Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
518
 

Milliyetçilik bir dayatma mıdır?

Bloğuma başlamadan önce, yanlış anlamalara meydan vermemek için şu kısa bir açıklama yapmak istiyorum.

Benim, bloğumda karşı olduğumu söylediğim ya da insanımıza ve toplumumuza bir dayatma gibi gördüğüm milliyetçilik, çağdaş demokratik ilkeleri içeren ve vatandaşlık kavramını öne çıkaran milliyetçilik değildir; benim burada kastettiğim milliyetçilik, "hakçılık" olgusunun etrafını "ırk" gibi etnik; ve de "din" gibi kutsal sayılan değerlerle sarmalayan milliyetçiliktir.

Kastettiğim ve karşı olduğum bu tür milliyetçilik, öyle bir milliyetçiliktir ki, farklı düşüncelere yer vermeyen, insanları "ötekiler ve berikiler" ya da "bizden olanlar" ve "bizden olmayanlar" diye ikiye ayıran milliyetçiliktir.

Şimdi bu tür bir milliyetçiliğin, çağımızın en korkunç hastalığı olduğunu söylesem söylesem; bu tür milliyetçilikten dolayı uygar bir yaşamın devanı mümkün değildir" desem ya da "uygarlığın yaygınlaştığı ve kendini özgürleştirdiği zaman, kültürün bugüne değin hep boşuna vaat ettiklerini uygarlığın kendisi gerçekleştirecektir" diye iddia etsem ne olur acaba?

Kutsallaştırılmış, katılaştırılmış, kabuklaştırılmış değerler ortasında boğulmuş ve çağdaş değerlere kuşku ile bakan bireylerden oluşmuş bir toplumda beni topa tutarlar mı, ne dersiniz?

Şu anda böyle demiyorum...Ama böyle diyebileceğim ya da başkalarının böyle diyeceği günlerin geleceğini düşünüyorum.

Öyle sanıyorum ki, böyle düşünmek, çağın, şimdi olmasa bile gelecekyeki gerçeklerine en uygun düşen bir yaklaşımdır.

Çünkü şu anda, ne dünyada ne de ülkemizde, gerçek demokrasinin "insanı ve düşüncesini ve bunu ifade etmesini özgür kılacak ilkeleri" tam anlamıyla uygulanmamaktadır.

Baş döndürücü bir bir hızla gelişen teknoloji ve dünyanın en hücra köşelerini anında birbirine bağlayan uluslararası yazınsal, işitsel ve görsel iletişim ağı, ulusların toplumsal yaşamını şekillendiren kültürün kabuklaşmış dar kalıplarını/kabuklarını zorlamakta, çatlattığı yarıklardan sızarak, içine kapanık toplumların görgü ve bilgilerini değiştirmekte, düşünsel ufku körelmiş bireylerin özgürleşmesini sağlamaktadır.

Bu önüne geçilmez değişim, devletin siyaset üstü/dışı kurum ve kuruluşlarını da etkilemekte; bu kurum ve kuruluşlardaki özellikle, çağın gereklerini kavramış ve getirilerinin özünü anlamış bireyler, kutsal devleti her şeyin
üstünde gören amirlerinin baskısı yüzünden düşüncelerini özgürce açığa vuramamanın sıkntısını yaşamaktadırlar.

Yeri geldiğinde de, amirleriyle çatışmamak için, kutsal devlete bağlılıklarını dile getirip, kalıplaşmış katı değerleri savunarak bir anlamda "takiye" yapmaktadırlar.

Bu tavırlarında, fabrikasyon bir eğitimden geçerek "tek yönlü" düşünce kalıbına sokulmuş olmalarının da büyük payı vardır.

Sonuç :

Demokrasi, tek yönlü insanlardan değil; çok yönü insanlardan oluşan toplumlarda hayat bulur.cdenizkent

Zehra Nur Sarıoğlu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Milliyetçilik Türklük demek değil. Türklüğe söylediğiniz unsurlar katılıyor milliyetçilik oluyor.Ben Türklüğe (Türk değilse hangi etnik köken ise o)taraftarım.İnsan soyuyla gurur duyar ve yüceltmeye çalışır.Milliyetçilik biraz faşizme kayıyor.

Kerim Korkut 
 24.05.2017 14:12
Cevap :
Merhaba Kerim Bey...Doğru, bana göre milliyetçilik modası geçmiş bir kavram ve ideolojidir. Zararlıdır ve ayrımcılığa yönelir...Teşekkürler ve selamlar.  25.05.2017 12:13
 

Allah kitabında bizleri kavim kavim yarattığını söylüyor birbirimizle tanışıp kaynaşmamız için. Bir yere aidiz ama bütün olarak herkesle kaynaşırız. Onların aidiyetlerini de anlayarak saygı duyarak. Bu sadece alt kimliklerimizden biridir sonuçta en üst kimliğimiz insan olmak. Alt kimliklerinden sıyrılıp üst kimliğine ulaşamayanlar insanlarda olacaktır elbet. Alt kimliğine bakıp kendilerini diğerlerinden farklı görenler büyük düşünemeyen bakış açıları küçük insanlar hep olacaktır. Temennimiz küçük bu küçük beyinlerin sayılarınında küçük kalmasıdır.

aslihanca 
 26.09.2008 15:33
Cevap :
Merhaba...Vereceğim yanıtı, yaptığınız iki yorumu da kapsıyor kabul edin. Önce iki ay önce yazdığım bir bloğu okumanız beni sevindirdi. Bu yüzden neler yazdığımı hatırlamak için tekrar okudum. Bloğumun birinci cümlesinde, hangi tür milliyetçiliğe karşı olduğumu açıkça yazdım. Sanırım bu gözünüzden kaçmış. Ne diyorum ben? Diyorum ki "halk olgusunun etrafını "ırk" gibi etnik ve "din" gibi kutsal değerlerle sarmalayan dayatmacı milliyetçiliğe " karşı olduğumu söylüyorum. Bu modern milliyetçilik anlayışına sığmaz diye düşünüyorum. Ayrıca bu tür milliyetçiliğin, hepimizin arkasında olduğumuzu düşündüğüm Atatürk Milliyetçiliğine de uymadığını söylemek zorundayım. Bloğumun arkasındayım. Buna rağmen, ilgi göstermenize ve katkılarınıza teşekkür ederim. Selamlar.  27.09.2008 9:08
 

Milliyetçilik bana kalırsa doğal bir durumdur bahsettiğiniz gibi bir dayatmayada ben rastlamış değilim. Bir değişik ırklara ve inanışlara sahip insanlarla bir arada yaşıyoruz bu ülkede ve insanlar birbirlerine farklılarmış gibi muamele etmiyorlar. Yapanlar yok mudur evet herkesimde ırkçılık yapanlar vardır ama aslında bunların sayısı sanıldığı kadar çok değil sadece ortamda huzursuzluk çıkaranlar nedense uyumlu yaşayanlardan daha ön plana çıkarılıyor. Irkçılık ve milliyetçilik farklı kavramlar. Büyükşehirler hemşehrilicilik kavramını bilirsiniz insanlar kendileri ile aynı kültüre sahip insanları kendilerini biraz daha yakın bulurlar bu gayet doğal ve normal birşeydir. Milliyetçilikte biraz daha büyük çapta hemşehricilik gibidir bana kalırsa ve doğaldır. Milliyetçilik(?) adına yapılan radikal eylemleri ötekileştirmeleri milliyetçiliğe mal etmek doğru olmaz diye düşünüyorum.

aslihanca 
 26.09.2008 15:26
Cevap :
Merhaba...Irkçılık ve milliyetçiliğin farklı şeyler olduğunu yazıyorsunuz. Ben de farklı şeyler söylemiyorum ki; ne diyorum ? "Dini ve etnik kökeni modern milliyetçiliğin içine sokarak saptırmayın ve sulandırmayın" demeye getiriyorum. Selamlar.  27.09.2008 9:11
 

.. ve demokrasi başkaları için istediğimiz oranda demokrasidir aslında.. elinize sağlık sevgi ve saygılarımla..

Salih ERDAGI 
 29.07.2008 10:08
Cevap :
Merhaba Salih Bey... Yorumunuza yanıt vermekte geciktiğim için özür dilerim.Birkaç gün tatil yapmak istemiştim de...Size katılıyorum.Katkınız için teşekkür ederim.Selamlar.  04.08.2008 17:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 2472
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1398
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster