Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3135
 

Milli değerler, dini değerler, ahlaki değerler

Milli değerler, dini değerler, ahlaki değerler
 

Nereye gidiyor bu gençlik!


Aslında birbirinden ayrılmaması gereken insanı insan toplumu toplum yapan bu 3 değer nedense birbirinden kopamayan fakat birbirini çekemeyen kardeşler misali bir şekilde sürekli birbirine düşman edilmektedir yada insanlara düşman gibi gösterilmektedir.

Efendim milli değerlerine sahip çıkıyor bu din düşmanı yaftası hemen yapıştırıldığı gibi bu dinci milli değerlere düşman yaftası da bir şekilde yapıştırılmaktadır.

Oysa milli değerlerine sahip çıkan bir insan dini ve ahlaki değerlerine de sahip çıkmalıdır. Yada diğer bakımdan dini değerlerine sahip çıkan bir insan ahlaki ve milli değerlerine de sahip çıkabilmelidir. Asıl olması gereken bu değil midir?

Nasıl ki dini değerlerimiz bizlerin Allah ve iman sevgisini geliştirmektedir, milli değerlerimizde bizlerin vatan ve millet sevgisini geliştirir, ahlaki değerlerimiz ise içimizdeki insani tarafımızın ve toplumsal gelişmemizin kaynağı değil midir?

Bunlardan bir tanesinin eksik kalması bizlerin bir uzvu eksik ve sakat olmamıza neden değil mi?

Bizleri insan olarak geliştirecek bu değerlere bir bütün olarak sahip çıkmak varken neden bu değerler sürekli birbirine düşman olarak gösterilmektedir.

İşte asıl mesele bu değil mi? Yüzyıllarca bu bütünlüğü sağlamış olan atalarımız dünyaya hükmetmedi mi?

Asıl olan bu düşmanlık sebebi budur, elimizdeki değerleri parçalamak ve bütünlüğü bozmak. Bu düşmanlık bizlere belki binlerce yıldır süre gelen bir oluşumun düşmanlığının yansımasıdır.

Bugün gelinen noktada dinci denilen topluluk; Milliyetçi, Cumhuriyetçi  denilen milli değerlere sahip çıkanlara düşman konuma getirilmeye çalışılmaktadır yanlış anlaşılmasının Milliyetçi, Cumhuriyetçi denilen milli değerlere sahip toplulukta dinci denilen bu topluluğa düşman edilmeye çalışılmaktadır. Burada asıl olan amaç ülkemizi bir bütün yapan bizleri topluluk olmaktan çıkarıp ulus yapan milli, dini ve ahlaki değerlerin birbirinden koparılmasıdır. Bütün bu çabalar bu bütünü yıkıp bizleri kendi içimizde ayrıma ve parçalanmaya sürüklemek içindir.

Bugün baktığımızda Dinci denilen iktidarlar Milliyetçi ve Cumhuriyetçi siyasi düşünceye saldırmaktadır diğer tarafta ise Milliyetçi ve Cumhuriyetçi denilen siyasiler Dinci tabir edilen siyasilere saldırmaktadır.

Bu aslında benim pek umurumda değildir birbirlerine saldırabilirler fakat burada sorun yaratan kısım bunların birbirlerine saldırmaları değildir, sorun kendilerine yandaş toplamak uğruna bir tarafın milli değerleri yıkmaya, diğer tarafın dini değerleri yok etmeye çalışıyor olmasıdır bu çarpışma doğal olarak Türk kültürüne dayanan ahlaki değerlerinde yıpranıp yok edilmesine neden olmaktadır.

Sonrasında oluşan toplum milli ve dini değerlerini kaybetmiş, Türk kültürü ve töresini bilmeyen ahlaki değerleri taşımayan insanlar kitlesi…

Bugün çoğumuzun dikkatini çeken böyle gençliği görmeye başladık ve çoğu büyüğümüzden yükselen sesler ve bu gençliği suçlamalar oluşmakta…

Nereye gidiyor bu gençlik…

Evet bu soru soruluyor ama asıl sorulması gereken biz bu gençlere, bu millete ne yapıyoruz olması gerekmez mi?

Sen milli, dini ve ahlaki değerlerini bir şekilde bilerek veya bilmeyerek parçalarsan ortaya bu şekilde her daim bir tarafı eksik kalmış bir sakat çıkar…

Bu çarpışmalardan doğan toplum ya kör, ya sağır, ya topal olarak meydana gelir ve muhakkak aksar.

Oysa sizlerin bu ülkeyi daha ileriye taşımak için yapmanız gereken şey milli değerlerine , dini değerlerine sahip Türk kültürü ve töresine uygun ahlaki değerleri taşıyan gençler yetiştirmek olması gerekmez mi?

Bir insan hem Türk milliyetçisi, Cumhuriyetine bağlı, İslam dini vecibelerini yerine getiren, Türk töre ve kültürünü benimsemiş ülküsüne sahip çıkan , Güzel ahlaklı biri olarak yetiştirilemez mi?

Bunu denemek yerine neden bu kutsalları yıkıp parçalama derdindesiniz işte ben bunu anlayamıyorum…

Çanakkale savaşında, Kurtuluş savaşında milli değerlerine, dini değerlerine ve Türk töre ve kültürüne dayanan ahlak anlayışı ile bu vatan için ya Allah Bismillah diyerek düşmana taarruz eden şehit düşen gençlik bizlerin ataları değil miydi?

Saygılarımla

Burçak YAZICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 175
Toplam yorum
: 357
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 1025
Kayıt tarihi
: 02.07.10
 
 

4 kasım 1996 yılında İstanbul'da dünyaya geldim. Bu sene ilköğretimden mezun oldum. Okul hayatımd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster