Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '10

 
Kategori
Spor
 

Millilerin tadı yok

Millilerin tadı yok
 

Hiddink’in ilk geldiğinde yaptığı bir açıklama beni çok heyecanlandırmıştı. Hollandalı teknik adam milli takımımızı kafasındaki sisteme göre oynamayacağını aksine milli takımımıza göre bir sistem geliştireceğini söylemişti. Bir başka değişle tecrübeli hoca Türk tipi bir milli takım sözü vermişti; fakat dünkü görüntünün açıklamalarla örtüştüğünü söylemek mümkün değil.

Türk futbolcusunun en ayırt edici özelliği iyi bir tekniğe sahip olmasıdır. Avrupa’da oynamış veya oynayan oyuncularımız dikkate alındığında onların büyük çoğunluğunun iyi bir tekniğe sahip olan orta saha oyuncuları oldukları göze çarpar ki bu bir tesadüf değil. Bu nedenle milli takımımız başarılı olmak için mutlak suretle bu özelliğin üzerine gitmeli ve teknik kapasiteye dayalı sistemler geliştirmelidir.

Ülke olarak savunma oyuncusu yetiştirmekte büyük sıkıntı çekiyoruz; aynı şekilde forvet oyuncusu da. Bu durumun alt yapı eksikliklerine dayanan nedenlerini bir kenara bırakırsak elimizde teknik kapasitesi yüksek olan orta saha futbolcusu ve teknik kapasitesi yüksek olan orta saha futbolcusu adayı var. O halde vasatın üzerinde bir savunma ve yakaladığı pozisyonların ancak yarısını değerlendirebilen bir hücum hattı ile bile hatırı sayılır başarılar elde etmemiz hayal değil; elbette bu iki mevkiinin ortasında görev yapacak organize, ne yaptığını bilen ve üst düzey bir orta saha ile.

Şahsen Hiddink’ten yıllardır yapıldığı gibi takımı “standartlaştırma” yerine bu şekilde bir devrimsel atılım beklerdim fakat dün akşam Romanya karşısında izlediğimiz milli takım asla böyle bir görüntü yansıtamadı.

Neticede Türk futbolu bir gün bu iki ileri bir geri rutininden kurtulup dünya futbolunda önemli bir yere gelecekse bu savunma veya forvet hattının başarısı değil sahip oldukları yetenek ve teknikleri iyi bir alt yapı ile birleştirebilen orta saha oyuncularının sayesinde olacaktır. Umarım biran evvel gücümüzün farkına varırız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 787
Toplam yorum
: 416
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1417
Kayıt tarihi
: 11.11.07
 
 

Çoğu çocuk gibi ben de futbolcu olmak istedim, olmadı. Bu oyundan kopmamak adına üniversite yılla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster