Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
496
 

Milliyet Blog’da bugünkü 5. yazım

Milliyet Blog’da bugünkü 5. yazım
 

Bugün Milliyet Blog’un Haftalık Blog Bülteni geldi ve burada bir Milliyet Blog'ta yeni bir uygulamadan sözediyor:

“Milliyet Blog'ta yeni bir uygulama

Sitemizde az yazan yazarlarımıza daha fazla yer açmak için yeni bir düzenleme gerçekleştirdik.

Artık gün içinde yazdığınız ilk 3 blog anasayfamızda yayınlanacak, diğerleri kendi sayfanızda ve 'diğer bloglar' listesinde okurlarımıza ulaşacak. Manşet ve banner'lar gibi ortak alanlarda ise sadece son blogunuz yer alacak.”


Bu uygulamanın blog yazarlarından gelen istek üzerine olduğunu biliyorum, son zamanlarda bu konuda eleştiriler geliyordu. O isteklerin yerine getirilmesi açısından baktığımda bu uygulamayı anlıyorum ancak kesinlikle katılmadığımın bilinmesini istiyorum.

Bugüne ait bir istatistik bilgisi vermek istiyorum:

Saat 23:30 itibariyle benim yazılarımın günlük okunma sayısı: 1174 (yazı ile binyüzyetmişdört)
Bugün okunan yazılarımdan Milliyet Blog ana sayfasında görünen 3 yazımın okunma sayısı: 12 (yazı ile oniki)

Tek örnekle yeni uygulamanın gereksizliğini kanıtlamanın olanaksız olduğunu biliyorum.

Uygulama iki bölümde değerlendirilebilir:

İLK BÖLÜM: Artık gün içinde yazdığınız ilk 3 blog anasayfamızda yayınlanacak, diğerleri kendi sayfanızda ve 'diğer bloglar' listesinde okurlarımıza ulaşacak.

Bir küçük hesap daha yapmak istiyorum. Bugün 23:30’a kadar 224 blog yayınlanmış. Aynı anda 7 blog görünüyor, buna Haber kategorisindeki 3 blogu da eklersek toplam 10 blog Milliyet Blog ana sayfasında görünüyor. Böylece bir blog ana sayfada 45 dakika kadar görünebilir. Yeni uygulama ile bu süre 45 dakika yerine 1 saat olur, çok da fazla birşey değişmez.

İKİNCİ BÖLÜM: Manşet ve banner'lar gibi ortak alanlarda ise sadece son blogunuz yer alacak.

Manşet ve banner’larda yalnızca son blogun yeralacak olması az da olsa bir etki yaratabilir. Ancak bu uygulamanın anlamı Milliyet Blog’da ciddi bir kısıtlamadır ve Milliyet Blog’a zarar verir.

DENEYİMLERİMİ PAYLAŞMAK İSTİYORUM

Deneyimlerimden ve gözlemlerimden sözederek Blog yazarlarına önerilerde bulunmak istiyorum: Yazılarınızı özenle yazın. Yazdığınız gün okunacak diye düşünmeyin, yıllar sonra okunacak yazılar olarak düşünün. Benim bugün en çok okunan yazım bir yıl önce yazdığım bir yazı (1). Bugün Savaş Şakar’ın en çok okunan yazısı (Milliyet Blog’un bugün en çok okunan 2. yazısı) 26 Ekim 2006 tarihli (2). Savaş Şakar bugünlerin teknolojisini bir yıl önce yazmış ve şimdi de okunuyor.

SONUÇ

Bugün getirilen uygulama Milliyet Blog’a hiçbir katkıda bulunmayacaktır. Ne az yazanlara önemli birşey kazandıracak ne de çok yazanlara önemli bir zarar verecektir. Yalnızca Milliyet Blog’da bir kısıtlama olarak yerini alacak ve değerli birçok yazıyı bir süre için sayfaların derinliklerinde gereksiz bir şekilde saklayacaktır.

Ankara 21 Kasım 2007

(1) Aydın Tiryaki – Bir köy öğretmenine ağıt: Dünyanın bütün çiçekleri: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=14784
(2) Savaş Şakar - Lazer TV: Yeni jenerasyon TV: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=11047

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir süredir ben de (haliyle) benzer açıklamalar yapıyorum. Burası gazete değil bir blog portalı. "Madem ki Ertuğrul Özkök günde 1 yazı yazıyor sende öyle yapmalısın" modelini buraya uydurabilmemiz sadece komik olur ve kendimizi ne kadar "ciddiye" aldığımızı gösterir. Bana hala 4 hafta önce koyduğum yazı ile ilgili soru geliyor olması da yine haklılığınızı destekler. Öte yandan şöyle düşünün; bizim gibi çok yazanlar "illa ana sayfada görünelim" diye yazmıyordu ki. Ben yazabildiğim için yazıyorum ve tüm yazılarımında aynı "kalitede" olduğunu düşünüyorum tıpkı sizinkiler gibi. Ayrıca aynı günde hem doktor köşe yazarlarımın yazılarını, hem iki röportajımı hem de kendime ait iki yazıyı koyabiliyor olmam lazım, kime ne değil mi? Sonuçta yapabilirim hala, nerede göründüğü önemli değil, takip etmek isteyen gelir sayfama bakar. Bırakınız "ana sayfa kompleksi" olanlar düşünsün bunları. Burada baskı usulü istenen yaptırıldı çok merak ediyorum bu arkadaşların okunma oranları bu modelle artacak mı?

Mehtap Erel 
 23.11.2007 11:35
 

Edtörlerin zprunlu olarak aldığı bu kararı desteklediğim gibi Feyhan'ın ve Coşkun Karabulut'un yorumlarına da gönülden katılıyorum. 23 yıllık gazeteci olarak her hangi bir yazarın bir gazeteye günde on ya da daha fazla yazı yazdığını görmedim. Bu gazete için olduğu kadar blog için de o kadar saçma ve komik bir durumdu. Aslında sayıya da sınırlama getirilmesi çok daha iyi olur. Sağlıkla kalın.

Bülent Göncü 
 23.11.2007 9:56
 

Bir şey daha kafama takıldı? MB ilk kayıt olduğumuz günden bu yana aktif üyeler adı altında da bir hit gösterliyor..Bizler bunu bilerek buradayız.. Yoksa ben mi algılıyamıyorum olayları? Teşekkür ederim..

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 23.11.2007 0:55
 

ben mi yanlış anladım? Son uygulama yazma özgürlüğünü kısıtlamıyor. Sadece ilk üç yazının ana sayfaya çıkmasına izin veriyor. Daha sonra siz isterseniz üzerine 100 yazı daha yazın. Yayımlayabilirsiniz ama ana sayfada göremezsiniz. Bence bu çok adil bir uygulama. Soruna okunma sayısı olarak değil tanınma olarak bakmamız daha doğru olur kanısındayım. Aramıza yeni katılan çok kişi var ancak rastlamak, tanımak ve takip etmek oldukça zor. Gün içinde yazılan tüm yazıları da oturup baştan sona okumak imkansız gibi. Bu durumda ben bu son uygulamayı destekliyorum. Teşekkürler, hoşçakalın

Feyhan 
 22.11.2007 22:33
Cevap :
Merhaba, ben ısrarla ana sayfada görünmenin çok önemli olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Bunu örneklerle anlatmaya çalışıyorum. Blog kategorisinde son aylarda yazdığım yazılarda da bunu anlattım. Henüz bu uygulama gelmeden yazmıştım karşı olduğumu. Uygulama bir kısıtlama getirdiği için karşıyım, bu kısıtlama ne artı ne eksi getiriyor. Boşu boşuna yapılmış ve gerek yokken ortaya bir kısıtlama çıkmış. Benim karşı olduğum bu. Saygılarımla.  22.11.2007 22:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2403
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster