Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
327
 

Milliyet Blog'da "bilimsellik" yok mu ediliyor?

Milliyet Blog'da "bilimsellik" yok mu ediliyor?
 

Milliyet Blog’da son dönemde aramızda işin kolayına kaçan, özen ve dikkat yoksunu,  yazarlar ‘yalapşap’ bloglar ortaya koymaktadır. Konuyu belirledikten sonra araştırma yapma alışkanlığı olmadığı için ‘bilimsellik’ yok sayılmaktadır.

Bu yazarlar bloglarında ortaya koydukları bilgilerle okuyucularını/üyelerini ‘aydınlatmak’ yerine yanlış bilgilerle donatmaktadır.

Bloggerın; ‘Ülkemizdeki işsiz sayısı ülke tarihinde görülmedik bir rakama ulaşmış (8-10 milyon)’ olarak açıklaması editörlerimizin de gözünden kaçmakla kalmamış; günlerce hangi içeriği, üstün özelliği ile “Seyir Defteri – Blog Kategorisi”nde yayınlanmıştır?

Konunun, editörlerimizin 'kasıtlı olmayan' davranışı ile günlük rutin işlerinin arasında kaybolduğu kanaatindeyim..

Gelin birlikte ‘veri tabanına’ dayanan ‘gerçek bilgilere/rakamlara’ göz atalım;

Türkiye İstatistik Kurumu’nun(TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması ‘2012 Haziran Dönemi Sonuçları’na göre; 2011 yılının Haziran Dönemi’nde 2 milyon 537 bin kişi olan işsiz sayısı, 2012 yılının aynı döneminde2 milyon 226 bin kişiye gerilemiştir.

Türkiye’de işsiz sayısı 2012 yılının ilk yarısında 311 bin  azalırken; işsizlik oranı % 8.9 olmuştur.                                                                           

Sosyal Bilimler ve Davranış Bilimleri’nde yapılan bilimsel araştırma sonuçlarında (+) (-) % 1- 2 ‘standart sapma’ yani ‘hata payı’ kabul edilebilir. Hata görülme olasılığı % 5'den küçüktür.

Eğer bugün, Türkiye’de 8 -10 milyon işsiz varsa ne olur biliyor musunuz?

‘Sosyal patlama’ olur( ! )

Yıllardır, ‘68’li yıllardan günümüze kadar ‘Türk Solu’nun başaramadığını AKP İktidarı başarmış sayılacak…

 ‘Türk Solu’ çıkacak olan ‘sınıf çatışması/çarpışması sonucunda emellerine nail olabilir mi?

Şimdi bu kısa ‘mizahi’ yaklaşımdan sonra ‘gerçekle’ yüzleşelim.

‘Blog emeğine’ saygı duyduğum ‘gerçek emekçilere’ sesleniyorum

Siz, siz olun, tık.. tıık!.. ‘sarhoşu,’ sakın ha hiç olmayın ki; bilimsel bakış açısı ile ulaşın hepimize…

27.01.2013

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiye'de işsizlik bitmiştir; artık herkesin işi var, diye yazsak da gözden kaçar mıydı acaba..:)

ali açıköz 
 28.01.2013 1:26
Cevap :
Benim gözümden kaçmaz idi. Editörlerin gözünden kaçar mıydı? Onu ben bilmiyorum.:)):))  29.01.2013 5:55
 

Sn.Turtat, su issizlik rakkamlari kanimca tam gercegi yansitmamakta.(Tabiki anilan haric tutuyorum).Veriler resmi veriler ya kayitsizlar, isini kaybeden serbest meslek sahipleri ve diger unsurlar. Tum bunlar o + - sinifinin icindemidir diye de sormaktan alamiyorum kendimi.

Newyorker 
 28.01.2013 0:35
Cevap :
Kayıtsız ekonomi resmi veriler(TİÜK)içinde değildir. Tüm bunlar(+)(-) içinde değildir. Maximum(+)(-) %5 olası hata sapmasıdır. Ben de şunu merak ediyorum: How long have you been in New York? I had been in Michigan State University between 1976-79 for my Master's Degree. Please keep in touch with me. See you later...  29.01.2013 6:27
 

Hemen yan tarafta "galerileriniz" deki fotoğraflar da çok bilimsel olmuş. Galerinizle ilişkili yazılarınız da bilimsellikten yıkılıyor:)) offf türtat offf, size ne demeli bilmem ki! Şu MB'de gerçekten bir renksiniz:)

ÇokEskidendi 
 28.01.2013 0:32
Cevap :
Siz öncelikle kendi içinizdeki çelişkiyi giderin. Sorunları işinize gelirse ''pragmatist,' işinize gelmezse 'anarşist' kişiliğiniz ile mi değerlendiriyorsunuz? :)):)Çok yazık!.'Magazin Medyasını' algılamaktaki anlayışınızı çözmekte zorlandım. Müphem ve imalı bakış açınız 'su-i niyetli olduğunuzun göstergesidir. Magazin Medyası Sosyal Bilimler ve Davranış Bilimlerince araştırılıyor. e- ortamda linklere girerseniz gerçeklerle yüz yüze kalırsınız. Siz ise,bu müphem ve imalı bakış açınız ile 'kadın lobisi'nin 'yüz siyahı'sınız!..  31.01.2013 13:09
 

MB'de en sinir edici şeylerden biri şudur: Adam Türkçe dersi vermeye kalkar ama Türkçe bilmiyordur, bilmem ne dersi vermeye kalkar, konuyla ilgisi dandiğin dandiğidir. Siz de burada bilimsellikten bahsediyorsunuz, ama verdiğiniz bilginin ve izlediğiniz tutumun bilimsellikle alakası yok. İşsizlik oranı ile ilgili bilimsel bilgi vereceksiniz, TÜİK'ten aldığınız bilgiyi buraya aktarmanız hiçbir anlam taşımaz. İşsizlikle oranı ile bilgi, işsizliğin tanımından, resmi olan ve olmayan tüm kaynaklardan alınmış veriler üzerinde karşılaştırmalı olarak, temellendirerek bir yazı kaleme almak demektir. Burada ve bu kategoride yazan o kadar çok sömürgen var ki, siz de eksik kalmayın tabi, ama tereciye de tere satmayın.

Erdal Aydın 
 27.01.2013 23:33
Cevap :
İnsanların 'algılama' ve 'anlama' yetenekleri farklıdır. Kimi insan kolay algılar ve anlar; kimi de 'anlamamakta' ısrar eder. Bu bilim kategorisinde yazdığım bir blog değildir. Bir blogger yazısında hiç bir araştırma yapmadan, 'official data bank' göstermeden Türkiye'de 8-10 milyon işsiz olduğunu yazmakla büyük bir sorumsuzluk örneği göstermiştir.Ben bir Milliyet Blogger sorumluluğu içinde konuya açıklık getirdim. TÜİK'ten aldığım bilgiyi buraya aktarmam bu nedenle anlam taşıyor. Blog yazımı zahmet edip; bir daha okuyun lütfen...Burada o kadar çok 'angut' var ki; siz de eksik olmayın, bilim insanına 'bilim' öğretmeyin. "Anlayana sivri sinek saz, Anlamayana davul zurna az"!...   31.01.2013 13:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster