Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '12

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
369
 

Milliyet Blogger "intihal"e teşebbüs eder mi?

Milliyet Blogger "intihal"e teşebbüs eder mi?
 

‘İntihal’ sözcüğü ile ilk kez ‘70’li yılların ikinci yarısında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) kazandığım ‘bursla’ Amerika Birleşik Devletleri’nde(ABD) ‘Top ten’ sıralamasına giren Michigan State University’de(MSU) ‘Master’  eğitimi yaparken tanıştım.

ABD’nde eğitim yapan ‘yabancı’ öğrencilerin ‘intihale’ teşebbüs ettiklerine ‘tanık’ oldum.  Amerikalı öğrencilerin kültüründe ‘intihal’ sözcüğü yer almadığı gibi;algılamakta dahi zorlanıyorlardı.   

Amerikalı öğrenciler ‘kopya çekmek,’ ‘sıra arkadaşının kağıdına bakmak’ vb. gibi ‘bilgi hırsızlığını’ bugüne kadar hiç tanımamışlar ve teşebbüs dahi etmemişlerdir.

Bir öğrencinin ‘intihal’ yaptığı tespit edildiği an kazandıkları ‘Master’ veya ‘Doktora’ dereceleri geri alınır; tezleri iptal edilir. Bu ‘hırsızlık sabıkası’ gibi ‘akademik siciline’ işlenir.

‘İntihal’ nedir? Hep birlikte irdeleyelim mi?

‘İntihal’ diğer bir ifade ile ‘fikir hırsızlığı’; en hafif deyimle ‘aşırma’ anlamı taşımaktadır. Başka birinin ‘yapıtını’ ya da ‘yazısını’ kendinin gibi gösterme alışkanlığıdır.

Başkasının bir konuda kaleme aldığı veya söylediği yapıtı o kişiye bir atıfta bulunmadan, kendi yapıtı olarak kamuoyuna deklare etmektir.

‘İntihal,’ ‘hırsızlık yapmak,’ ‘hortumculuktur.’Özellikle ‘akademik alanda,’ ‘edebiyatta’  (Roman/öykü) başkalarının emekleri üzerinden kolayca ‘haksız kazanç’ veya ‘sosyal prestij’ sağlamakla diğerlerine de cesaret veriyorlar.

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte ‘intihalin’ alanı da giderek yaygınlaşıyor. İnternetten ‘kopyala’ ve ‘yapıştır,’ ‘bir yapıttan bir bölümünün kopyalanması’ da gerçek ‘intihal’ örnekleridir. ‘İntihal’ bilinçli olarak veya olmadan; referans gösterilmeden alıntı yapılmasıdır.

Son yıllarda ülkemiz üzerinde ‘intihal’ ve ‘bilimsel sahtecilik’ bulutları dolaşıyor. Bazı önde gelen ‘edebiyatçılar,’ ‘akademisyenler’ ve hatta ‘öğrenciler ‘ dahi ‘toplumsal normları’ aşmışlardır.

Nobel Edebiyat Ödülü Sahibi Orhan PAMUK da Hariciyeci, Yazar Fuad CARIM’ın ‘Kanuni Devrinde İstanbul’ adlı yapıtından ‘intihal’ yapmakla ‘şaibe altında’ kalmıştır.

2007 yılında ODTÜ, Dicle Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve ÇOMÜ’den 14 akademisyen ‘uluslararası bilimsel dergilerde’ yayımlanan 65 makalede ‘intihal’ yapmakla suçlanmaları Türkiye hakkında ‘soru işareti’ oluşturmuş; ‘akademik puanını’  düşürmüştür.

Avrupa Birliği(AB) ülkelerinde, özellikle Almanya başta olmak üzere birçok ülkede ‘intihal’  yaşanmaktadır.

Romanya Başbakanı da dünyanın en ünlü ‘vahşi doğa ve hayvanlar’ dergisi Nature tarafından doktora tezinin bir bölümünde ‘intihal’ ile suçlanmıştır.

Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri’nde(ABD) ve İngiltere’de üniversitelerin ‘Etik Kurulları’ ‘intihal’ ile kurumsal anlamda mücadele ederken; Almanya ve AB Ülkelerinin genelinde on yıllardır ‘bilimde intihale hoşgörü gösterilmiş ve şaibeli durumlara da kayıtsız kalınmıştır.

2002 yılında ABD University of Virginia’da çeşitli fakültelerde ‘dönem ödevlerinde’ ‘intihal’ yaptıkları tespit edilen 45 öğrenci üniversiteden atılmış,  mezun olan üç öğrencinin de “Lisans Diploması” iptal edilmiştir.

Ne yazık ki; ‘intihal’ ülkemizde sisteme yayılmış ve derinlere inmiştir.

 ‘Dürüst Milliyet Bloggerlara’ sesleniyorum:‘ Dürüst olmayanların’ kestirmeden bir yerlere varıp bunun yanlarına kar kalması mümkün değildir!  

Çünkü Milliyet Blog Kullanım Koşulları’nda; Milliyet Blog Hizmeti, ‘başkalarının fikri ve telif haklarına tecavüz edecek şekilde kullanılamaz’ maddesi ile ‘İNTİHALE TEŞEBBÜS ÖNLENMİŞTİR.’

Nereye kadar?

Bizler de “Milliyet Blog” yazarları olarak “amatör” ve “yaratıcı” ruh yapısı ile “düşünce” ve “fikir” özgürlüğünü ”ÖZGÜN” yazılarına yansıtan “heterojen kültürün” ürünü “MİLLİYET BLOG AİLESİ’Nİ OLUŞTURDUK…

AİLE BİREYLERİ ‘İNTİHALE’ TEŞEBBÜS EDER Mİ? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ede(bili)r, çünkü kes yapıştır bayağı, bayağı yapılmakta, örneğin 'Yunan mitolojisinde tanrı ve tanrıça isimleri' gibi ansiklopedik bir konu blog olarak sunulmuş, en çok okunanlarda liste başı, gibi çokça intihal bloga rastlamak mümkün, amaçları isimleri gündeme gelsin ve listede görünsünler. Yine ençok okunanlar listesine giripde manzaraları görün. Selamlar...

Kadri KANPAK 
 11.09.2012 22:18
Cevap :
Görüşünüz ve ilginiz için teşekkür ederim.Benim 'etik . anlayışıma göre; intihal=hırsızlıktır. Bilgisayar icat oldu; mertlik bozuldu. Çocuklar, çalışmalarını/ödevlerini web sitelerinden kopyala/yapıştır yöntemiyle yaparken; bunun 'intihal' yani 'hırsızlık' olduğu büyükleri tarafından öğretilmiyor.Maalesef, çocuklar da bunun 'hırsızlık' olduğunun bilincinde değiller.Bu konu bence gündemin en ivedi konusudur. Selamlar,   12.09.2012 12:07
 

İntihal yapmak belirttiğinizüzere doğru değil.Bu sadece bloktadeğil. Tüm hayatımızda. lakin bazı alıntılarve nereden alındığı belirtişerek yapılmasında sakınca yoktur. Güzel biryazı. Teşekkürler...

hssensoz 
 10.09.2012 22:52
Cevap :
Teşekkürler, Evet, çevremizde oldukça fazla intihale rastlıyoruz. İntihal toplumsal normlar, ahlaki değerler ile doğru orantılıdır. Onun için ülkemizin biraz daha sabır göstermesini umuyorum. Selamlar,  13.09.2012 17:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 898
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster