Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '12

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
330
 

Milli Eğitim Sistemi..

Milli Eğitim Sistemi..
 

4+4+4 eğitim sistemi ile ülkemiz 2-3 sene ne olduğunu anlayamayacağı yeni bir eğitim sistemine daha girmiş oldu. Peki ya neydi bu yeni sistem? Benim anladığım kadarıyla:

Bu sistem ile imam hatip orta okulları diye bir kavram hayatımıza girdi. Yani kişi ilk dört yıllık eğitimden sonra 10 yaşındayken imam-hatip orta okulana gidebilecek. Ya da okulu birakabilecek yani eskiden en kötü ortaokul mezunu olabilecek olan kişi artık ilokul mezunu olabilecek ve bu uygulanırsa ülkenin genç beyinleri heba olurken okuma oranı düşecek. Sırf bu nedenden dolayı bile çok saçma bir sistem olduğu ortada. E bu açıklamaya kanıt bir AKP milletvekilinden geliyor '' Bütün okulları imam-hatip yapma şansı yakaladık.'' Ama nedense kendi torununu fransız okuluna yolluyor yada hangi milletvekilinin çocuğu ya da torunu bu eğitim sistemine göre okuyor?

Diğer bir konu ise Talim Terbiye Kurulu'nun yaptığı son değişiklik.Bundan sonra Yönetmelikte ders kitaplarının hangi usullere göre hazırlanacağına ilişkin hükümden, “Ders kitapları, ‘Atatürk inkılap ve ilkelerine ve anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve Anayasa’nın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek’ hükmüne ve Türk milli eğitiminin temel ilkelerine uygun olarak hazırlanır” ifadesi çıkarıldı. 

Biri bana burda yazanlardan hangisinin yanlış olduğunu ve bakanlığın bunu değiştirmeye çalıştığını söylesin?

Buna karşın aynı bakanlık bakın birde ne yaptı? Kürtçe dersinin amacının da anlatıldığı müfredat programında şu ifadelere yer verildi: “Kürtçe Dersi Öğretim Programı’nın amacı, Türk Milli Eğitiminin Genel Amaçları ve Temel İlkelerine uygun olarak öğrencilerin; Kürtçe öğrenmeye karşı ilgisini artırmak, Kürtçenin yaşadığı kültürü tanımalarını sağlamak, Kürtçe (Kırmançi ve Zazaca) konuşulan yörelerin kültürel değerlerini ayırt etmelerine olanak tanımak, kendi kültürel değerlerini fark ederek farklı olana hoşgörü ve saygı göstermelerini sağlamak, kendini ifade etme, iletişim kurma, iş birliği yapma, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirmek, seviyelerine uygun görsel, işitsel ve yazılı kaynakları takip etmelerini sağlamak, kişisel, sosyal, kültürel bakımdan gelişmelerini sağlamak, Kürtçe’de dinleme, konuşma, okuma ve yazma dil becerilerini geliştirmek, Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni’nde belirlenen ölçütlere göre kendilerini değerlendirmelerini sağlamak, Kürtçe’de kelime hazinesini zenginleştirmek, bilgi teknolojilerinden yararlanarak öğrenme becerilerini geliştirmektir.”  

Bunun gibi bir ders ve bu derse ait içeriği getirdi. Konuyu özetlersek: Başöğretmen olan Atatürk ve Türk karvamları okul kitaplarından çıkartılırken , okullara ; federal devlet isteyen bir halkın dili öğrenilmesine ilgi artsın diye  ders koyuldu. Elinizi vicdanınıza koyarak düşünün ey %52 bunun sonu nereye varacak? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 938
Kayıt tarihi
: 10.02.12
 
 

Artvin- Hopa doğumluyum.elektrik-elektronik mühendisiyim. İşten fırsat buldukça kendimce yazdığım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster