Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
9464
 

Milli Piyango, süper ve sayısal lotoda hile mi?

Milli Piyango, süper ve sayısal lotoda hile mi?
 

Şans oyunlarının çekilişinde skandal iddiası.


CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın gündeme getirdiği skandal iddiası yenilir yutulur cinsten değil. 31 Mayıs’ta Maliye Bakanına verdiği soru önergesi ile ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Milli Piyangonun şans oyunları;

Neden sadece noter huzurunda çekilmesine tevessül ediliyor?

Canlı yayınlanmaması kararı hangi bürokratik ya da siyasi otoritenin talimatıyla gerçekleşmiştir?

Sürekli devir yapılması ve kazananlara yönelik olarak gerçek dışı kayıt tutulmasına dair iddialar konusunda bugüne kadar Milli Piyango bünyesinde bir araştırma yapıldı mı?

Milli Piyango'nun adeta Başbakanlık örtülü ödeneği gibi kullanıldığını savunan Kart iddialarla ilgili olarak kurum bünyesi ya da dışından yazılı olarak ulaşan bazı ihbarları dile getirdiğini belirtti.

Bir gazetecinin "İddialarınız ile MİT kampüsündeki Milli Piyango bayisinden arka arkaya büyük ikramiyenin çıkmasının ilgisi var mı" sorusuna karşılık Kart, "Kurum, grup ismi vermiyorum, veremiyorum. Belirli gruplara, merkezlere yönelik olarak her nasıl oluyorsa o talih oyunları sonucunda, hep o ikramiyeler oralara isabet ediyor. Kamu kurumları da kamu kurumları dışında odaklar da var" ifadelerini kullandı.

Kart, Milli Piyango çekilişlerinde haksız müdahalelerin yapılarak bu yolla haksız kazanç ilişkilerinin oluşturulduğuna dair bazı iddiaların bulunduğunu söyledi.

Doğrusu Atilla Kart dile getirmeden çok öncesi özellikle sayısal ve süper loto ile ilgili halk arasında söylentiler vardı. Bunları yazma cesaretim olmadı çünkü yayınlanmayabilir ya da kuruma zarar, dava edilmek söz konusu olabilirdi. Ancak, yanlış yapanlarla mücadeleye bir açık kapı olmalı ve milletvekilleri bunlardan biridir. Sıra ihbar kabul edip hukukun konuya el atmasındadır. Yetkili makamın yanıtı yeterli değil.

Ben geçen yıl şikeden şüphelenip de maç izlemeyi bıraktığım tarihlerde sayısal ve süper lotodan da şüphelenip, küçük miktarlarda oynadığım bu şans oyunlarını bırakmıştım. Zira bu teknolojik olayda kasıtlı olunursa, oynanan sayıların bilgisayarda toplanıp, oynanmayan seçeneğin belirlenerek buna çıkarılması mümkün olabilirdi. Dahası, hiç oynanmayan seçeneklere çıkarılıp haftalarca devrettirir, büyüyen rakama halkı cezp edip miktarı katlayabilir ve işi kumara da dönüştürebilirsiniz. Böylece normalden iki katı, üç katı oynandığında neredeyse bütün seçeneklerin işaretlenmesi gerekirken, neden en küçük olasılıkla 6 bilen çıkmaz?

30 Nisan’dan itibaren çekilişin TRT’den yayını kaldırılmış. O tarihten beri şans oyunları daha bir devreder olmuştur. Eskiden piyango milyarderleri, yaşantıları medyada yer alırdı. Yıllardır bu da olmuyor. Kime çıktığı belli bile olmuyor. Bunların kimlikleri en azından güvenlikte bulunup, kurum ve kuruluşlarla bağıntıları önem taşıyabilir.

Hasılattan Türkiye’nin tanıtımı, Çocuk Esirgeme Kurumu, Olimpiyat Oyunları, Savunma Sanayi ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ilaveten, Maliye KDV ve Şans Oyunları Vergisi olarak en büyük payı alıyor. Devredip hasılatın büyümesinden menfaati var fakat bu insanların zenginlik umudunun istismarına gerekçe olamaz. Bu paya ilaveten şanslıların hileyle belirlenmesi ihtimali tam bir skandal.

57 yıllık geçmişimde binlerce kişi tanıdım, tanıdıklarımın tanıdıklarına bile büyük ikramiye rast gelmemiştir. Her devirde kuşku vardı. Fakat şimdiki olay tam anlamıyla “ayyuka” çıkmadır. Çekiliş yayınlanmayıp gizli mi yapılmaktadır? Bazı kişi ve yörelere çıkması  tesadüf müdür, iğne deliği mi?

Kürtajı, sezaryeni bırak, paraya bak.

Dindarlar pek şans oyunu oynamazlar, Fakat kumar kazancı haramdır diye el atmaz, usulsüzlükle çalmaya hiç uzanmazlar. Öyleyse kim bunlar? Piyango Feneri mi ?

İddia ciddidir, halkta da tabanı vardır ve durum aydınlatılmalıdır. Savcılığın soruşturma açmasını bekliyoruz.

GÜNÜN SÖZÜ: Şansın olduğu yerde adalet, adaletin olduğu yerde şans olmaz. Birini tercih edeceksiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

1998 yılından bu yana sayısal loto ya ait aynı numaralar içeren kuponu oynuyorum.maalesef bir ikramiye çıkmış değil,avrupada iki arkadaş aynı kuponu 4 ay gibi kısa bir zamanda oynayarak büyük ikramiyeyi bulmuşlar.şimdi merek ettiğim bir ümitle oynayan insanlar verdikleri parayı hile varsa ki zannetmiyorum.bunda hile yapanların vebali ağır ve şiddetli olur.kendilerini kınarım.hala ümidim var.devletimize sonsuz güveniyorum.böyle birşey inşallah yoktur.

aydoğan kalyoncu 
 15.10.2012 11:45
 

Merhaba, Günün sözünü çok beğendim. Tebrikler. Saygı ve selamlar...

izmirli97 
 03.06.2012 15:01
Cevap :
Sayın izmirli yazıyı sizin yazıdan esinlenerek yazdım. İlgi ve katkınıza teşekkürler.  04.06.2012 3:55
 

Bunlar çok ciddi iddialardır. Araştırılıp gerçeğin ortaya çıkarılması gerekir. Bekleyelim bakalım...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 03.06.2012 10:29
Cevap :
Evet, toplumun belki tek zengin olma umudu, yaşam heyecanı ve aynı zamanda da bir çok kamu hizmet kuruluşunun en önemli gelir kaynağını oluşturuyor. Fakat bunca önemli olması, yolsuzluk olmaması açısından dikkat ve özeni gerektiriyor. Kuşkulu durumlar incelenip, bir an önce açıklığa çıkar, temizlenirse dedikodular biter, daha güvenilir olarak ilgi çeker. Selam ve saygılar.  03.06.2012 15:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 805
Toplam yorum
: 1420
Toplam mesaj
: 61
Ort. okunma sayısı
: 2308
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, gecekondu kökenli ve emekliyim. Çankaya Lisesi'nden sonra Gazete..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster