Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
22725
 

Milletvekili maaşlarına %20 kıyak zam!

Milletvekili maaşlarına %20 kıyak zam!
 

"L'ETAT, C'EST NOUS !" Postmodern Louis XIVler..,Sen bu avizenin altında, bürünmüş kanına;

Uzanırken, gece mehtabı getirsem yanına,

Türbedarın gibi ta fecre kadar bekletsem;

Gündüzün fecr ile avizeni lebriz etsem;

Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana...

Yine bir şey yapabildim diyemem hatırana.

Mehmet Akif Ersoy

 

Müjde: Tüm partiler sonunda bir konuda anlaştılar:  Milletvekillerinin finansal ve toplumsal haklarını yeniden düzenleyen, yeni ayrıcalıklar  getiren ve ücret artışı sağlayan bir yasa teklifini  gülücükler saçarak 7 Mayıs 2013 günü birlikte imzaladılar! Halktan ve kamuoyundan gizlemeye çalıştıkları bu teklif yasalaşırsa net 15.500 TL olan milletvekili maaşı 17.750 TL ye yükselmiş olacak.

İyi de bu operasyonu  millete çaktırmadan nasıl formüle ettiler peki? Teklife şöyle bir madde eklendi: “Milletvekiline verilen ödeneğin yarısı kadar yolluk verilir”. Ne demek bu? Şu demek: Efendim maaşın 4.500 TL’sini milletvekili  zaten “ödenek” olarak alıyor. Ödeneğin yarısı da 2.250 TL etmez mi? İşte hesap bu kadar basit. (11.000+4.500=15.500 + 2.250= 17.750)

Rakam telaffuz etmeden de zam yapılıyormuş değil mi efendim? Yani illa matematiksel hesaplara, tatsız tartışmalara gerek yok!  Bence ödeneğin iki katı kadar  da “yıpranma tazminatı” da alsalar hiç fena olmaz çünkü bu aralar herkes çok yıprandı değil mi?

Kıyak emeklilik,  ücretsiz sekreterlik ve danışmanlık hizmeti verilmesinin yanı sıra, her milletvekilline bir de ücretsiz şöför tahsis edilecek, cep telefon harcamaları devletçe karşılanacak, trafik polisi bunlara ceza kesemeyecek, trafikte geçiş üstünlükleri olacak,  rahatça gezip tozsunlar diye tüm aile fertlerine diplomatik pasaport verilecek, protokolda 9 sıra atlayarak orgenerallerin önüne geçecekler ve daha neler neler...

Peki hani “dokunulmazlıkları kaldırın” diye birileri bas bas bağırıyordu. Ne oldu o beylere?

Avrupada, metro ile otobüsle, hatta bisikletle işlerine gidip gelen başbakanlar bakanlar var. Fakat onlar bizimkiler gibi akil değiller herhalde.  Bizimkiler koruma ordusu olmadan sokağa adım atamıyorlar! Ne Lale, ne de Muhteşem Yüzyıl devrinde Osmanlı devlet adamları böylesine saltanat sürmemiştir.

Tüm bu maaşların, ödeneklerin, yollukların biz aptallardan kesilen dolaylı ve dolaysız vergilerle finanse edildiğinin farkındayız değil mi arkadaşlar? Eskiden askeriyeden çekindiklerinden olsa gerek bu kadar vur patlasın çal oynasın yapamıyorlardı. Ama şimdi meydan boş ve ileri demokrasinin (!) hüküm sürdüğü ülkemizde  bunların karşısında durabilecek sivil bir erk,  tüzel bir güç, bir sendika, hiçbir şey yok!  Muhalefet partilerini bu yasa teklifini boykot etmeye ve imzalarını geri çekmeye davet ediyorum. Yoksa millet sandıkta sizi boykot edecektir!

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

26 Ekim 2013 medya haberlerine göre TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Cumhurbaşkanı 2014 yılı maaşı brüt 39.950 TL oldu. Tüm diğer maaşlar da buna göre yapılandırıldı. Başbakanlık görevinde bulunduktan sonra emekli olanların aylıkları 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunun Ek 69 uncu maddesinde göre, en yüksek emekli aylığının %75’ine yükseltilmesi kararlaştırıldı. Ne demek bu? Şu: 2014 Cumhurbaşkanı “emekli aylığı” normal aylığın %40’ıdır. Yani: 39.950 x % 40 = 15.980 TL' dir . Başbakan “emekli aylığı” ise bunun % 75’i olacak: 15.980 x % 75 = 11.985 TL'dir. Milletvekillerinin 6.973 TL olan emekli aylıkları ise 2014 başından itibaren 7.479 TL’ye çıkacak. Milletvekillerinin şu an normal maaşları ödeneklerle birlikte 17.750 TL'yi buluyor. Ancak, emekliliği hak etmiş bulunan milletvekillerinin eline Ocak ayından itibaren geçecek para, maaş + ödenek+ emekli aylığı olmak üzere 25.229 TL olacak. Bunlar hep vatandaştan kesilen vergilerle ödeniyor iyi mi?

Erol İrdelmen 
 12.11.2013 17:10
 

MHP ve CHP tekliften imzalarını çekti! Ancak, AKP kararlı: 12.5.2013 günü Başbakan yardımcısı Bozdağ imzalar çekilmiş bile olsa teklifin Meclis Genel Kurulunda sırası geldiğinde görüşüleceğini ve yasalaşacağını ifade ettikten sonra şöyle diyor: "Bu kanun teklifi yasalaştığı takdirde eğer CHP'liler samimiyse bu kanunda verilen imkanlardan istifa etmemeleri lazım. Meclise müracaat etmeleri, 'Geçici hüküm koyun, biz bundan yararlanmayalım' demeleri lazım".

Erol İrdelmen 
 13.05.2013 16:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 129
Toplam yorum
: 179
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1754
Kayıt tarihi
: 27.07.06
 
 

1968 yılından bu yana dinler tarihi, mitoloji, sosyoloji, antropoloji, dinbilim, teozofi, metafiz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster