Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
316
 

Milliyet doğuştan gelen bir vasıf değil, doğuşa yüklenen bir anlamdır

Milliyet doğuştan gelen bir vasıf değil, doğuşa yüklenen bir anlamdır
 

Alessandro Gotto/Italy


Milliyet doğuştan getirilen insanın bir vasfı diye söyleniyor. Tıp hangi miletten olup olmadığına bakmadan, herkese aynı muameleyi yapıyor ve aynı sonucu elde ediyorsa, miletin doğuştan gelen bir vasıf olmasının ne anlamı olabilir?

İki ayrı milletten insanın birleşmesinden doğan çocuklar, her bir insan tek bir milletten diye görüldüğüne göre, bir insanın şu milletten denmesinin ne anlamı olabilir?

Bir milletin devamı, o milletten kadın ve erkeklerin tümünün yok olması ile mümkünken, milliyet doğuştan gelen bir vasıf diye görüldüğüne göre yeni milletlerin ortaya çıkması nasıl mümkündür? Bu mümkün değilse, milliyetin doğuştan gelmesinin ne anlamı olabilir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Milliyet, bildiğiniz gibi bir millete tabi olmaka anlamına gelir. Bana göre, milliyet doğuştan gelen bir vasıf değildir...İnsanların gelişini, dinsel bir yaklaşımla tek bir Adem ile Havva ilişkisine bağlarsanız tek bir milltten söz etmek olasıdır. Ama, bana göre insanların kaynağı tek bir Adem ile Havva değildir...İnsanlar, çeşitli coğrafyalarda ve farklı zamanlarda meydana gelmişlerdir... Irkları da belirleyen budur bence..Aynı coğrafyada aynı beslenme türü ve yaşam koşulları birbirine benzer insanları oluşturur. Irklar, böyle meydana gelir: dolayısıyla milletler de...Aksi halde, kara derilileri, kızıl derilileri, beyaz ırkları ve sarı ırkların oluşumunu nasıl açıklayabiliriz? Ne dersiniz? Selamlar.

cdenizkent 
 05.02.2010 23:49
Cevap :
Söyledikleriniz elbette doğru.. Ancak bu bilgisel ya da bilimsel bakış açısı. Bu kavramlar siyasallaşıp, bir yapının merkezine konulmaya başladığında kendisiyle çelişik olmaya başlıyor.  08.02.2010 12:15
 

Milliyeti biyolojik değil, hissi bir kavram olarak düşünüyorum. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 05.02.2010 21:38
Cevap :
Millet ve milliyet, kendilerine yüklenen anlamlarla çelişiktir, ama öyle değilmiş gibi kabul edilir, insanoğlunun pek çok sahtekarlığından biri.  06.02.2010 16:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 999
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye düş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster