Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '08

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
619
 

Milliyet Blog Hatıra Ormanı rüyası gerçek oldu.

Milliyet Blog Hatıra Ormanı rüyası gerçek oldu.
 

Sayın Yusuf Aysan sık sık gördüğü bir rüyayı 12.02.2007 tarihinde "Astroloji" - "Rüya tabirleri ve doğru şekilde rüya tabiri yapmanın yolu" başlıklı yazısında bizlerle paylaşmış.

Daha sonra Sayın Yasemin Güner 19.02.2007 de "Küresel Isınma" - "Milliyet blog yazarları ve okurlarına davet" yazısıyla da küresel ısınma ve ekolojik denge adına, yok olan yakılıp kesilen ağaçlar, karalanıp atılan kağıtlar için ağaçlandırma kampanyası düşüncesini blog yazarları ve okuyucuları ile paylaşmış ve çağrıda bulunmuş.

Sayın Güner'in yazısı Sayın Aysan'a MBHO (Milliyet Blog Hatıra Ormanı) düşüncesini gerçekleştirme yönünde hem destek olmuş, hem de cesaretlendirmiş.

"Neden olmasın?" diyerek 01.04.2007 tarihli yazısıyla "Milliyet Blog Hatıra Ormanı" için ilk adım atılmış. Gerek yorumlar ve gerekse ardından destek yazıları arttıkça banka hesabına bağışlar da sürmüş. 17.04.2007 tarihli yazısıyla "Blog" - "Milliyet Blog Hatıra Ormanı kuruluyor" duyurusunu yapan sayın Aysan 2010 fidana, 08.05.2007 tarihli yazısıyla da 2809 fidana, 09.07.2007 tarihli yazısıyla da Milliyet Gazetesi'nin 2000 fidan bağışlaması ile fidan sayısının 4809 a ulaştığı müjdesini vererek;

"İyi ki doğdun Milliyet Blog hatıra ormanı" nın doğumunu dile getirmiş.

Blog yazarımız sevgili Doğa ile Mart ayının başında Karşıyaka Orman Müdürlüğü'nde doğumu müjdelenen
ormanımızın açılış ve tabelamızın dikileceği programı görüştük. Daha sonra sayın Yusuf Aysan 13.03.2008
tarihli yazısında "Milliyet Blog Hatıra Ormanı açılışı" nın 5 Nisan 2008 günü yapılacağını duyurdu. Bu
açılıştan arkadaşlarımızın haberdar olmasını istediğim içindir ki sayın Aysan'ın yazısı o günden bu güne değin
"Önerdiğim bloglar" arasındaydı.

5 Nisan 2008 günü saat 10:00 dan 13:30 a kadar neler yaptığımızı, neler yaşadığımızı açılışa katılan arkadaşlarımız
Doğa, İzmir mavilim, Yakamoz 35 (Murat Gülcek) çok güzel anlatmışlar. Ben de galerime ekleyeeğim fotoğraflarla katkıda bulunacağım.

Bir rüya gerçek oldu. Böyle, sonu güzel biten bir rüyanın gerçekleşmesi hepimizi mutlu etti. MBHO İzmir'de, bu
bizim mutluluğumuzu bir kat daha arttırıyor.

Otoyolda Çanakkale yönüne giderken, Karşıyaka Tünelleri'ne gelmeden, Bayraklı yol ayrımına girerseniz
tabelamızı göreceksiniz. Ağaçlandırılan bölge, yani ormanımız daha yukarıda.

Milliyet Blog Hatıra Ormanı'na katkıları olan herkese, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü bünyesindeki Ağaçlandırma Mühendislerine, çalışanlarına, ve sevgili Doğa ve ailesine, törene katılan, telefon ederek kutlayan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Son yıllarda atmosfere salınan sera gazlarındaki artış sonucu oluşan küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı
sorunlar, her geçen gün artmaktadır. Ülkemiz, bu sorunlardan en fazla etkilenecek ülkeler arasında yer almaktadır. Atmosferdeki sera gazı dengesinin yeniden kurulabilmesi için bir yandan sera gazı salınımının azaltılması ve daha önemlisi karbon yutaklarının artırılması gerekmektedir.

Atmosferdeki sera gazlarını dengede tutabilmek için, önemli karasal karbon yutakları olan orman alanlarının ve orman varlığının artırılması, bozuk ormanların rehabilite edilmesi, erozyonla mücadele edilerek topraklarımızın göllere, barajlara ve denizlere taşınmasının önlenmesi, bu amaca kısa sürede ulaşmak için ülkemizin kaynaklarını seferber ederek çalışmalara hız verilmesi gerekmektedir.

Bildiğiniz gibi "Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Seferberliği" 02.12.2007 tarihi itibariyle yurt genelinde başlatılarak ilk fidanlar dikildi. Proje kapsamında 5 yılda 2 milyon 300 hektarlık alanda erozyon kontrolü, ağaçlandırma ve mera ıslah çalışması yürütülecek.

Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Seferberliğine kurum ve kuruluşlar, mahalli idareler, sivil toplum kuruluşları, medya ve halkımızın destek ve katılımı ile yürütülecek, bu kapsamda;

2008 yılında ülke genelinde 420 bin, 2009 yılında 440 bin, 2010 yılında 460 bin, 2011 yılında 480 bin ve 2012 yılında 500 bin hektar olmak üzere toplam 2 milyon 300 bin hektar alanın ağaçlandırılması planlandı.

Diğer illerimizde, yeni Milliyet Blog Hatıra Ormanları için, yine elele, yine birlikte olalım.İkinci İnönü buluşması ile ilgili Sayın Talip Bölükbaşı'nın (Gökyüzü baharda çiçek çiçek) yazısına ulaşmak için;

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=103938

THK Yangın Uçağı alım kampanyasına katılmak için tüm operatörlerden yangın yazıp 3919 ' a gönderin. Bedeli 6 YTL'dir. Ülkemize katkısı, yemyeşil ormanlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çabalarınız için yürekten teşekkürler. (Biraz geç bir teşekkür olsa da) İyi ki varsınız İlyas Bey...

A y s a n c a 
 30.08.2008 15:11
Cevap :
Merhaba Yusuf bey; güzel bir düşünceyi gerçekleştirip hayata geçiren sizsiniz, size ne kadar teşekkür etsek azdır. O gün orada bulunan bizler, siz ve destek verenler adına oradaydık. Daha nice böyle güzel günlere... Siz de iyi ki varsınız ve böylesine anlamlı bir düşünceye imza atıp gerçekleşmesini sağladınız. Selamlar, saygılar.  31.08.2008 10:00
 

Bir olaya imza attınız,sizin nezdinizde tüm dostlarımızı kutluyorum. Bizim yapabileceğimiz birşeyler kaldıysa haberimiz olsun. Sevgi ve saygılar.

sessiz-çığlık 
 10.04.2008 19:16
Cevap :
Sizin destek ve katkılarınızla fidanlar ağaca, ağaçlar ormana dönüşecek. Şimdi artık ormanlık alanımızı ziyaret etme zamanı. İzmir'i ziyaret eden konuklarımızı ağaçlandırdığımız alana götürmek, gezdirmek de görevimizdir. Görüşmek üzere, saygı ve sevgiler.  11.04.2008 8:54
 

Bizleri orada en iyi şekilde temsil ettiğini öğrendik. Gayretlerin için seni kutlarım. Dikilen fidanların, milliyet bloggerlerin arasındaki dostlukların büyüdüğü gibi kısa zamanda büyümesini dilerim. Selamlar, esen kal.

Erol Özışık 
 10.04.2008 12:13
Cevap :
Çok teşekkür ederim, gönderdiğim fotoğrafların içinde MBHO tabelası önünde İzmir'li arkadaşlarımızla birlikte olduğumuz bir fotoğrafı da ekledim. İzmir'e geldiğinde ormanımızı da gezme fırsatı bulacağız. Fidanlar ağaca dönüşerek büyüdükçe buradaki dostlukların da pekişeceğine inanıyorum. Esen kal. Selamlar, sevgiler.  10.04.2008 12:34
 

Gelemedim malum sebepten ama kalbim sizlerleydi. Kutlu olsun. Sevgiler kendine iyi bak

Esma KAHRAMAN 
 10.04.2008 10:58
Cevap :
Sevgili Esma, tabi ki biliyorum. Ancak hep dediğim gibi biz tüm MB ailesini temsil ettik. Güzel ve güneşli bir İzmir haftasonu buluşması MBHO'da gerçekleşecek, sevgiler. (Önce teras meselesini (!)halledelim, Hilmi abi de aynı konuyu yineledi MSN'de)  10.04.2008 11:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2453
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster