Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '12

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
298
 

Milliyet Blog'da "optimum sözcük" sayısı kaçtır?..

Milliyet Blog'da "optimum sözcük" sayısı kaçtır?..
 

En büyük blog "Milliyet blog!"


Milliyet Blog’da ‘optimum sözcük’ sayısı kaçtır?..

Her günkü gibi ‘Milliyet Blogger’ ‘günlük’ konusunu seçiyor, ‘blog yazısını’ bitirip, okunma sayısında ‘artış olabilmesi’ için ‘sabır’ ve ‘heyecanla’ elektronik ortamda ‘Milliyet Blog’ izleniyor.

‘Milliyet Blog’ okurlarına bir dolu sözcükle ‘deli saçması’ sayfalar aktarmak değil; onlara ‘doğru’ ve ‘güncel’ bilgi aktarmaktır.      

‘Milliyet Blog’da’ yazmaya yeni başladığınız günlerde aklınıza şu soru mutlaka gelmiştir.

“Yazılarım ne kadar uzun olmalı?”

‘Milliyet Bloggerlardan’ kimileri yazılarını kısa ‘bir-iki paragraf’ metin veya ‘bir dörtlükten’ oluşan şiir olarak üretirler. Kimileri ise, aklındaki, bilgi dağarcığındaki herşeyi yazar ve hatta bin sözcüğü oldukça aşar.

Peki, “Optimum sözcük sayısı kaçtır?”

Bir  ‘Milliyet Blog yazısı’ ‘ön araştırma,’ ‘yazının yazılması,’ ‘kontrol edilmesi’ ve ‘fotoğraf veya grafik’ eklenmesi aşamalarından oluşur.

İtiraf etmek istiyorum ki; ben dahi birçok ‘Milliyet Bloggerin’ yaptığı en büyük hata, daima ‘uzun’ ve içeriği ‘yoğun’ blog yazıları yazmamızın zorunlu olduğuna kendimizi inandırmış olmamızdır.

New York Times Gazetesi gibi blog yazılarına geniş yer veren dünya medyasının blog yazıları irdelendiğinde; “optimum sözcük sayısı” blog yazısındaki‘anahtar sözcüğü’ kaç kez kullanmanız gerektiği ile doğru orantılıdır.

Hala ‘anahtar sözcüğün’ bir blog yazısında kaç kez tekrarlanması gerektiğini bilmeyen ‘Milliyet Blogger’ olduğuna inanmak istemiyorum.  Blog uzmanlarına göre; ‘anahtar sözcük’  yoğunluğu  %7’dir.

Blog Uzmanı Jeremy ZILAN’ın teyit ettiği bir faktör de ‘anahtar sözcüğün’ ‘short-tail’(kısa kuyruklu) mu yoksa ‘long-tail’(uzun kuyruklu) mu olduğudur? ‘Anahtar sözcüğü’ ‘Milliyet Blog’ yazısı içinde okuyucuya ‘bıkkınlık’ vermeyecek şekilde kullanılmalıdır.

‘Blog literatüründe’ yaptığım araştırmalar, ‘Milliyet Blog’da’ edindiğim ‘deneyim’ ve ‘birikimlerim’ doğrultusunda ortalamanın üstünde bir ‘Milliyet Blog’ yazısı için 500-600 sözcük yeterli  sayılabilir.

Ancak bu değerlendirme kesin bir  kural  olarak  algılanmamalıdır.  Önemli olan ‘Milliyet Bloggerın’ ‘kesin,’ ‘katı,’ ‘dolaysız’ ve ‘özgün’ üslubu ile “OPTİMUM SÖZCÜK SAYISI” kendiliğinden ortaya çıkarken; okuyucu da “MAKSİMUM YARAR” SAĞLAR…                

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şahsınıza ve fikirlerinize tüm samimiyetimle saygı duymakla beraber ben yine "optimum" kavramına takmış durumdayım. İlgi ile okuduğum yazılarınızdan optimum kavramından ne anladığınız bence çok net bir şekilde anlaşılmıyor.Optimum kelimesinin açık ve net bir dille tanımını yaparsanız çok sevinirim. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 21.08.2012 8:01
Cevap :
Merhaba, Bayramını kutlar, sevdiklerin ile birlikte nice bayramlar dilerim.Optimum sözcüğü öncelikle İktisat Biliminde Gabor-Granger tarafından "fiyatlandırma araştırmasında" kullanılmıştır.Kurulan pazarda talebe "fiyat belirlenirken" tüketicinin 'en düşük çıktı' karşılığında 'maksimum yarar' sağlaması esas alınmıştır.Davranış ve İletişim Bilimlerinde: "Olumlu bir sonuç için, en uygun konumda, en uygun durumda, parametrelerin maksimum çalıştığı ortamda elde edilebilecek en üst düzeydeki sonuçlar, hasılat, sağlanan hizmet ve verim ölçüsü olup; onu tanımlayan veya niteleyen birime "optimum" denir.Bir tür standardizasyon, olabilecek en üst kaliteye ulaşma ölçüsüdür. Katkıda bulunabildim ise; ne mutlu bana... Deyimlerin mucidi ve kullanıcısı benim.Literatürde yer alması ve kalıcı olması dileğiyle saygılar ve selamlar... Her zaman bilimsel sohbetlere hazırım.   21.08.2012 18:02
 

Benim yazıda kullandığım anahtar sözcükler "kuyruksuz" oluyor, sayın Türtat. Bu neye delalettir bilemem tabii. Bir zamanlar bu sitede Süleyman Ekim Hocam vardı. Her satıra tek sözcük yazar, sayfanın sağ tarafını Haymana Ovası gibi boş bırakırdı. Kendisi çok "optimum" bir üyeydi Allah için. Üstelik tutumluydu da. Yazınız oldukça "bilimsel" ve oldukça "didaktik" unsurlar taşıyor. İnsan okuyunca bu sıcak havada bol yağlı(çift porsiyon) karnıyarık yemiş gibi oluyor. Keşke sezon açılışına saklasaydınız bu yazıyı. Eylül serinliği iyidir.Selamlar. Not: Belki inanmayacaksınız ama sizi rüyamda gördüm. Mesut Hocamla tavla oynuyordunuz.

Ümit Culduz  
 20.08.2012 22:37
Cevap :
Ümitciğim, Bayramını candan kutlar, sevdiklerinle daha nice bayramlar dilerim. Ser'de "akademisyenlik" var ya; konuyu mutlaka 'bilimsel' perspektifte irdelemekten büyük haz duyuyorum. Bilimsel/kuramsal yazmak beni besliyor. Davranış ve İletişim Bilimlere katkıda bulunabiliyorsam ne mutlu bana!..Galiba ben sezonu erken aştım . Ağustosun 21'ne geldik bile... Selamlar, sevgiler, NOT: Hayırlara vesile olur inşallah!..   21.08.2012 7:06
 

Şükrü Bülent bey merabalar, iyi bayramlar... Şimdiye kadar hangi blogumun, kaç kelimeden oluştuğunu hiç saymadım ama; bazen konu gereği, uzun bloglar da yazmam gerekebiliyor. Kelimeleri saymak yerine, göz kararı, tecrübe ve gözlemlerimle ölçmeye çalışıyorum; yazdığım blogun, olması gereken uzunluğa uygun olup, olmadığını... Ancak tabi ki, en uygun olanı, yazılan blogu kelime kelime saymaktır belki de... Bazen, kelime sayısına takılmak, yazmanız gereken asıl şeylerden alıkoyabilir sizi; siz hiç istemeseniz de... Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 20.08.2012 20:55
Cevap :
Merhaba, Özellikle ABD Medya Sektöründe Digital Marketing konseptinde 'anahtar kelime' yoğunluğu ile ilgili bir ipucunu paylaşmak istiyorum. Belli bir anahtar kelimenin yoğunluğunu ne kadar iyi ayarlarsanız; Googly gibi arama sonuçlarındaki SIRALAMANIZ O KADAR YÜKSEK OLUR... En rasyonel %7'dir. Selamlarımla,  21.08.2012 20:06
 

İnanın ben anahtar sözcüğün blog yazısında kaç kez kullanılması gerektiğini ilk kez sizden öğreniyorum. Sizin sayenizde anahtar sözcükleri daha bir sayarak kullanırım(!)

DurmuşGüler 
 20.08.2012 18:56
Cevap :
Bayramınız kutlu olsun. Size katkıda bulunabildim ise ne mutlu bana(!) Selamlar,  21.08.2012 7:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 846
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster