Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
418
 

Milliyet Blog Sitesi'nin profesyonel üyeleri (Tam liste)

Milliyet Blog Sitesi'nin profesyonel üyeleri (Tam liste)
 

“749071 numaralı ‘GÜVENİLİR ve de PROFESYONEL’  MB üyesi Noel tatiline girdiğinden yazı yazma işine ağırlık vermiştir.(Bknz. Lütfen son yazdıklarına) Amacı;  aradaki açığı kapatmak, mali açıdan yeni yıla biraz daha rahat girmektir. Yazdığı her yazı ‘ 50 Avro’ artık değer ürettiğinden başını kaşıyacak zamanı yoktur. Profesyonel bir bilinçle klavyesinin başındadır! Yazdığı her satırın, her tümcenin “mangır” demek olduğunu bildiğinden tıraş bile olmamakta, (zıkkımlanma işine de boş verdiğinden) helaya bile gitmemektedir! İşte bu sıkışık zamanda Ferhunde Hanım gelir ve sorularını sıralar!”

-İllallah yani Sayın Culduz! Her sene olduğu gibi bu sene de "profesyonerl blog yazarlığı" konusunu işliyorsunuz! Su işin aslını, faslını bir anlatın bakalım; anlatın da diğer üyeler de yararlansınlar. Nasıl "profesyonel blog yazarı" oldunuz, efendim?

Tesadüfen bulduğum MB Sitesini öncelikle bir güzel inceledim efendim. Hem de ıcığını cıcığını çıkarırcasına inceledim. Tamam! Bizlere “Sizler de blog yazarı olun” diyorlardı ama “mangır” konusuna hiç değinmiyorlardı! En büyük korkum buydu benim! Diyelim ki üye oldum ve yazı gönderdim! Ya benden “Yazınızı yayınlamaya layık gördük; bu işin ceremesi şu kadardır. Lütfen şu miktarda parayı banka hesabımıza gönderin ”derlerse diye pimpiriklendim.

-Yok artık! Bir de para mı isteyeceklerdi üyelerden?

Ne bileyim ben efendim. Ana vatanımızdan uzakta yaşıyoruz. Tezgâha gelmeyelim diye düşündük işte!

-Sizden para istenmeyeceğini anladığınızda ne yaptınız?.

Hemen üyelik başvurumu yaptım tabii ama bu sefer de kafam başka şeye takıldı. Üyelerden para falan istemiyorlardı ama “para verici” bir tavırları da yoktu yani!

-İşin içinde ille de para mı olması gerekir Sayın Culduz?

Parasız bir hayatın ne anlamı olabilir ki Ferhunde Hanım? Benim mantığım o tür şeylere basmaz! Ya alacaksın ya da vereceksin! Bizlerden para istemediklerine göre “vermeleri” gerekir diye düşündüm işte! Ama bu işin de bir yolu yordamı olmalıydı tabii!

-Ne yaptınız peki?

Siteye üye olur olmaz(Sene 2007'nin başı)“Blog kategorisine” abone oldum efendim. “Blog aşkları”, “İnternet cikcikleri”, ve “En çok okunan blog üyelerinin sıralaması” konularını bir güzel mıncıklayarak hem kendimi tanıttım hem de diğer üyeleri bir güzel azdırdım, (Pardon)harekete geçirdim. Haliyle hem yeni bir üye olarak isim yapmıştım hem de siteye hareketlilik gelmişti. İş çığırından çıkmak üzereyken de yazılarımı şırak diye kestim efendim!

-Yazılarınızı niye şırak diye kestiniz, Sayın Culduz?

Taktik icabı efendim, film icabı yani! Aradan iki hafta ya geçti, ya geçmedi. MB idaresinden mail yoluyla aranılır oldum. Hasta mıydım? Başıma bir iş mi gelmişti? Niye artık yazı göndermiyordum?

-Eeee? Siz ne yanıt verdiniz?


 Ne yanıt vereceğim efrendim? Hemen banka hesap numaramı gönderdim. Uzun pazarlıklar sonucu “yazı başına 50 Avro” da anlaştık ki vergisi de bana aittir yani!

Allah Allah; sahi mi?

E tabii sahi! “Bu çocukta iş var” diye düşünmüş olmalılar! O gün bugündür yan masraflarımızı bu siteden karşılıyoruz. Boğaz tokluğuna bir uğraş ama çorba kaynıyor sonuçta

-Peki bu durum diğer üyelere haksızlık olmuyor mu?


Hayır efendim, olmuyor. Ayrıca bu sitede profesyonelce yazan tek ben değilim. Açın bakın o profesyonel üyelerin profil sayfalarına. Hiçbiri de “Ben burada yazılarımı paylaşmak için varım” diye amatörce sallamamış!  Madem  “paylaşım” gibi bir gönül işine soyunmuşsun parada pulda gözün olmayacak!

-Diğer profesyonel üyelerin isimlerini verebilir misiniz?


Hayır efendim veremem zira şeyleri şey oluyor!! MB siyasi yazılara para ödemesi yapmıyor! Ben şimdi tutup Murakami  (Celal Çelik) bu yüzden yazılarına ara verdi diyemem. Adam ille de siyasi yazacak! Huyu kurusun!  Nilgün Akad Hanım zam almadı diye yazılarına ara vermiş durumda. Sorsanız; “Ben emeğimi üç otuz paraya çiğnetmem efendim” diyecek. Niye isim vereyim? Ha keza Ahmet Balcı! Yazı başına 2 buçuk liraya yazarken o da zam istedi! Ne güzel sürümden kazanıyordu. Zam alamayınca o da Face şeyinde dolanıyor işte! Kızılay yararına yani! Daha çok ismini veremeyeceğim üye var da ben şeeetmiyorum işte.

MB idaresi ne diyor bu duruma?

 Ne desinler efendim! Bunların gözü doymuyor ki! 6 senelik üyeyim ve bu profesyonelliği ben başlattım. Daha ağzımdan “zam” sözcüğü çıkmamıştır! İnsan biraz kanaatkâr olmalı. Sırf “Paylaşım” şeyi için yazan üyelere bakıp ders almalı!

-Profesyonelliğe aday diğer üyelere tavsiyeleriniz olmayacak mı, Sayın Culduz?


Hayır efendim olmayacak! Beter olsunlar! Amatörce “Paylaşıyorum, paylaştıkça çoğalıyorum” diyen birine ne söylesek kâr etmez! Milliyet Blog Sitesi aldığı reklam gelirleriyle “Amerika” olmuş durumda. Gönül istiyor ki bu pastadan herkes nasiplensin ama ne fayda? Kötü olan biz oluyoruz!

-Üyeler "profesyonellik" konusunda nereye başvurabilirler, Sayın Culduz?

Sayfamızın “Bize ulaşın” bölümü var ama esas muhatapları baş editörümüz Başak Temiztaş Hanım’dır efendim. (Lütfen aramızda kalsın) Pek umudum yok ama şanslarını deneyebilirler tabii! Öyle ya; yaz yaz nereye kadar?

-Söyleşi için teşekkürler Sayın Culduz!
.
Ben teşekkür ederim efendim!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Culduz, merhaba. MB, yazarlarına ücret vermese de bazı yazarlar burada kendi reklamlarını yapıyorlar. Bunu hepimiz biliyoruz. Diğerleri de hoşça vakit geçiriyor, bazıları da benim gibi prestij peşinde. Bütün bunlar normal sayılırken sizin çıkıp böyle aykırı göndermeler yapmanız, eften püften şeylerle uğraşmanız gereksizdir, boşuna vakit kaybıdır! Yoksa siz de böyle mi kafa buluyorsunuz?

Dr Lokman Doğruöz 
 29.12.2013 7:00
Cevap :
İnsan neyi eksikse onun peşinden koşar, doktor! Prestijinizi nerede kaybettiyseniz orada arayın bence; burası yanlış adres. Size yazılarımdan uzak durmanızı tavsiye etmiştim ama dinlemiyorsunuz. Bir yazı yazdım, rica minnet o yazıyı bana sildirttiniz. Bir daha yazarsam silmem, ona göre.  29.12.2013 22:38
 

Efendim siz burada ki Türkiye de değilsiniz. Orada ki yerde duruyorsunuz. Buralarda hava bulanık güneş bekleniyor. Güneş çıkana kadar at izi karışmış. Bekleniyor birisi izleri ayıracak. Saygılarımla

E Ruhi YALÇIN 
 27.12.2013 23:21
Cevap :
Aynen öyle efendim, aynen öyle!  28.12.2013 23:07
 

Editörlerle pazarlığım sürüyor. Yazı başına bir çeyrek altın teklifi geldi, kabul edebilirim.

Nilgün Akad 
 27.12.2013 20:20
Cevap :
Çeyrek altın da neymiş efendim, siz de Balcı gibi piyasayı düşürmeyin lütfen:)  27.12.2013 22:18
 

Ümit Hocam; Kaç senedir 50 Avroda gidiyorsunuz. İnsan hiç mi zam istemez?

Yıldız Nihat 
 27.12.2013 10:08
Cevap :
Her sene böyle yazılar yazarak editörlere gönderme yapıyorum ama tık yok! Selamlar Nihat Bey:)  27.12.2013 15:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 312
Toplam yorum
: 4634
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1643
Kayıt tarihi
: 10.02.07
 
 

Önceleri konuşurdu insanlar, "yazmak", sonraların işi... Duygu ve düşüncelerimizin yanı sıra gözl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster