bin 479 liraya çıkacak.

Bu verilere göre de halen hem emekli aylığı, hem de normal maaş alan milletvekillerinin eline geçecek toplam maaş 20 bin 500 lirayı geçecek.

Ne diyelim?

Güle güle harcasınlar…

Tülay EKER, Şennur Köseli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kusura bakmayın ama abest gelecek bir yok gerçekten. Ben eskiden Milletvekiliği yapan bir kişinin oğlu olarak yaşadıklarımı söylüyorum.Ayrıca babımın zamanında seçimlere girmekte şimdiki gibi pahalı değildi.Genel Merkez yardım yapardı. Sadece bilgi vermek istedim. Saygılar,iyi günler.

hakan söylemezoglu 
 21.11.2013 12:06
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Ortalama maaşın 900 lira olduğu ülkemizde, milletvekillerinin aldığı parayı makul karşılamak elbette yakınları tarafından mümkündür. Selamlar, saygılar...  23.11.2013 8:12
 

Kusura bakmayın her milletvekilinin hem maaşı, hemde emekli maaşı bulunmamaktadır.Ayrıca memleketinden seçmenleri geliyorsa zaten maaşın büyük bir kısmını harçar.

hakan söylemezoglu 
 20.11.2013 12:18
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Ortalama emekli maaşının 1000 lira civarında olduğu bir ülkede, asgari ücretin 829 lira olduğu zaman diliminde milletvekilinin çifte maaş alması ne kadar etik? Emekli maaşı almayan milletvekili mi var? Mümkün mü? Milletvekillerinin seçmenlerine para harcadığını sanmıyorum. Halkın yarı fiyatına rahat bir yaşam hakkı verilen vekilleri savunmak bana biraz abes geldi. Selamlar, saygılar...  21.11.2013 8:19
 

Oh oh... millet açlık sınırında gezinsin, bunlar da küpünü doldursun. Allah sormaz mı bunun hesabını sanıyorlar acaba? Selamlar...

Filiz Alev 
 15.11.2013 13:20
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  16.11.2013 10:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3043
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster