Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '09

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
478
 

Milliyet blog içersinde polis teşkilatı mı olmalı?

Milliyet blog içersinde polis teşkilatı mı olmalı?
 

www.milliocak.com/resim/polis4.jpg


Arif Öğütçü arkadaşımızın yazmış olduğu “Var mısınız?” başlıklı blog yazısında bir başkan seçme önerisi vardı. Yarı şaka yarı ciddi olarak kaleme alınan bu yazı “Bu başkan gerekirse hıı, dııt demeli” şeklinde devam ediyordu.

İnternete ilk bağlandığımız yıllarda, çocuklardan bilgisayarı boş buldukça, bilgi sitelerine girip orada soru cevap şeklindeki yarışmalara katılırdım. Bu sitelere webden girilebildiği gibi mirc dediğimiz serverlerden de girildiği bilinmektedir. . Buralarda bilgi botunun sorduğu sorulara en önce cevap veren puan alır. Şimdi bunlar çok daha yaygınlaştı. Sohbet dışında, bilgi soruları, İngilizce, Almanca kelime bilgisi, çarkıfelek, scrabble yazan odalara girip bilgi seviyenizi ölçebiliyorsunuz. (Bilhassa İngilizce ve Almanca pratik yapmak isteyenler olursa bana mesaj çektiklerinde bu site adreslerini kendilerine iletebilirim. )

Bu sitelere bilgileri ölçmek isteyenler dışında, bayan nicklerine askıntı olan veya küfür ihtiyacını gidermek isteyen kişiler de girerler. Birçok kişinin girdiği bu sitelere adminler yetişemezler ve buradaki denetim görevini @ (op veya operatör), ile & (sop veya süper operatör) adı verilen yarışmacılar arasından seçtikleri kişilere devrederler.

Bir dönem ben de bu sitelerden birinde önce operatör sonra da süper operatör görevi yaptım. Eğer sitede bir yarışmacı küfür eder veya bayan nicklerine asılırsa yaptığımız işlem “kick” butonuna basıp, o kişiyi ihraç etmekti. Bazen de “ban” komutuna basıp adamın sesini keserdik. “Ban, kick” komutu ise bir süre siteye girmesini engellerdi. Bazı tahammül edilmeyen kimseler vardı ki, onları “akick” komutuyla cezalandırarak, siteye girmesini tamamen engellerdik. Bu yasaklamalar ip adreslerini kapsadığından, başka nickle de buraya giremezlerdi. Tabi bu arada ödüller de vardı. Düzenli yarışan yarışmacılara “voice” dediğimiz + ünvanını verirdik. Tıpkı milliyet Blogun güvenilir üyelik verdiği gibi.

Arif arkadaşımızın yukarıdaki yazısını okuyunca, aklıma bunlar geldi. Acaba editörlerin gözünden kaçan hakaret dolu blog ve yorumları denetleyecek bir polis teşkilatı mı kurulmalı buraya?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3302
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster