Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '11

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
717
 

Milli Eğitimde pis kokular…

Milli Eğitimde pis kokular…
 

Seçimlere şurada sayılı günler kaldı ama kafamızı ne yana çevirsek pis kokular geliyor. Ancak öylesi afyonlanmış, uyuşturulmuşuz ki, beyin özürlüler gibi bön bön bakmaktan başka bir şey yaptığımız yok. Bu yazımızda MEB deki pis kokulara değinelim. Kim bilir bu tüyler ürperten durumlar belkide yoktur. Hiç olmamıştır. Herkes yanlış görüyor yalan söylüyordur. 

Bir zamanlar, yanlış hatırlamıyorsam MEB na bağlı okullarımızın tabelasında “T.C. ….. Okulu” yazardı. Yarın bir okulun önünden geçerken bir durun bakın bakalım ne yazıyor. “T.C.” yok olmuş, uçmuş, veyahut ta birileri çalmış. Bana sormadan, gurur kaynağım olan ülkemin simge harfleri çalınmış. Savcılarımız dikkat etmeli diye düşünüyorum. Bir sabah kalktıklarında “Cumhuriyet savcısı” etiketinden “Cumhuriyet kelimesi uçabilir. 

* Gençliğimizde öğrenci yurtlarında tarikat propagandası yapan, yapmada ısrarcı olan öğrenci yurttan atılırdı, şimdi atılamıyor! Çünkü bu yasa da rafa kaldırıldı; yani? Yurtlarda öğrenciler tarikat çalışması yapmalarında artık sakınca kalmadı. 

* Öğretmen ve öğrencileri ile meslek liseleri satışa sunulmuş. Aslında böyle bir şeye henüz hazırlanılıyormuş da yapılan şu: Liselerin kapılarına “yabancı şirketlere satılacaktır” mavi tabelaları asılmış. Çünkü meslek liseleri MEB’e bağlı olmaktan çıkarılmış. 5544 sayılı kanunla “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na” bağlanmış. 2 yıllık meslek yüksek okullarına sıfır puanla sınavsız geçişler, dört yıllık Mesleki Teknik Eğitim Fakülteleri’nin iki yıla indirilmesi de bunların bir paket halinde satılacağını gösteriyormuş. Mahiye Morgül’ün incelemesiyle öğrendiğimize göre üçer aylık meslek edindirme kurslarından alınan sertifikaları onaylamak üzere bir “Mesleki Yeterlilik Kurumu” ve bu kuruma bağlı “Ölçme, Seçme, Yerleştirme” merkezi kurulmuş. 

* Talim ve Terbiye kurulunun görevlerini bilirsiniz; 1739 Sayılı Kanun gereğince başta dil açısından olmak üzere ders kitaplarını çok yönlü inceleyen bu kurulun ders kitaplarını inceleme yetkisi de yok artık! Bu konuya yıllarını veren 167 uzman kişinin kadroları fesih edilmiş, bakanlık müfettişlerinin çoğu istifaya zorlanmış. 

* BASEL 3 protokolünce AB şirketleri kendi ülkesinde işsiz olan öğretmeni getirip Türkiye’de çalıştıracakmış. 

*8.Sınıf ders kitaplarındaki Latife Hanım’la bir baloda dans ederken çekilen resmi kaldırıldı. Yerine siyah türbanlı resmi konuldu. Türban ve kara çarşaf özendirildi. Ders kitaplarından Atatürk’ün gençliğe hitabesi (Nutuk) kaldırılmış. 

* Vahdettin –İngiliz işbirliğini su yüzeyine çıkarmak şöyle dursun; Vahdettin ile Atatürk’ün uyum içinde oldukları hissettirilmeye başlanmış.Vahdettin- İngiliz işbirliği ve sonunda İngilizlere sığınması falan? Haşa!…o da ne? 

* Kurumlar arası nakil yönetmeliği işlevsel hale getirildi. Orta eğitim kapsamındaki okulları geçiyorum, bakanlıkta 700 imam hatipli üst düzey yönetici durumda şimdi. Bu başarılı(!) kadronun ilk becerisi ders kitaplarından IO.Yıl Marşını kaldırmak oldu…Hani o, anne babalarımızın söylerken için için ağladığı marş… 

Pis kokular daha pek çok da burnunuzun direğini kırmak istemedim. Neden mi yazdım? Seçimler geliyor, oy vermeden etrafta neler oluyor diye bir inceleme yapmak isteyenlere bir istikamet olur diye düşündüm. 

İzmir 2011-04-07 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslında ülkenin dört bir yanından pis kokular geliyor. Ancak görmezden geliyoruz. Selamlar...

Mesut KARİP 
 25.04.2011 13:31
Cevap :
Merhaba Mesut bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Saygı ve selamlar...  26.04.2011 13:56
 

Dost, 2007 sonrasında Eğitim bakanı olan zat (Çiçek miydi, şimdiki hükümet sözcüsü) bizzat açıklamıştı : "Okulların adları önündeki TC kaldırılacak. Hatta, sınıflardaki Atatürk resmi ve istiklal marşı ile gençliğe hitabe de kaldırılacak."... "Kurucu liderin (M.Kemal'in) resminin resmi binalarda asılı olması "komünist rejim kalıntısıdır" demişti... TC' yi kaldırdılar da, sınıflardan Atatürk resmi ve İstiklal Marşı ile Gençliğe hitabeye ellemediler sanırım... Saygılar...Sevgiler...

UFUK KESİCİ 
 13.04.2011 8:21
Cevap :
Merhaba, Dost, iddiamdan hiç vazgeçmeyeceğim. Bir gün bu ülkede Türkler yönetime geldiğinde bütün bu rezillikler bitecek. Saygı ve selamlar...  13.04.2011 12:18
 

Staj yaptığım okulda dikkatimi çekti doğrusu ...

Mustafa Tunç 
 09.04.2011 13:55
Cevap :
Merhaba, El ele bir ve bütün olarak mutlaka bunları durdurmalıyız. Değilse sıra cumhuriyetimizde. Saygı ve selamlar...  09.04.2011 18:26
 

CUMHURİYET KALKTIDA BENİM Mİ? HABERİM YOK… Türkish Ministry of Health ( Türk Sağlık Bakanlığı ) Bu yukarıda yazan yazı İbrahim Tatlıses’i Almanya’ya tedavi için götüren Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçağın üzerinde bulunan yazıdır. Yani devletin resmi bir kurumuna ait olan uçakta sadece Türk Sağlık bakanlığı yazmaktadır. Doğrusu olması gereken yazı ise şudur... Republic of Turkey Ministry of Health ( TC Sağlık Bakanlığı )

BURÇAK YAZICI 
 09.04.2011 2:55
Cevap :
Merhaba, Bizler artık ancak yazıp anlatabiliyoruz. Bu çıkmazdan kurtulma ümidimiz sizde. Saygı ve selamlar...  09.04.2011 12:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1653
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster