Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Neslihan ERDOĞDU Serbest

http://blog.milliyet.com.tr/kariyerkoc

19 Eylül '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
3236
 

Milli Eğitim Bakanı olsam

Milli Eğitim Bakanı olsam
 

Önceki gün ilköğretim ve ortaöğretim kademesindeki öğrenciler ders başı yaptı. Törenler yapıldı şiirler okundu, nutuklar atıldı, kurallar okundu, okul müdürleri her yıl yaptıkalrı bildik konuşmalarını yaptı.

İlk gün telaşlı geçti, kimi okulda ders yapıldı , kiminde sıra taşındı , kiminde öğretmen yoktu, kimi ilk öğrencilerini bağrına bastı, kimi öğrenciler için coşkuydu, kimi öğrenciler için işkence gibi geçecek günlerin başlangıcı.

Kırtasiyecilerdeki kuyruklar aşıldı , evlere koşuldu defterler , kitaplar kaplandı, etiketler konuldu…Bir şeye karşı gösterilen özen ona verilen değerle doğru orantılı olduğundan , eğitimin önemi , ona gösterdiğimiz özenle ifade buluyor.

Ama yine üzülerek görüyoruz ki her şey şekilcilikten ibaret…Şiirler, yapılan ruhsuz ve sıradan konuşmalar bu eğitim yılının verimli ve başarılı geçmesi için yeterli mi?Ailelerin verdiği emek, harcadığı para yıl tamamlandığında karşılık olarak ne bırakacak çocuklarımızın zihinlerine. Kişilik gelişimlerine hangi katkılarda bulunacak? Vatanlarına ve milletlerine karşı hangi sorumluluk bilincini kazanmış olarak yaz tatiline girecekler. Ülkelerine ait hangi soruna karşı duyarlılıkları gelişmiş olacak? Kendilerini ve çevrelerini sevmeyi , daha çok sevmeyi öğrenmiş olacaklar mı? Doğaya karşı daha bilinçli olmuş olacaklar mı? Kendilerini daha iyi tanımış olacaklar mı örneğin? Geleceklerine dair kararlılıkları artmış olacak mı? Ne yapmak istediklerini bilen ve geleceklerini hazırlamak için o sıralarda oturduklarını biliyor olacaklar mı?

Açıkçası sanmıyorum… Sanmıyorum çünkü; eğitim sistemimiz ciddi yanılgıların esiri olmuş durumda. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan okullarımızda “eğitim”i ne kadar yapabildiğimizi görmek için sokaklara çıkmak yeterli.

Sokaklara çıktığımızda ;sokağa tüküren, başkalarını ite kaka yürüyen, yediğini içtiğini sorumsuzca atabilen , kullandığı devlet mallarına özen göstermeyen hatta hainlik yapan, otobüslerde büyüklerine yer vermeyen, bağıra bağıra telefonla konuşan , trafikte başkalarının hakkına saygılı olmayan , kurallara uymayan, iş hayatında her şeyin dalaveresini bulmayı adet haline getiren ve bununla övünen, haksız şekilde para kazanabilen , devleti bile soyan, hırsızlık ve rüşvet gibi ahlaki olmayan eylemlerde bulunan, kapı koşusuna yabancılaşmış, kul hakkı nedir öğrenmemiş, hak hukuk tanımayan , kaba kuvvetin güç olarak kabul gördüğü ve onaylandığı bir toplumsal tablo görüyoruz…Milli Eğitim Bakanlığı kurulduğundan beri bu ülkenin insanını yetiştiren ve topluma kazandıran bir icra bakanlığı…Ve Ürünleri ortada..

Zorunlu eğitimin 8 yıl olduğu, kademeli olarak 12 yıla çıkarılacağı söylenen ülkemizde tablo bu.

8 yıllık temel eğitimde kalıcı ve gerekli davranış değişliği yaratamadan topluma salıverdiğimiz milyonlarca kişi sokakta değişik şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Ve kaşımıza çıkan bu kişiler ne yazık ki en azından zorunlu temel eğitimi tamamlamış bireyler. Toplumsal yaşama hazırlanamamış ama toplumsal yaşamın tam da içinde olan bireyler.

Çocuklarının okullarını yakından takip edenler bilirler, bir sürü bilgi bombardımanına tabi çocuklarımız. En ağır dilbilgisi kurallarından, en zor havuz-faiz problemlerine, hücrenin organellerinden, atmosferin en ince tabakalarına kadar her şeyi öğretmeye çalışıyoruz.Trigonometrik problemleri çözebiliyor belki ama okuma alışkanlığı kazanmamış olduğundan 12 yıllık okul hayatında bir tek kitabı bile tamamlamış gençlerimizle karşılaşıyoruz. En çetrefilli geometri sorularını çözebiliyor gençlerimiz belki, ama kendini sözel olarak ya da yazarak ifade edebilmeyi bilmiyor, resmi makama dilekçe yazarken ne yapacağından habersiz. En eski Türk devletlerini ya da en eski tarih devrilerinin tüm evrelerini öğretmeye çalışıyoruz ama kendi tarihine , devletine yabancı, vatandaşlık bilinci gelişmemiş çocuklarımız oluyor…

Milli Eğitim Bakanı olsam;ilk 4 yıl okuma –yazma , temel matematik kavramları 4 işlem, 4 işlem problemleri, temel dilbilgisi kurallarını, kitap okuma alışkanlığı , vatandaşlık bilgisi ve hayat bilgisini (toplumsal hayat bilgisi-her şeye ait sevgi bilgisini) içeren bilgilerden oluşan bir müfredatı gerçekten uygulayarak daha sonraki yıllarda öğreteceğimiz bilgi ve becerilere alt yapı hazırlamış olurdum.Liseyi bitirdiği halde cümleye büyük harfle başlamak gerektiğini bilmeyen okullu cahiller yaratmamak için temeli bu şekilde atardım.

Milli Eğitim Bakanı olsaydım bütün idari kadroyu gelişmelere ve değişmelere açık bir biçimde yapılandırır, öğretmenlerin öğrencilere örnek olabilecek şekilde gelişmelerini ve yaşamalarını sağlardım.Öğretmenliğin en saygın meslek olduğu günleri modeller bugün kü eksikliğin giderilmesini sağlardım.Kağıt üzerinde gerçekleşen hizmet içi eğitimler yerine gerçekten yararlı ve işlevsel çalışmalar yapardım. Toplam Kalite Yönetimi sistemini AB kriterlerini yerine getirmek adına değil , sisteme katkı sağlayacak şekilde işlemesini sağlardım.

Ben Milli Eğitim Bakanı olsaydım sektör ortakları ile ilişkilerimi en üst düzeyde tutarak hiçbirini yok saymadan bir ve bütün olabilmenin stratejilerini geliştirirdim.Yapacağım sistem değişikliklerinin kararını almadan ilgili tüm unsurlarım bundan nasıl etkileneceğinin raporunu tam olarak alırdım, kağıt üzerinde mükemmel olabilecek ölü doğan sitemler yaratmaz , kayıp kuşakların vebalini almazdım..


Ben Milli Eğitim Bakanı Olsaydım..Yapılabilecek o kadar çok şey var ki…(Her şeyi söylersem bana bir şey kalmaz dimi J)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Köy enstitüleri kapandı...Eğitim rahmetlik oldu...

Mesut Selek 
 22.09.2007 14:04
Cevap :
Haklısınız...Ve hatta Yüksek Öğretmen Okulları...  22.09.2007 14:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 153
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 848
Kayıt tarihi
: 10.09.07
 
 

HAYAT YÜZ ÇİZGİLERİ YÖNÜNDE İLERLER.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster