Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
4339
 

Milletvekili seçilme, ceza ehliyeti ve askerlik yaşı

Milletvekili seçilme, ceza ehliyeti ve askerlik yaşı
 

TBMM logosu


Son günlerde gündemde olan milletvekili seçilme yaşının 18 e indirilmesi haberlerini okurken ceza ehliyeti ve askerlik yaşlarını da paralel düşünmek gerektiği belirginleşse de duruma bu açıdan bakılmadığını anlaşılmaktadır.

Bireyin evrimleşme aşamaları irdelenirse; ergenlik, karar bilinci, sorumluluk ve temsil gibi bir sürecin olduğu belirgindir.

Cinsel profili ergenlikle netleşen çocuk bu aşamadan sonra aile ve okul ortamında cinsel eylemlerinden sorumlu olacak kadar bilinçlendirilmelidir ki; ne yaptığını ve yapacaklarından sorumlu olacağını bilsin ama bu konuda herhangi bir bilinçlendirmenin olmadığı ve çocuğun hayatının temel fonksiyonlarından olan cinsel kimlik ve sonuçlarını keşfederek öğrendiği bir gerçektir aksi durum (ailenin bilinçlendirmesi) istisnadır, okul zaten öğretmemektedir.  

18 yaşında orta öğrenimi tamamlayan 'genç erkek' ler yüksek öğrenime devam etmezse 20 yaşından itibaren askere alınır, 'genç kız' lar hayatlarının akışını yaşarlar.

18 yaşında yüksek öğrenime başlayabilen genç erkek neden 18 yaşında asekere alınmaz ve aradaki iki yılı heba olur anlaşılır gibi değildir. 

Milletvekili seçilme yaşının tartışıldığı bu süreçte aslında; bireyin evrimleşme sürecinin, şahsın hukukunun aşamalarının, kişilik eğitiminin kökten gözden geçirilmesi ve gereğinin yapılması gerektiği belirginleşmektedir.

Şahsın hukuku; Cinsel kimlik, karar bilinci, sosyal sorumluluk, temsil ve olabilecek ilave aşamalardan oluşacak şekilde düzenlenmelidir, eğitim süreci de paralel şekilde programlanmalıdır ki; çocuk aşama aşama bireyleştiğini fark etsin ve gereklerini öğrensin.

AYRICA üniversiteye sınavla giriliyorsa milletvekilliği adaylığı içinde 'düzey belirleme sınavı' konulmalıdır ki; milletvekili seçilecek kişinin bilinç düzeyi, niteliği bilinerek oy verilsin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konuda bizim görüşlerimiz belli. Profesyonel asker(güvenlikçi) 21 yaşında göreve başlıyor.Reşit olma yaşı 21. Evlenebilme yaşı 21. Seçme yaşı 21. Seçilme yaşı 30-50 yaş arası. Yazınızı ilgiyle okudum.

Kerim Korkut 
 15.11.2012 20:44
Cevap :
Gelecek gençlerinse seçilme yaşı neden o kadar ileri? o yaşlardaki insanlar ileriyi değil ancak yaşadığı dönemi oluşmuş paradigmasıyla düşünmez mi?...  16.11.2012 6:27
 

Askerliğini yapanın, milletvekili olmasını haklı buluyorsunuz ama kadınların askerlik yapmadığını düşünürsek?

Ferhat Yıldız 
 21.10.2012 12:46
Cevap :
Onlarında yaşını ona göre 22 - 23 gibi belirlesinler...  21.10.2012 22:11
 

Benim merak ettiğim, daha doğrusu arzuladığım şey; bütün milletvekillerinin üniversite mezunu olması gereğidir. Tabi ki, kesinlikle böyle bir yer olamaz. Milletvekili demek, toplumu temsil etmek demektir. Toplumun hepsi üniversite okuyamayacağına göre, bir kısmının üniversite mezunu olmama ihtimali normaldir. 18 yaşında üniversite mezunu olmayan bir kişinin milletvekili olmasına, bu anlamda olumlu bakabilirim. Ancak, 18 yaşındaki bir gencin tecrübesini sorguladığımızda çok fakir kalacaktır. Biz ki, üniversite mezuniyetiyle bile yetinmemeliyiz. Üniversite mezunu, kafası boş olan birçok insan var. Kendini yetiştirmiş insanlar gerekli. Şu anki haliyle, 18 yaşındaki birinin milletvekili olması olumsuz gözüküyor, kabul edilmesi için ağır şartlar getirilmeli. Sevgiler, saygılar; Kadri üstadım.

Ferhat Yıldız 
 20.10.2012 15:29
Cevap :
Ceza ehliyeti olanın askerliğini yapmaya başlaması ve askerliğini yapmış olanında Milletvekili olması olagandır, tabii ki kendini kabul ettirirse, çünkü; toplumun % 60 ından fazlası 30 yaş altı ve tanımladığım düzen gençlerin sokak hareketlerinden siyasi parti faaliyetlerine yönelmesini, parlementonun gençleri önemseyerek kararlar almasına alt yapı oluşturur. Ancak askerlik yapamayacak birinin milletvekilliği yapması karamizahtır. Sevgiler...  20.10.2012 20:20
 

Bence de asıl milletvekili adayları bir sınava girsin, bu sınavı da çok üst düzey bilimsel bir ve tümden "Bağımsız" gerçekten yani bağımsız, bir komite hazırlasın ve değerlendirsin. O zaman zaten yaş maş diye de bir sorun kalmaz yaş kendiliğinden oturur gerçekten olması gerektiği yere. Gerçekten hayırlı bir iş yapmak isteyen bunu yapsın asıl.. kendilerine "robot" yaratmaya çalışıyorlar amaç vekillik şu bu yada millette-yönetime-devlete halka ve de gence hayırlı bir hizmet değil, kendilerine yandaş kendilerine hizmet gene. Hepten zırvalamaya başladılar. Bilmiyorum ne olacak bu gidişle. Tamam akıl yaşta değil baştadır ama, bu kadar da değil yani, 18 yaşında neyin, hangi milletin vekili, kendinin vekili değil, kendine sahip değil, kendinden haberi yok daha bırak 18'i, 50'sindeki bile. Selam ile...

Filiz Alev 
 19.10.2012 22:26
Cevap :
Yaş sınırının ve diploma şartının olmadığı ama bilinç düzeyinin ölçülebileceği 'MSS= Milletvekili Seçme Sınavı' aslında çok objektif bir tanım olur. Selamlar...  21.10.2012 22:55
 
 
Toplam blog
: 610
Toplam yorum
: 2065
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1160
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster