Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
437
 

Milli Kütüphane kapatılıyor mu?

Milli Kütüphane kapatılıyor mu?
 

Milli Kütüphane


Milli Kütüphane Ankara Bahçelievler Son Durak’ta eğimli bir alanda kurulmuştur. Girişte sizi, şair Cahit Külebi ‘nin ve yazar Tarık Buğra’nın heykelleri karşılar. Ana kapıdan girince turnike önlerinde uzun kuyruklar oluşturan üniversite öğrencileriyle karşılaşırsınız. Araştırma yapacaklar, ders çalışacaklardır. Salonlar, öğrencilerin istedikleri gibi sessiz ve aydınlıktır. Hepsi de çalışma kaynaklarının titizlikle incelemekte, not almaktadırlar. Bu çalışmalardan yorulanlar, salon dışındaki koltuklarda dinlenmektedirler.

Alt kapıdan girince resim sergisi ya da kermes, karşıda küçük salon, ileride konferans salonu vardır.

Millî Kütüphane binası 1982 yılında bitirilmiş ve 5 Ağustos 1983 günü kullanıcılarına yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır. İçerisinde toplam 5 adet okuma salonu ve bir adet akademisyenler salonu bulunmaktadır. Bunların en büyüğü Dr. Müjgân Cunbur okuma salonudur. Toplam kapasitesi 1169 kişiliktir. 2015 yılına kadar sadece üniversiteliler ve mezunlarının kullanabildiği okuma salonlarından artık lise son sınıf öğrencileri de yararlanabilmektedir. Başkanlık 88 kişilik Piri Reis salonunu bu öğrencilere ayırmıştır.(25.05.2016,Vikipedi)

Ne yazık ki bazı haber sitelerinde Milli Kütüphane'nin kapatılıp kitapların saraya taşınacağı yönünde iddialar çıkmaya başladı. Fatih Sultan Mehmet'e sevgi ve saygısızından hiç şüphe duymadığımız Sayın Cumhurbaşkanımızın; Fatih'in kütüphaneleri cami veya saray içlerinden dışarı taşıdığını ve “resmiyetten” uzaklaştırıp ve halkın hizmetine sunan ilk padişah olduğunu bildiğini umuyoruz.

Hal böyleyken, birçok üniversitenin kesişim noktasında bulunan, her gün binlerce öğrencinin, akademisyenin ve kitapseverin kullandığı Milli Kütüphane'nin ait olduğu yerde kalmasını temenni ediyoruz.

Her Ankaralının en az bir kere yolunun düştüğü, Başkent'in en önemli sembollerinden Milli Kütüphane'ye olan vefa borcumuzu ödemek için desteğiniz şimdi hiç olmadığı kadar önemli!(İnternet’ten)

Mustafa Şerif Onaran, sağlığında –Koç Vakfı’nın desteğinde- her ayın son cumasında, şairleri tanıtır, onlarla ilgili anılarını anlatır; Rüştü Asyalı da ilgili şairlerin şiirlerini tok sesiyle okurdu. Bu şiir şölenlerini kaçırmamaya özen gösterir; Mustafa Şerif Onaran tatlı, çekici, akıcı anlatımından; tanıtılan şairlerle ilgili çok özel bilgileri, Mustafa Şerif Onaran’in çekici, tatlı, akıcı anlatımından öğrenirdik.

Kütüphane, bir kentin ocak başıdır; orada ısınılır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Üşüyelim donalım ısındığımız Milli kütüphane kalmıştı onu da kapatsınlar.Sayın Başdoğan Milli Kütüphanede arkadaşlarımızla çok güzel günlerimiz geçmişti üzüldüm doğrusu.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 15.06.2016 18:58
Cevap :
Nahide Hanım,Milli Kütüphane bilim,hava sıcaklığının olduğu -huzursuzluğun olduğu ülkemizde-bir huzur ortamı,onu da yok etmek istiyorlar.Selam ve saygılarımla.  16.06.2016 21:35
 

Merhaba hocam, eger yanlis hatirlamiyorsam bir ara sadece tez, master ve doktora ogrencilerine acikti.Genisletilmesi cok dogru olmus. Bu arada minik bir bilgi; abd de mahalli idare acisindan her mahallede kutuphane var. Ve kuruluslar bir birlerine inter-connecte bilgisayar agi ile bagli birinde olmiyani olan temin eder gibi.New York ta ki mezkez kutuphanenin buyuklugu ve kitap sayi ve kiymeti hakikaten dudak ucuklatir. Son olarak Yade'deki kitap sayisi bizim butun ulkemizde mevcut universitelerin kitap sayisindan daha fazla. Yorum siz ve okuyanlariniz yapsin. Selamla

Newyorker 
 15.06.2016 14:58
Cevap :
Sayın Newyorker,dünyada çok büyük dünyanın tüm bilim adamlarına açık bibliotheque nationale de france var.Ülkemizde,kütüphane çok sınırlı. Ankara'daki Milli Kütüphane gibi kütüphane yok.Kütüphaneler,bilim merkezleridir;ama İslam ülkelerinde bilim sınırlıdır.Olan da çoğunlukla teoloji alanındadır.57 İslam ülkesindeki bilim adamı sadece 246,ABD'de 4000,Japonya'da 5000' dir. Elbette,bilim adamları kütüphanelerden beslenir.Selamlar.  16.06.2016 21:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 329
Toplam yorum
: 1185
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1871
Kayıt tarihi
: 04.12.12
 
 

Hüseyin BAŞDOĞAN, 1942'de Malatya- Arapgir'de doğdu.Arapgir Ortaokulunu, Diyarbakır Öğretmen Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster