Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
217
 

Milliyet Blog = Metro Blog

Milliyet Blog = Metro Blog
 

Ekrandan ekrana


Belirli bir güzergaha bağlı toplu ulaşım araçlarını tekniklerine göre sıraladığımızda;  Treyleybüs, metrobüs, tramvay ve metro düzenlemesi oluşmaktadır. 

İnsan yoğunluğuna göre de sıralarsak yine aynı düzenleme oluşur; treyleybüs 60 kişinin, metrobüs 120 kişinin, tramvay 240 kişinin ve metro yaklaşık 400 kişinin binebildiği her durakta inen binenlerle işe gidiş ve dönüş veya banliyo merkez curcurnalarının yaşandığı ortamlar  aslında bir kentin sosyolojik frekansının gözlenebildiği iletişimlerin yaşandığı en uygun yoğun ortamlardır, bu girişi okuyanların milliyet blogla ne alaka diye düşündüklerini hissediyorum ama çok alaka...

İnternet oluşmadan önce gazetelerde okur köşesi, okur yorumu vb bölümler vardı, sonraları e.gazetelerde köşe yazıları ve haberler yoruma açıldı, okuyanlar düşüncelerini direkt yazabildiler.

Derken 2006 yılında Milliyet Blog yayına girdi ve e.gazete haberlerine yorum yazanların milliyet bloga yazmaya davete dildiği süreç başladı. Bugün bırakın davet edilmeyi kayıt olmak için sırada beklenen Milliyet Blog'ta, MB yazarlarını tıkladığımda  "8342 blog yazarı bulundu" bilgisini okudum, bu yazarları metroyla taşımaya kalksak yaklaşık 200 vagon gerekir veya trenle yurt gezisine çıkaralım desek  (ki yazarların çoğu bu trene binmek ister) yine 200 vagonluk bir tren gerekir. Yine en çok okunan 1000 yazarın arzı endam edeceği bir stadyuma onları okuyan davet edilse, büyük ihtimalle trbünlere sığmazlar.

Blog'u yazmaya başlarken kafamda oluşmuş düşünceden saptım ama yazamadan da edemedim.

Blog'a başlarken üç yıldan fazladır MB de düzenli yazanlar bir araya gelse oluşacak ortamı düşünmeye çalıştım; biribiriyle tanışıp varzgeçmiş, tanışmış ama vazgeçmemiş ve hiç tanışmamış, kırılmışlarla yine çok farklı yaşam ve yazım tarzlarıyla  tam bir sosyal-psikoloji laboratuarı olacağını düşünüyorum.

Yine 8342 blog yazarını Gülhane parkına kümeler halinde toplandığını düşünün ve parka Sultanahmet tarafından her giren giren sırayla; şairler, hikayeciler ve öykücüler, metafor-aforizma ve denemeciler, haber yorumcular, spor yorumcular, yemek tarifçiler ve tabiiki kes yapıştırcılarla muhatap olsa (deniz tarafındaki) diğer kapıdan neler düşünerek çıkacağını siz düşünün.

Milliyet Blog bir yazım tarlasından öteye (her tarlasında farklı hasatlar biçilen) yazım ovasıdır.

Milliyet Blog ürünleriyle bir ova, kümelenmesiyle kocaman bir park ve binen sayısıyla bir METRO BLOG tur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hiç bu yönden bakmayı düşünmemiştim, başka bir bakış açısıyla tanıştım ve her şekilde artıları çoğunlukta olduğuna inandığım bir paylaşım ortamındayız diye düşünmekteyim burada olmaktan da dostları tanımaktan da mutluyum, saygılarımla iyi bayramlar

Cemile Torun 
 06.08.2013 18:12
Cevap :
Katkınıza teşekkürler, keyifli bayramlar...  08.08.2013 0:53
 

Çok orijinal bir yazı olmuş sayın dostum Nedense metro'dan bir indim,pir indim.Kalabalık mı desem, amaçsız mı desem,sahte mi desem, havasız mı desem bilemiyorum.Son bindiğim vagon çok sıkıcı geldi.Tabanvay daha fazla huzur vermeye başladı.Selamlarımla.

yılmaz çetingöz 
 01.08.2013 21:42
Cevap :
Kalabalık, sıkıcı ve havasız hale getirenlerin yok olduğunu bilginize sunuyorum ama arada bir mola vermekte iyi gelebilir. Hani basketbol maçlarındaki gibi oyundan alınan oyuncu tekrar oyuna girebilir misali, içinizden geldiği gibi yapın ama yazmaktan kopamayacağınızı düşünüyorum. Gönül hoşluğuyla, keyifle paylşacağımız ortamlar dileğiyle, selamlar...  02.08.2013 9:19
 

Keyifli yolculuklar dileğiyle.

Mehmet Emin Yolsal 
 01.08.2013 20:59
Cevap :
Evet, gönül hoşluğuyla...  02.08.2013 9:13
 

kes yapıştırcılar süper olmuş. süper. hepsine saygı duyuyorum .

Baver Ergun 
 01.08.2013 19:05
Cevap :
Böylece varlığınızdan haberdar olduk:) sevgiler selamlar...   01.08.2013 19:39
 
 
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 2068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1178
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster