Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '16

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
180
 

Milliyet Blog Yönetmeni, durgun akan bir " Volga Nehridir."

Milliyet Blog Yönetmeni, durgun akan bir " Volga Nehridir."
 

Biz yönetmenimizin yüzünü görmedik. Ama böyle tahayyül ediyoruz.


Başlarken, önce  bir alaydık  / Daha sonra tugayları aştık Şimdilerde kolorduya dayandık  / Sonra sonra rütbeler aldık Ama yerimizde saydık  / Sınıflarda çaktık, /Fırsat bu fırsat dedik  / Sayfamız editörü olmak istedik  / Şimdiye kadar, cepten yedik  / Boğaz tokluğuna çalıştık  / Yıllar yılı, zam bile istemedik  / Yıllık izinlere çıkmadık / Pankart bile açmadık

Neydi o yaşanan yastık kavgaları / Blog yüzü ile yastık yüzü ayrımını / Birbirinden ayıramadık. / “La minör tondan” istemezükler çektik  /  Yeniçerilileri bile geçtik.  /  Kız Kulesinin külahını bile, tersyüz ettik.  / Ağrıdı dişim, nanay /  Çok içmişim nanay / Nanay yavrum nanay

Ana konu üretmek / Mehter Marşı ile yürümek  / Bir ileri, iki geriye gitmek / Az gitmek, uz gitmek  / Tıktık’ları istiflemek. / Blog aleminde tabur bozanlar. / Laylay lom’a prim verenler / Ah neler yaşadık neler / Ah naneler naneler / İşin özü, “yazmak” iken  / Lüks değil miydi laylay lom demek? / Laylay lomcu’ ya prim vermek... /

         İşimiz  yazmak. Editörlerinkisi ise onaylamak. Haftada bir  yazılarımız,  bültenlerle  öne çıkarılır. Kitap yazmışsak kutlarlar,  blog toplantılarına da başarılar dilerler.  Hepsi o kadar.

        Herkes bu bloglarda editörleri merak eder. Ketumdurlar. Dışarı su sızdırmazlar. Kolları kırılsa, “yen’lerinin içinde “ kalır.

         Ama hassaslardır da. Bir defasında onlara hitap ederken “Baylar” demişiz. Anında cevabı geldi. “ Hoop dedik, arada bayanlar da var” diye ses yükseldi karşı taraftan. Hımmm. Anladık ki bayanlar da varmış.

         Herkes  editörleri anlamaya çalışır, ama çözemez. Bilirler ki onların bıyıklarını balta kesmez. Bıyığı olmayanların da, güzelliklerinden dolayı, yanından geçilmez.

        Blog camiasında Türkiye’nin en büyük sitesine mensubuyuz. Onların editörleri de seçkin ve seçilidir.. Öyle olması lazımdır.. Eee, hiç birini tanımıyor  ve herkesler gibi de merak ediyoruz.

         Blogculukta, editörün, her birimize emeği olduğu halde, onlar hakkında bir tek fikrimiz bile yok. Ama onlar bizi, biliyorlar. Bu ne iş?   Bırakın şunu bunu, "rüyalarımızda bile" bizlere gözükmüyorlar.

        Bizim kariyerimiz belli, yazıp çizdiklerimiz, duygularımız, aksiyonlarımız hudutlu. Ya editörler? Onlar, bizden beter. Haklarında hiçbir şey bilmiyoruz.

        Milliyetin editörlerini araştırdım. Şimdiki yönetmenimizin   verdiği röportaja, bir yerde  rastladım. Bir sevindim ki, deme gitsin.

                                                                    &&&

                                                                       &

         Yıl 2007…Blog ahalisi 2 bin 360 kişi henüz. " 60 bin blog yazılmış. Bunun 40 binini uygun bulduk. Yazarlar için seçicilikte hassasız. 11 binden  ancak beşte birini kabul ettik.  (Ama şimdi 100 bin kişiyiz.). diyor yönetmenimiz . Ve devam ediyor:  “8 kişilik yayın kurulumuz var. Yazım kurallarını taşımayanlar yayın dışında bırakılıyor. Ve röportaj devam ediyor  “Giriş, gelişme ve sonuçları olan ve bilgi veren öğretici yazılar, favorimizdir. Yazının bir fikri olmalıdır. Bilim kategorisine rağbet yok. Milliyet markası altında yazı yazmak, onlar için gurur verici. Üyelerimiz, burayı prestişli buluyor. Kendilerini Milliyet yazarı olarak görüyorlar. Bloglar sanki onların köşeleri gibi.” Diyor

         Temiztaş  son olarak da sorulan bir soru üzerine de: “Hanımlar gün içinde toplandıklarında, o gün hepsi birden blog yazarlığına üye olduklarını biliyorum “ diyor. Hımmmm! Demek ki, kendisi, “Durgun akan Volga” Deşeleseniz, daha ne bilgiler çıkacak, kimbilir.

         Ya işte böyle işte. Başak hanıma ait, yeryüzünde, bu bahsettiklerimden  fazla bir bilgi bulamazsınız. O’nun fotoğrafı bile yok ortalıklarda. Kaşı nasıldır, gözü, saçı nasıldır. Gamzeli midir bilmek, görmek isterdik doğrusu. Bir sesini tanıyoruz telefonlarda. O da bana “terapi” gibi geliyor. O seste bir dinginlik var. Bir dostluk, bir gökyüzü sessizliği var. Eee, bir de fotoğrafını görseydik, olmaz mıydı. Kafasında dolaştırdığı, kuyruklarını birbirine değdirmediği tilkiler onun olsun.

         Bu röportajı okumak iyi geldi. İdare sır olmaktan çıkmalı, yazarına dönük, yumuşak detaylarını çeşitli vesilelerle gösterebilmeli. Kaynaşma olmalı.

         Ve biz hala düşünürüz ki, editörlerin  kitapları var mı? Kariyerleri nedir ? İçlerinde yakışıklı ve güzel olanları var mı? Yatak yorganları blog kumanda odasında mı? O kadar blog okuyan insan, üstelik gazete de, roman da okuyabilir mi? Di  mi ama, merak ediyor insan.

         İzinliyken  blog okuyorlar mı? Rüyalarında blogcu görüyorlar mı? İçimizden beğendikleri var mı? “Şu milliyetçi, şu romantik, şu aksi, şu süt kuzusu, şu ak kaşık, şu ılımlı, şu çok bilmiş, şu aman ha! “ gibi saplantıları mevcut mu?

        Bilemiyoruz. Hepsi Ali Baba’nın sır küpleri mubarek.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilemiyoruz kıymetli (ve kedi resimli) yazar arkadaşım. Gerçekten merak da ediyoruz. Ara sıra "şu konuda/türde yazarsanız daha çok işimize yarar", "şu yazınızda bu tür eksikler/fazlalar var" tarzı uyarılarını işitsek fena olmaz. Tabii onların bizi tanıdıkları kadar da olsa kendilerini tanımaktan ayrıca onur duyarız lakin bilebileceğimiz ya da bilemeyeceğimiz nedenlerden ötürü saklı kalmaları gerekiyorsa ona da saygı duyarız. Sonuçta Milliyet Blog geniş bir yazar/okur kitlesine hitap eden kalabalık bir ortam. Bu kalabalık da insanlardan oluşuyor ve insanın da türlü türlüsü var. Bildiklerimiz var, bilmediklerimiz var. Ben de bayan editörlerimizi tıpkı sizin yayınladığınız resimdeki gibi olduklarını düşünüyorum. Erkeklerin de yakışıklı oldukları kesin. Siz talebinizi yazmışsınız. Biz de yorumumuzu yaptık. Artık gerisi onların bileceği olsun. Size de, onlara da, yazanlara ve okuyanlara da sağlık ve huzur dileklerimizi eklersek şimdilik üzerimize düşeni yapmış oluruz.

Şahbettin Uluat 
 10.05.2016 13:22
Cevap :
Yahu dünyada saklı maklı sır kalmadı artıkın. Ne kadar da iyi niyetlisiniz. Bu yazı "farazi bir fantezi" Yoksa çoktan kaldırırlardı resimli bloğumu. Benim irademdir. Ben yönetmenimizi böyle görüp hayalliyorum. Siz se başka tahayyül ediyorsunuzdur. Uluat soyadı bana, Ulubatlı Hasanı çağrıştırdı. Soyadınız gibi, yorumunuz da güzel. Konu nazik. Fazla derinlere girmiyorum. Teşekkür ederim .  10.05.2016 16:30
 

Ben sizin ve diğer birçok arkadaşın aksine MB editörünün diğer gazete, kitap editörlerinden çok farklı bir konumları olduğunu düşünüyorum. MB editörü klasik bir editörden farklı olarak bizim gibi on bini aşkın bir camiada yöneticilikte yapmak durumundadır. İnsanları hele hele on bini aşkın birbirinden farklı insanı yönetmek gerçekten çok zor bir iştir. Haklı olarak ortalıkta görünmemeli ve görünmez bir adalet sembolü olarak kalmak herkese uzak ve herkese yakın olmak zorundadır. Aksi takdirde başarılı olamaz ve adil bir şekilde yönetmesi gereken MB camiasında adalet dağıtamaz. Ben editörümüzle ne konuştum ne de görüştüm, ne sesini duymak isterim ne de yüzünü görmek. Bence en iyi editör sesi ve görüntüsü olmayan bulutların üstünde sessiz sedasız bizleri seyreden bir editördür. Zaman zaman Allah'a da kızdığım gibi editörümüze de kızdığım olmuştur amma summa summarum bence editörümüz işini yeterince iyi yapmaktadır ve zamanla çok daha iyi olacağına da eminim. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 10.05.2016 13:22
Cevap :
Zannetmiyorum, editörlerin de yöneticilik yaptıklarını. Onlara gelen bloglar teslim ediliyor. Her editör, evindeki, kendi bürosundaki internetten, yazıları çapraz okuyup değerlendiriyorlar. Önemnli gördüklerinin de altına çizerek baş editöre sunuyorlardır. Resimler de onların kontrolü altında olmalı. Editör, şu cümle öyle değil, böyle olmalı diye söylermlerde bulunuyormuış, duyduğuma göre. Bana rastlamadı. Mahalli lisanla söylenmiş söylenceyi, orjinali ile yazdığımda, o satırların düzeltildiğini görünce, ilk defa muhatap olmuştum onlarla. Ve " O bir mahalli deyimdir, söylemdir, ağız farkı konuşmadır" diye not düşerek orjinalini bir daha yazıp yolladığımda, benim yazdıklarım dikkate alınmıştı. Bir edtör, bu lehçe ve ağız farkınıu niye anlamaz diye kafamda o günden beri soru işareti halen mevcuttur. Size gelince. Ben fazla blog okumuyorum. Bu yüzden de sizi maalesef farkedemedim. Blogdan ayrılmayın. Felsefi yazılar ağırdır. Uzun olunca çekilmez oluyorlar. Kısa yazın. Ayrılmayın.SLM.  10.05.2016 16:44
 

Daha nice yazılara sayın Cellek...Selamlar...

Abdülkadir Güler 
 10.05.2016 12:57
Cevap :
Üçüncü fakülteyi de bitirmeğe az kaldı. Ama, kimse farkında değil. Siz farkettiniz. Selamlar, sevgiler.  10.05.2016 16:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 881
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster