Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
448
 

Milli iradeye ram olmak

AKP nin 2. Adamı Mir Mehmet Fırat “ Herkes Milli iradeye Ram Olacak. “ demiş. ( Gazetelerden )

Hangi Milli İradeye Sayın Mirim? Hangi milli iradeye?...

Bugünkü seçim sistemine göre meclisimize sokulan insanlar; seçmenlerin seçtikleri midir yoksa sizlerin seçtikleriniz midir? Önce ona cevap verelim.

Sadece iktidar partisinden söz etmiyorum. Parti kanalı ile meclisimize giren tüm parmak kaldırıcılardan söz ediyorum ve maalesef bunlara Milletin vekili değil partilerin parmak kaldırıcıları diyorum.

Bunlar Parti başkanları ve Parti Merkez Yönetim Kurulunun seçtikleridir Sayın Mirim. Seçmenlerin değil; sizin seçtiklerinizdir. Seçmen bir araçtır.

Bugünkü anti demokratik seçim kanununa göre, parti kanalıyla meclisimize giren ve benim parmak kaldırıcı adını koyduğum insanların hangi birisi; seçmenin kendi arzusuyla seçtiği kişidir? Buna gönül rahatlığıyla cevap verilebilir mi?

Bizde kişiye değil, partiye oy verilmektedir. Bu nedenle de seçmenin değişik partilerden veya parti dışından aday olmuş, tanıdığı ve güvendiği kişileri seçebilme hakkı yoktur. Seçmenimiz tanıdığı ve güvendiği kişileri seçememektedir.

Parti Başkanı veya Parti Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri; kendi parmak kaldırıcılarını belirleyip, seçmene bunları seçin demektedir. Meclisimizde milli irade temsil edilememektedir.

Parti Başkanları ve Parti Yönetim kurulları tarafından seçilen bu kişiler de; kendi hür iradelerine göre oy kullanamazlar. Parti Başkanlarının isteklerine göre parmak kaldırmak zorundadırlar. Aksi halde partiden atılırlar ve bir daha seçilme şansları olmaz. Bütün bu nedenlerle, millet tarafından değil de; Parti Başkanları veya MKYK tarafından seçilip meclise oturtulan bu kişiler bana göre parmak kaldırıcılardır.

Bir başka gerçek: İktidarda olmanın avantajlarıyla toplanan % 47 oyla; bu günkü saçma sapan bir seçim kanunu sayesinde, meclisimize sokulan dörtte üç sayıdaki parmak kaldırıcı, Milli İradeyi temsil edemez Sayın Mirim.

Başta Parti Başkanınız olmak üzere birçoklarınız; ikide bir Milli İrade den söz ediyorsunuz.

Bu nasıl bir milli iradedir Sayın Mirim! Bu nasıl milli irade? Kendi dilinizle söylüyorsunuz % 47 lik bir oya sahibi olduğunuzu. O da iktidarda olmanın avantajlarıyla ve bilinçsiz halk kütlelerinin desteğiyle.

Demek ki size karşı olan ve sizi istemeyen % 53 bir çoğunluk, bir karşı gurup var. O zaman matematiksel olarak buna milli irade denebilir mi?

Madem % 47 oy aldınız; Mecliste de % 47 sandalyeye sahip olun.

% 47 oy ile mecliste % 75 sandalyeye sahip olunabilir mi? Bu hangi mantık ve muhakemeye uygundur? Buna milli irade denebilir mi? Bu derecede büyük saçma bir iddia, bu derecede büyük bir haksızlık olabilir mi?

Hâsılı kelam Sayın Mirimizin; “ Herkes Milli iradeye Ram Olacak. “ sözünüzün iler tutar tarafı yoktur… 24 Nisan 2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Saygıdeğer H. Hilmi, gelişmiş ülkelerde dahi vatandaşın kafasında tasarladığı anlamda demokrasi bulunmamaktadır. Demokrasi, dengeler ve aydın insanlar istemektedir. Denge nedir? Orduyu, sivil sivil toplum kuruluşları, bürokratları, siyasiler, işadamlarını, işci sendikalar dengelemelidir. Siyasiler zaten sandıkta dengelenmektedir. Elbet Basın kuruluşlarında da (tekel değil) denge olmalıdır. ABD'de de basının % 87'si 15 ailenin kontrolündedir. Bush son seçimde yanılmıyorsam 600 oy farkı ile başkan olabilmişti! Bizdeki basının dengesini siz söylersiniz. Ordu dilediğinde ihtilal, Bürokrasi, dilediğinde siyaset yapmaktadır. Ülkemizdeki siyasetçilerde dere kenarında çakıl taşları ile oynamaktadır. Çıplak gerçek budur. Vergisini veren, askerliğini yapan, mal veya hizmet üreten her vatandaş dilediği gibi oyunu kullanma hakkına sahiptir. Seçtiklerini beğenmesekte saygı göstermek zorundayız. Sistem budur. Eleştirilmesi gereken varsa iktidar partisi değil sistemdir. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 25.05.2008 20:08
Cevap :
Sayın Canmehmet. Yorumunuz ve katkılarınız için teşekkü ederim. Burada benim de eleştirmekte olduğum husus seçim sistemidir ama bu iler tutar tarafı olmayan seçim sistemine göre % 47 oy ile mecliste % 75 sandalyeye sahip olanların milli iradeden söz etmelerine karşıyım. Saygılarımla...  26.05.2008 20:48
 

Milli irade zaten, şu anki seçmenden ibaret değildir. Milli irade, cumhuriyet kurulduğundan beri, bu ülkeyi şekillendirmiş insanların iradesidir. Bu insanların iradesi; ülkenin değerleri, kurumları ile temsil edilir. Bu kurumlar mükemmel olmayabilir ama, millet denince, şu anki insanlar anlaşılamaz.

Erdal Aydın 
 24.05.2008 23:11
Cevap :
Öncelikle bloğuma yaptığınız yorum ve ayırdığınız zaman için teşekkürlerimi sunarım. Her ne kadar bu günkü şekli ile Milli iradenin ülkeyi şekillendirenler olduğu söyleniyorsa da ben bu görüşe üzülerek katılmadığımı belirtmek isterim. Milli irade her vatandaşın; parti gözetmeksizin istediği kişiyi ama bilerek yada resmine bakıp beğenerek seçip meclise gönderdiği kişilerle oluşur düşüncesindeyim. Bu kişiler de parti görüşü olarak değil kendi kişisel görüşü olarak konuşabildiği ve kendi hür iradesiyle oyunu kullanabildiği takdirde Milli İrade tecelli eder. " Millet denince şu anki insanlar anlaşılmaz " sözünüzü de maalesef çözemedim.  08.06.2008 11:44
 

Herhangi bir seçimde, Ak Partinin karşısında sadece bir parti olsa, sizce o parti % 53 oy alabilir mi? Bunu söyleyebilmek için Türkiye gerçeklerini hiç bilmiyor olmak gerek. Türk Demokrasi tarihindeki seçimlerde % 47 ve üstünde oy alan kaç parti var? Ben sizin tezinize karşı demokratik ortamı ve bu ortamdaki normal seçim tarzını, ona bağlı olarak içinde bulunduğumuz durumun gerçeğini savunmaya çalışıyorum, Ak Partiyi değil... % 47 oy alan bir parti Milli iradeyi temsil etmiyorsa, kim temsil ediyor lütfen söyleyebilir misiniz? Yargıtay mı? Onu destekleyen partiler mi?. Sonuç olarak şu anda halkın desteğindeki milli iradeyle, "devlet benim" diyen bir bürokratik iradenin savaşı var. Siz bu savaşta demokrat olduğunuz halde demokrasinin yanında değil, bürokrasinin yanında yer alıyorsunuz. Bu elbette suç değil, sizin düşünceniz ve seçiminiz de bu, buna saygı duyuyorum. Yanlış olan bunun demokrasi adına yapılıyor gibi gösterilmesidir. Selam ve saygılarımla....

Ahmet YILMAZ 
 24.05.2008 23:04
Cevap :
Gelelim Meclisteki müzakerelere: Seçimlerde alınan % 47 oy; adil bir seçim kanununa göre, o partiyi mecliste de % 47 sandalyeye sahip kılsaydı: O parti en çok oy alan olarak hükümeti kurma hakkına sahip olurdu. Kurabilmiş isede; aldığı kararların müzakeresi esnasında grup kararı almadan, her milletvekilinin, ( Bakın burada her parmak kaldırıcının demiyorum. ) kendi hür iradesiyle oyunu kullanabilme olanağı sağlandığı takdirde Milli irade kararı olabilirdi. Sen % 47 oy ile mecliste % 75 oy sahibi ol. Sonra da millettin değil de, milleti araç gibi kullanarak meclise kendi soktuğun parmak kaldırıcılarla ben milli iradeyi temsil ediyorum. İstediğimi yaparım de. Olacak şey mi bu Sayın Yılmaz. Sanırım bahsettiğiniz o güzel salatayı burada siz yapmaktasınız. Milli irade başka şey, oy çokluğu başka şeydir Sayın Yılmaz. Lütfen birbirine karıştırarak yapmayalım salatayı. Son olarak şunu söyleyeyim ben bürokrasinin değil; demokrasinin yanında yer alıyorum. Saygılarımla…  25.05.2008 13:21
 

Hilmi bey, Ak Partiye karşı olmak başka bir şey, Seçim Kanunu'nu beğenmemek başka bir şey, % 47 oyu beğenmemek başka bir şey, Ak Parti'ye karşı sürdürülen tavır başka bir şey. Siz hepsinden, ortaya karışık güzel bir salata yapmışsınız. Ne olur kavramları bu kadar birbirine karıştırmayalım. Seçim sistemimizin savunulacak bir tarafı yok. İnsanlar lider sultası yüzünden kendi başlarına aday olamıyorlar, vatandaşlar kendi adaylarını meclise gönderemiyorlar. Bu doğru. FAkat sonuçta oylanacak olan siyasal partilerdir. Liderler hiç karışmasa, herkes istediği gibi aday olsa aday gösterse, yine bir partinin kanadı altında meclise girmeyecekk mi? Bu şartlarda % 47 oyu nasıl küçümseyebiliyorsunuz, ve geri kalan bölük pörçük oyların hepsini Ak Parti karşıtı olarak nasıl kabul edebiliyorsunuz bunu anlamak gerçekten güç. Sizin mantığınızla sanki % 47 alan bir partinin yanında bir de % 53 alan başka parti var. Durumun böyle olduğunu iddia edebilir misiniz? Ya da şöyle sorayım. (devamı var)

Ahmet YILMAZ 
 24.05.2008 22:45
Cevap :
Sayın Yılmaz, Seçim sistemimizin savunulacak tarafı yok demekle benim düşüncelerime samimiyetle katılmakta olduğunuzu ifade etmiş oluyorsunuz. Teşekkür ederim. Aslında böyle bir kabulden sonra geride tartışılacak bir şey kalmıyor ama sizinle tartışmak hoşuma gittiği için devam edelim. Siz % 47 oya karşılık karşıda % 53 lük tek bir parti varsa savından yola çıkmaktasınız. Ben ise % 53 lük karşı olanlardan bahsediyorum. Eğer oy oranınız % 50,01 olsaydı demokrasi gereği buna milli irade değil de çoğunluk isteği diyebilirdik. Bu durumda % 50 nin altında kalan hiç bir parti ben milli iradeyi temsil ediyorum diyemez ve mecliste de aldığı oy oranında sandalye sahibi olması gerekir. O zaman; en çok oyu ben aldım hükümeti kurmak bana yakışır diyebilir. Meclisteki müzakerelerde de her partiden veya bağımsızdan aldığı oy oranına göre karar çıkar. Milli irade budur. Ben milli irade sözü üzerinde duruyorum Sayın Yılmaz. Bilmem anlatabiliyor muyum? Ama siz mevcut sistem budur diyorsanız o başka…  25.05.2008 12:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 334
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 718
Kayıt tarihi
: 11.04.07
 
 

6 Mayıs 1927 Simav doğumlu, İstanbul Yıldız Teknik Okulu’nun ( Bu günkü Yıldız Üniversitesi) son sın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster