Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '08

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
1198
 

Milliyet Blog Yazarı, Ahmet Balcı [5]

Milliyet Blog Yazarı, Ahmet Balcı [5]
 

Milliyet Blog Yazari, Ahmet Balci (sagda, beyaz giysili)


Sayin Ahmet Balcı, Ocak 2007 tarihinden bu yana Milliyet Blog da  bügün itibariyle toplam  218 blog yazmış.

Ülkemizde gelecegi cok parlak olan, ahsap ev yapımı kendisinin uzmanlık alanına giriyor. Sözü uzatmadan sorularım ve Ahmet Balcı Bey'in sıcak ve samimi cevaplarıyla baş başa bırakmak istiyorum.1. Ahmet Bey, kendinizi eksi ve artılarınızla severmisiniz?
-Günüm günüme uymaz ama genelde iyi insan olduğumu düşünürüm ve iyi yoldasın Ahmet derim!


2. Politikayla ilgili, hangi projenin daha çabuk gerçekleşmesini istersiniz?
-Insanımızın sıra beklemeksizin en iyi şekilde sağlık kuruluşlarından faydalanması benim hayalim. Yabancılardan duyuyorum da imreniyorum.


3. Sizi çok sinirlendiren, raydan çıkaran şey nedir?
-Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak. Her şeye maydanoz olanlara kızarım.


4. Hangi sebepten dolayı kimi ödüllendirmek isterdiniz?
-Oğlum Ali okulunu derece ile bitirdi ve şimdi de F-16 pilotu oldu. Bu yıl tüm amacım ona iyi bir otomobil almak, mayısa kadar ona hazırlanıyorum.


5. Hangi başarınız veya yeteneğiniz size gurur veriyor?
-Belirgin bir başarım yok. Ama iyi bir ahşap ev firması kurma hayalim devam ediyor. Yaz başı bir hamle yapacağım. Eski hatalarımdan ders aldım.


6. Cocukken; büyüdüğünüzde ne olmayı düşünürdünüz?
-Büyükelçi olmayı çok isterdim.


7. Dinlenmek için tercih ettiğiniz bir yöntem varmıdır?
-Ne yalan söyleyeyim, ben hep dinleniyorum. Arada bir kendi işimi yaparım. Bu yıl hiç iş yapmayacaktım hesapta ama bir iki iş gelince kıramadım. Kendi işlerim gecikti bu kez.


8. Öncelikle, hangi ülkeye seyahat etmek isterdiniz?
-Çin'i görmek isterim. Orada bir ay kalan bir arkadaşım anlatmıştı. Ben de merak ettim.


9. Sizi cok sevindiren, keyifle satın aldığınız şey nedir?
-Benim malda mülkte gözüm yoktur. Ama gecenin hangi vakti olursa olsun ufaklık bir şey istedi mi yaratırım; nerede olursa olsun.


10. Hangi şarkıyı severek söylersiniz?
-Türküleri severim ben. Altın Hızma türküsünü youtube'de her gece dinlemeden yatmam. Buna inanın. Genç bir kız söylüyor. Size de tavsiye ederim. http://de.youtube.com/watch?v=nGeKCT8FMOY&feature=related


11. Bize bir bilgelik sözü söylermisiniz?
-"Türk öğün çalış güven" Atanın bu sözü yaşam felsefemdir.


12. Hangi ressamın eserine çok para vermek isterdiniz?
-Tercihim yok!


13. Ikinci evinizin nerede olmasını arzu ederdiniz?
-Karadeniz'in ıssız bir koyunda orman kenarında bir yerde. Gündüz balık akşam şöminenin başında keyif çatmak isterim.


14. En iyi pişirdiğiniz yemek hangisidir?
-Yemekten anlamam.


15. Şimdiye kadar gerçekleşmeyen, fakat mutlaka gerçekleştirmek istediğiniz şey nedir?
-En az yüz kişinin çalıştiğı bir ahşap ev firması kurmak isterim.


16. Bir ay süreyle kimin hayatını yaşamak isterdiniz?
-Özendiğim biri yok.


17. Sevdiğiniz, övdüğünüz üç kitap ismi verebilirmisiniz?
-Nutuk. Oryantalizm. Cennetin doğusu.


18. TV de hangi programlara takılırsınız?
-Haberleri seyrederim bir de takımlarımızın Avrupalılarla olan maçlarını.


19. Hangi TV programlarını izlemek istemezsiniz?
-Gündüz kuşağı programlarını.


20. Beğendiğiniz bayan oyuncu kimdir?
-Türkan Şoray.


21. Beğendiğiniz erkek oyuncu kimdir?
-Kadir Inanır.

22. Geçmiş tarihte yaşayan; sevdiğiniz, takdir ettiğiniz kişi kimdir?
-Atatürk


23. Başkaları sizin hakkınızda ne söyler, nasıl bilirler sizi?
-Akıllı ama tembel derler benim için.


24. Hangi huyunuzu beğenmiyor veya değiştirmek istiyorsunuz?
-Tembel olduğum doğrudur. Ne yapayım kalkamıyorum sabahları. Öğleden önce kalktım mı günüm iyi geçmez.Sürpriz sorular:

1.Ahşap ev yapımında kullanılan gerekli inşaat malzemeleri arasında; yapı, döşeme, izolasyon, ışiklandırma, ısıtma sistemi vs için malzemelerin; küresel ısınmaya neden olmayacak sistemlerle, üretilmiş olmasıda önemli kriterler arasında öncelik taşıyor. Örneğin; duvar arasına saman doldurularak izole ediliyor. Isı ve ışıklandırma için solar -enerji sistemi vs. Uyguladığınız enternasyonal bir standart veya sistem varmı, varsa ne gibi kriterler içeriyor bunu kısaca özetlemeniz mümkün mü?


- C: Benim yaptığım evler Almanların "Fertighaus" normlarıyle aynı. Ahşap karkas sistem. Ben iki tanıtım yazısıyla bunu açıklamıştım. Isı ve ses yalıtımında en üst boyuttadır bu yapılar. Bizde de yeni yeni cazip hale geliyor.

Genelde koruma önlemi alınmış site gibi yaşam mahallerinde tercih ediliyor. Izolasyonda saman çok iyi bir netice verir. Ben bunu denemeye kalktım bir kez. Ama pratik olmadı.

Bana Alman Profertighaus dergisi gelirdi her yıl. Gelişmeleri oradan takip ederdim. Şimdi internetten takip ediyorum. Mesela Ahşap pencereleri son Alman sistemiyle yaptırıyorum. Camlar 24 mm dir ve laminasyon sistemlidir. Yüz yıl çatlamaz bozulmaz. En kaliteli plastik pencereden daha pahalıdır.

Zeminde kesinikle ithal parke kullanmayız. Boya ve vernik türü malzemeler su bazlıdır. Solvent bazlı ürünler kullanmayız. Güneş enerjili sistemler isteğe bağlı. Ülkemizde bu tür evlerin revaçta olmaması Rantla ilgilidir. Belli yerlerde kümeleşmeler arsa fiyatlarını doruğa çykarmıştır. Bu nedenle müstakil evlerin cazibesi yoktur. Adam yıkıp çok katlı bina yapıyor. Gelir amaçlı kullanıyor.

Şimdi bunlar bitti. Şehir kırsala uzadı. Bizim evlere yol açıldı. Gelecek vaadediyor .Bir de fiyatlar oturdu. Bu da iyi bir etken oldu.


Ahmet Balci, yapi klasigi ahsap evler: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=577152. Ahmet Bey, yaşam felsefeniz nedir?

- C: Faydalı olmak, faydalı nesil yetiştirmek. Bildiğim şeyi her şartlarda başkasıyla paylaşmayı severim. Vazife addederim. Bana bir adım yaklaşana ben iki adım yaklaşmayı severim. Bu hoşuma gider. Ve hayatı da fazla ciddiye almam. Binin yarısı 4x125 ötesi yok!3. Hakkımda bölümünde "akıllı ama tembel derler " diye yazmışsınız. Siz, ahşap ev yapma işine başlarsanız tembellikten eser kalmayacaktır; doğru mu dersiniz? :)

- C: Tam isabet! Bana sorarsanız tam tersi ama! Akılsız çalışkanım! Zevkime göre iş yaparım. Adamın tipi hoşuma gitmezse ona ya yüksek fiyat çekerim ya da işim var derim. Benim yaptığım iş o adama değecek. Kriterim odur. Parası çokmuş beni ilgilendirmez. Ben çok kişiye iş yaptım altı aya yaydı ödemelerini. Yaptığım binalar çocuklarım gibidir. Dışarıdan baktım mı gururlanmalıyım. Bir de, beğenmediğim bir ayrıntıda gece uyumam. Sabaha kadar düşünür sabah gider düzeltirim. Iş yaptığım herkes benim yeni dostlarımdır. O çok önemli.

Yeni projelerim var. Bekliyorum bakalım. Bu yaza doğru iyi bir başlangıç yapacağım tekrar. Çok teklif geliyor ama yaz başına kadar iş yapamam.
Ahmet Bey bu güzel söyleşi için size bir kez daha buradan çok teşekkür ediyorum. Hep sağlıklı ve mutlu kalmanızı ve nice güzel ahşap -evler yapımına imza atmanızı diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla

Mine

11.01. 2008

 

 

Ahmet Balcı'nın blog sayfası:

http://blog.milliyet.com.tr/Hakkimda.aspx?UyeNo=725628&rn=M9

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aramızda yaş farkı çok olmamasına rağmen, sayfalarında yazdıkları ve benimle olan iletişiminde algıladıklarımla, onu bir "baba" olarak algıladım ve benimsedim. Bu duygumun haklılığını kendini ifade ettiği bu satırlarda da gördüm. Ve artık evim yok diye üzülmeyeceğim, en azından "ev" yapabilecek bir "baba" tanıyorum.:) Sevgiler, maviyle; size, Ahmet Bey ve ailesine ve bu satırları okuyanlara.

derinmavi.. 
 01.02.2008 19:27
Cevap :
Nekadar güzel, güzel sevgi ve dostluk kokan duygularinizi paylasmaniz. Bazen emin olun öyle mutlu oluyorumki, burada güzel insanlarin arasinda oldugum icin. Umarim Ahmet Bey de bu yorumunuzu okur. Güzel paylasiminiz icin tesekkürler. Sevgi ve selamlarimla.  01.02.2008 22:43
 

yanıtlamaya çalışanın gerçek yaşamından kesitler sunuyor, doğru bilgiler içeriyorsa; bir MB serüveninin o kısacık zamanında ortaya dökülen gerçekleriyle pek çok noktada kesişmeyebiliyormuş. Sizi daha çok espirili yanınızla tanıyanların, deyim yerindeyse şok olmalarını hiç yadırgamadım ben. Her insan bir dünya kadar büyük ve keşfi de o kadar zor. Zamanla tanıyabiliyorsunuz dünyayı. Görmediğimiz bilmediğimiz daha ne yönler vardır kim bilir? Aralanan bu pencereden yansıyan güzellikleriniz için teşekkürler. Kuyunun dibindeki kurbağalar, sanırlarmış ki gökyüzü kuyunun ağzı kadar. Bu ortamı sağlayarak, kuyunun içindeki suyu yükselterek görüş açımızı genişleten Mine Hanıma; içten teşekkürler. Ahmet beye de gökyüzünün bulutlarını dağıttığı için bir şeyler demeli ama ne? Bir şahin gibi bir doğan gibi, bir kartal gibi, gökyüzünden eksilmesin "gen"leriniz desem, başarıyla, sağlıkla, sevinçle, Ali'yle... Ne dersiniz? Onur duyarsınız değil mi? Sevgilerimle.

MuDo 
 15.01.2008 0:23
Cevap :
Düsünceleriniz paylastiginiz icin tesekkürler, sevgi ve saygilarimla.  15.01.2008 12:37
 

Okudum ve dedim ki Ahmet Balcı pekala barışık kendisiyle... Elinize yüreğinize sağlık Mine hanım uzakları bir kez daha yakın ettiniz bizlere.. sevgimle...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 14.01.2008 18:01
 

Ahmet bey benim bugüne dek gözden kaçırdığım bir yazar. Söyleşiyi okuyunca; büyük kayıp dedim kendi kendime. Bir kere birinci soruya ve yaşam felsefeniz nedir sorusuna verdiği yanıtlara bayıldım. Ahşap ev konusu eşimle birlikte ilgilendiğimiz bir konu. Bu bakımdan da çok enteresan. Beni en çok etkileyen; tamamen meramını anlatabildiği ama bir yandan da kısacık tutabildiği yanıtları oldu. Düşük çenem yüzünden hiçbir zaman başaramıyacağım bu durumu kıskanmadım desem yalan olur...:)) Sevgiyle kalın...

Yıldız... 
 13.01.2008 23:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 549
Toplam mesaj
: 185
Ort. okunma sayısı
: 4243
Kayıt tarihi
: 27.07.06
 
 

Yurt dışında yaşıyorum. Spor, yürüyüş vb. bedensel aktiviteleri düzenli uyguluyor - vegan tarzı besl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster