Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
8638
 

Milliyet Blog'un Ayrıcalığı ve Blog Yazıları

Milliyet Blog'un Ayrıcalığı ve Blog Yazıları
 

Çağdaş yazarlık okulu diyebilirmiyiz ? Buna, profesyonel yazarlar yanıt verse daha anlamlı olur. Bu değerlendirme elbette "Milliyet blog" için. Milliyet Blog yazarları, özgür kendi beyanları ile kişiliklerinden anlaşıldığı gibi kariyerleri saygın göründüğü gibi, yazıları ile de seviyeli ve bilinçli bilgilerle donatılmış konular çerçevesinde yazmaya devam etmektedirler.

"Milliyet blog" teknik yönden de dispozisyon ve formun yanısıra site içindeki erişim ve Milliyet.com sayfasından başlayan gazete baş sayfasından itibaren bloglara bağlantı yapılması önemli katkı yapmaktadır. Tabi bu zenginleştirme de "Milliyet yorum" sayfalarının da bulunması ve blogcuların kendi yazılarını böyle toplu ve kolay ulaşılır bulmaları da önemli bir avantajdır.

Yine blog yazıları konusunda her zaman ekleme ve değişim, düzeltme yapma olanağı da güzel bir imkandır. Biz veya özelde ben burada bulunurken hissediyorum ki bir düşünce galaksisiyiz. Buradakiler bu galakside birer yıldızdır. Gidebildiği, ulaşabildiği yere ışık saçıyoruz.

Aynı ağacın dallarıyız, bu dalalarda çiçekler açmak, yeni sürgün ve yeni çiçeklerle hem birbirimizin kokusunu alıgılamak hemde hertürlü bal, polen ve kokuları ile misafirlerin haz almalarını sağlamak işlevi görüyoruz sanıyorum.

Düşünce ve bilgilerin paylaşılması hemde gönüllü olarak amatörce paylaşılması eğoist düşünce çemberini kırmaktadır.

Karşılıksız paylaşım düşüncede de olsa erdemli bir davranıştır. Ancak bu paylaşım cahil ve ticari zihniyetin taşra bağlamında hiçte yapılmadığı muhakkak. Bu bir nevi bağnazlığı çağın bilişim ve internet ortamında yırtmak durumu doğmuştur. Neden mi Bağnaz; siz gerek bir kamu kurumundan gerek bir ticari iş yerlerinden, bir soru da veya denışmada gereken bilgileri nezaket le hemen alabiliyormusunuz. ( İlgili burada yok , bugün git yarın gel) veya esnafların veya tarım erbabının sorulan bir bilgiye size tatmin edecek yanıt verdiklerini gördünüz mü?

Bu bloglarda her nevi ihtisas ve düşünce sahibi arkadaşlarım, bilebildiğini veya düşüncelerini, deneyimlerini paylaşım için bu sayfalara yazıyoruz.

Bu boglarda yazarken konular yazarlarınca empatileştirilerek özümsenip yazılmaktadır. Şahsi yaşam formları da yazıla biliyor. Ancak yapılan yorumlar çok defa gereken düzeyde olsa da bazı arkadaşlar yorumlarında; kişisel hitap ve konu dışı laubali içeriğe kaçan veya konu eleştirisi dışında yazarın şahsi durumu ve fikriymiş gibi kişinin kendisine yönelik yorumlar yapılmaktadır. Yine bazı yazarlar yazı veya yorumlarında kendilerinden özel hayatlarından örnekleme yapmaktadırlar bu durum yazı ciddiyetini bozmaktadır.

Nezaket ve saygınlık çerçevesinde yapılacak yazımlar ve yorumlar, mesajlar unutulmamalı ki yazanların kendi saygınlığını artıracaktır. Bu ifademizle de görülüyor ki bu bloglarda oto kontrol bir yöntemde işlemektedir. Elbette blog editörlerinin buna katkısı büyük, hatta onların koyduğu prensiplerin, oluşturduğu disiplindir.

Bloglarda daha ziyade konulara, makale ve kompozisyon yapısına da bakmalı, bilgi düzeltilmesi gerekiyorsa veya yeni eklemeler varsa, ona da yoğunlaşılmalıdır. Elbette buradan kimseye öğüt ve ders vermek durumunda değiliz. Ama aynı sayfaları yazı ve yorumlarımızla paylaştığımızdan herkesin tavrı hepimizin ortak davranışını yansıtmaktadır.

Bazan şikayet vari blog yazıları da görüyoruz. Bunlara neden olacak tutum ve tavırlerı, yazılara ve yazarlara yansıtmak, yazarlık onur espirisi ile bağdaşacağını hiç sanmıyorum. Yazarların cinsiyeti yazı konusu ile özdeşleştirilmemelidir. Yazarlar kendisi dışında bir nevi sanatçı olarak yazıları içindedirler. Bütün roman, hikaye ve tiyotro ve benzeri edebi eserler de yazan adan tek kişi yazardır ama içinde bazan sayılamayacak kadar karakterle karşılaşırız. Bu yazın yapıtlarda ki kişiliklerde, her türlü sahne ve alavere dalavere vardır. Ama yazarı böyle değil, saygın bir insandır.

Bloglar ve blog yazarlığı konusu bir katagori olarak bu sitede geniş bir yer tutmaktadır. Diğer arkadaşlarda konu hakındaki görüşlerini yazmaktalar elbette ki o yazılardan faydalanıyor kendimize ayna tutuyoruz.

http://blog.milliyet.com.tr/BlogNedir.aspx Sayfasında da konu ile ilgili açıklamalar var.

http://blog.milliyet.com.tr/Kategori.aspx?KategoriNo=279# da bu katagoride yazılmış blogları okuyabilirsiniz. Her biri değişik konularda uyarı ve öneriler, sunarak blogculuğa ve yazmaya ışık tutmaktadırlar.

Burası her konuda her fikrin karşılıklı yorum ve masajlarla bir anlamda tartışıldığı bir platform da oluşturmaktadır. Ancak ben kendi görüşüm olarak sanaldan reealiteye inmeye niyetim yok. Ben'ce önemli olan yaş konusu da değil, tabii kariyer önemli yer tutar fakat kendi kişisel gelişimi ile orijinal ve kaynağa dayalı fikirlerinde önemli değeri vardır.

Yine bu kadar katagorinin kendi branşından okuyuculara faydalı olması ile birlikte diğer okuyucularında kültürel ve aktüel olarak bilgilenmeleri güzel bir katkıdır. Her katagorinin bilgisel ve eğitimsel faydaları yanında moral ve psikolojik ve sosyolojik yönden düşünce alanımızı motive etmektedir.

Herkesin bir düşüncesi var muhakkak ben de 100. blog'u aşmışkan bu konuda bir blog yazayım dedim. Aslında bu konuya tam da motive olmamıştım.

Eleştiri ve yorumlarınızı beklerim (Bunu da ilk defa yazıyorum.).
Nariçi : 01.11.07Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yıllarca kendi not defterlerime, ajandalarıma, sevinçli, hüzünlü veya beni heycanladıran durumlarda paragrafcıklar yazıp durdum. Emekli olduktan sonra önce facebookta kısa ,kısa notlarımdan faydalanıp kendime bir yazı köşesi yarattım. Daha sonra yerel gazetede bana bir köşe ayırdılar,o en az 300 kelimelik..AMA ben kısa yazmayı seviyorum...EDİTÖRÜ DE ÖĞRENCİM...Sakın hocam vazgeçme diyor. SİZLERİN ARASINA KATILMAKSA BANA GÖRE ŞANS .. KEŞKE BANA DA SİZE GELEN BU YORUMLARDAN GELSE ,henüz 6 TANE YAZABİLDİM MİLLİYET BLOGA..SEVGİLER...

Göksel47 
 30.08.2011 20:16
Cevap :
Teşekkür ederim, siz önce yazacaksınız yankı kendiliğinden oluşacak, yorumlar gelecek. zaten kulvara girmiş etaba başlamışsınız. Bir ayrıntı da siz başka blogları okuyup yorum yaparsanız sizi de ziyaret edeceklerdir. Ben biraz gündemi beğenmediğim için bu ara yazmıyorum; twitter de yazıyorum. iyigünler @mehnar  11.09.2011 12:39
 

Milliyet Blog başlıklı yazı ve yorumlarınızı fırsat buldukça okuyor ve bir şeylerde öğreniyorum. Ben de sizin gibi düşünüyorum.Aslında Milliyet Blog bir okuldur. Bu okulun öğrencileri akadedemik ve kariyerleri yüksek kişilerdir.Güzel ve geniş açılımlı yorumlara dayalı yazı ve şiirleri bizleri mutlu ediyor.Milliyet BLog'un editörlerine de teşekkür etmememiz gerekir. Böyle yüksek kaliteli ve karizmatik kişilerle bir arada olmak şahsen beni sevindiriyor. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, selam ve saygılarımı sununuyorum. AbdülkadirGüler

Abdülkadir Güler 
 18.02.2010 9:55
Cevap :
Teşekkür ederiz Sayın Abdülkadir Bey. Burada ki seviye sizinde belittiğiniz gibi tüm blogerlerin ortak katkısıdır. Saygınlık karşılıklı olunca daha bir anlam taşıyor. Sevgi ve saygılarımla sağlık ve mutluluk dilerim.  18.02.2010 18:48
 

değerli büyüğüm öncelikle ifade etmeliyimki yazınız genel itibariyle güzel fakat sondaki hadi yorumlayın bakalım tarzı ifade şık olmamış ve de yazının başındaki profesyonel ifadesi havada kalmıştır,yine de emeğinize sağlık... saygılarımla

Alex Kaptan 
 05.11.2007 16:45
Cevap :
Doğrusun, zaten parantez içinde bir not vardı. Teşekkür ederim. Sevgi ve selamlar.  05.11.2007 17:03
 

yani aslinda MB yeni yazmaya basladim ama bence yazi yazmak ozgurluk yani bazen sinifta konusamiyorsunuz yada kutuphanede elinize kalem alip yaziyorsunuz ne soyliyeceginizi ve ben cok seviyorum yazi yazmayi okumayida sizde cok guzelifadelere adim atmissiniz tesekkurler sevgiler kendinize iyi bakin

sekerpinari 
 02.11.2007 23:44
Cevap :
Güzel yorum ve açıklamalarınıza teşekkür ederim, İnsan'ın yeni yeni veya değişik alanlarda faal olması dünyasını biraz daha genişletir, bu da en azından düşünce ve hayal hürriyeti kazandırır. Herkes bir konuya muhakkak yeni başlama dönemi yaşar. Sevgiler selam  03.11.2007 12:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1780
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster