Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '11

 
Kategori
Yılbaşı
Okunma Sayısı
690
 

Milli Piyango biletinizi aldınız mı?

Milli Piyango biletinizi aldınız mı?
 

YA ÇIKARSA ?


Hayatta olmasını en çok arzuladığınız şey nedir ? Tahminim bu soruyu bu günlerde cevaplayan bir çok kişinin cevabı Milli Piyango'dan büyük ikramiyeyi kazanmak, yeni yıla zengin girmek olacaktır.

Milli Piyango bu sene kendi rekorunu da kırarak tam 40 Milyon lira verecek. Ayrıca yine 1 adet 5 milyon lira, 1 adet 1 milyon, 10 adet 500 bin, 50 adet de 100 bin lira dağıtılacak. Ülkemiz şartlarını da göz önüne aldığımızda (ki dünyanın her yerinde 40 milyon önemli bir para) insanların 'ya çıkarsa' diyerek kendilerini bilet kuyruklarında bulması normal bir durum. Ancak ben yine de o çok küçük ihtimal gerçekleşse ve iyi bir para kazansak, mutlu olur muyuz ? bilmiyorum.

Yakında gazetelerde, tv'lerde 40 milyon lirayla neler yapılabileceğini gösteren haberler yer alacaktır. Şu kadar araba, bu kadar ev..Bir de daha önceki yıllarda ikramiyeyi kazanan talihliler gündeme gelecektir. Bugün nerdeler ? Ne yapıyorlar ?

Örneğin; 12 yıl önce büyük ikramiyeyi kazanan Ayhan Yalçınkaya...Bir devlet memuruyken kazandığı parayla hayatı değişmiş. Ticarete atılmış. Ardından işler pek de istediği gibi gitmemiş. Ayhan Y. huzurunun kalmadığını, parasının çabuk bittiğini ve o bileti aldığı için pişman olduğunu söylüyor. Devlet memurluğuna geri dönmek istediğini belirtiyor ve ekliyor: 'Buradan herkese sesleniyorum, para her şey değildir. İnsanın hayatında ne dost ne de tutunacak dal kalıyor'

Diğer bir örnek Salih Gümüşçay...Salih dede 1989'da 5 milyar kazandı. Kazandığı parayı harcayamadan,1 yıl sonra öldü. Ölümüyle birlikte yüzlerce akrabası çıktı. DNA testi için mezarı açılmak zorunda kaldı.

Evli ve 3 çocuk babası olan Nusrettin Çınar’a da Milli Piyango’dan 6 milyar lira çıktı. Önce yurt dışına giden Çınar, otobüs alarak şehirlerarası otobüs şirketi kurdu. İşleri iyi gitmeyen Çınar, 1995 yılında iflas etti. Çınar yaşadığı olayları şöyle anlatıyor: “Sefa kısa sürdü. 70 milyon kişinin verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa böyle olur. Hepsinin âhı var üstünde, hayrı olmaz. Sonradan araştırdım, kimseye hayır getirmemiş.” Şimdi işsiz olan ve emekliliğinin planlarını yapan Çınar, artık Milli Piyango bileti satın almıyor.

Bir örnek de yurt dışından verelim. ABD’li Jock Whittaker’in biletine 2002 yılında 410 trilyon lira para çıktı. ABD tarihinin en büyük ikramiyesini kazandıktan sonra 7 defa evi, 3 kez de arabası soyulan, içki ve kumar düşkünü “kovboy Jock” çevresindekilere “Herkesin bir fiyatı vardır” düşüncesiyle davrandı. Aylardır ödemediği federal vergi, 20 milyon dolara ulaşmıştı ama o devletin uyarısını dikkate almadı. Dostlarından biri, içkisine uyku ilacı koyup 2 milyon dolarını çaldı. Torunu olan Brandi Bragg, fidyecilerce hunharca öldürüldü. Jack, bir süre sonra Virginia eyalet mahkemesine başvurarak, “Mutluyum, çünkü o uğursuz paradan kuruş kalmadı” diyerek iflasını verdi. (İnternetten Alıntı)


Bu örnekleri çoğaltmak mümkün; eşini aldatan ve bu yüzden yuvası yıkılan, işyeri/evi yanan, para için tehdit edilen, iflas eden, donarak ölen, intihar eden, dostlarını kaybeden...

Elbet de parayı kazandıktan sonra mutlu olanlar da vardır. Ama olumsuz örnekler bu konuda daha çok dikkat çekiyor. Çünkü bu örnekler gösteriyor ki, parayla mutluluğu satın alamıyorsunuz. Milli piyangodan büyük ödülü kazanırken aynı zamanda bir kaybeden olabiliyorsunuz.

Ayrıca insanların özellikle benim de içinde bulunduğum genç neslin, çalışarak/çabalayarak değil de kısa yoldan zengin olma arzusu büyük bir sorun. Bu şansa çok az insan sahip olabiliyor ve diğerleri hayal kırıklığı yaşıyor. Kısacası, kendimizi şans oyunlarına (özellikle iddaa çok moda) kaptırmamalıyız. Eğer çok meraklıysak da ölçüsünü iyi ayarlamalıyız.

Bu arada noel-yeni yıl, günah-haram vs. hiç bir tartışmaya girmeden herkese mutlu, sağlıklı, başarılı bir 2012 diliyorum..

http://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn#!/semih.tursen


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Almadım. Nedenı senin son satırlarında. Ben müslümanım ve hac farizesini yerine getirmiş bir insanım. asıl çelişki %90 ı müslüman olan bir ülkede haram para kazanayımda ne olursa olsun diyen bir insanda Allah (c.c) korkusu nasıl olabilir ? Milyonlarca insan müslümanım fakat haram yiyeyim diye bilet alıyor. Nasil bir inanç ve İslami anlayış.

hssensoz 
 24.12.2011 19:18
Cevap :
aynen katılıyorum ama sistem böyle işliyor malesef .. devlet şans oyunları oynatıp para kazanıyor insanlar da bi umut ya çıkarsa diye oynuyor..saygılarımla  24.12.2011 23:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1310
Kayıt tarihi
: 21.08.11
 
 

21 yaşındayım İst. Üniv siyaset bil. ve ulus. ilişkiler 4. sınıf öğrencisiyim... Olaylara eleştir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster