Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
423
 

Milliyetçilik mi şimdi bu?

Milliyetçilik mi şimdi bu?
 

Görsel internetten alınmıştır.


Bir öğrenci evi düşünün. Birkaç kız, ya da erkek arkadaş bir araya gelip gençliklerinin en heyecanlı yıllarını paylaşıyorlar belki de aynı çatı altında. Hüzünlerini, mutluluklarını, harçlıklarını, sınav stresini, gelecek kaygısını paylaşıyorlar, tencerelerinin zorunlu olmazsa olmazı makarna ve patatesleri paylaştıkları gibi.

Yıllar bir hayli sıkıntılı geçse de, mezuniyet sonrasında hedeflenen iş hayatı elde edildiğinde, gülümseyerek anlatılan anılara dönüşüyor aynı çatı altında yaşanılan anlar ve sıcak dostluklara.

Bu hep böyle olmuştur güzel öğrencilerimizin, güzel okul yıllarında. Lakin artık öğrencilerimiz de değişmeye başladı ülkemizin değişimine paralel olarak. Dört bir yanımız alev alev yanarken, içimizde oluşan yangınları söndürme çabaları sürerken, sanırım en büyük tehlike de kapımızı çalmakta.

Arkadaşların, komşuların, esnafın birbirine düşman olması…

Bölünmenin, ayrışmanın tam da tepe noktası!

Sınırları korumak belki kolay da, içerideki bu düşmanlığı bitirmek kolay mı?

Bugün milliyet.com.tr de okuduğum bir haber yüreğimi kanattı.

Yalova'da Meslek Yüksekokulu öğrencisi Diyarbakırlı R.E.’nin Çınarcık’taki evine gelen aynı okul öğrencisi 6 kız tarafından dövülüp, elinde Türk Bayrağı ve alnına rujla T.C. yazılı fotoğrafının çekilerek sosyal medyada yayınlandığı bildiriliyordu. Haber beni oldukça sarstı. Şimdi milliyetçilik mi bu?

O kız öğrenci suç işlediyse devletin ilgili kurumları var. Vatanını seven biriysen hemen ilgili birime bildireceksin. Yok, sadece düşüncelerini beğenmiyor ve kendinizce onu cezalandırıp kahraman olmak istiyorsanız o da sizin haddiniz değil. Devletin güvenlik güçleri var!

Nedeni ne olursa olsun;

Hiç kimse, yasalardan daha büyük değildir.

Hiç kimse, T.C. Kanunlarına karşı gelemez, gelmemelidir.

Hiç kimse, işlenen bir suçun cezasını kendisi kesemez.

Bunları sıralamak kolay da, elbette önce yasa koyucuların yasalara uyması gerekir. Yasa koyucuların yasaları çiğnediğine dair toplumda bir algı oluşursa, bireyler de kendi yasalarını uygulamakta bir sakınca görmezler.

Bu tarz olayların önü derhal alınmalıdır. Haberde belirtildiği gibi montaj falan değilse görüntüler, hatta montaj bile olsa montajı yapanlara en ağır ceza verilmelidir ki başkaları da tevessül etmesin benzer olaylara. Toplumun huzuru her şeyden önemlidir. Onu bozmaya kalkanlara tereddütsüz mani olunmalıdır.

Eyyy…  Yukarılarda sürekli didişen yetkililer! Gözlerinizi açın, açın da bir bakın toplum ne hale geldi.

Ülkemiz Teksas değildir, olmamalıdır!

Yasaları kimsenin çiğnemeye hakkı yoktur!

12 Mart 2016

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

E. Ruhi Yalçın'ın dediği gibi aşırı derecede yanlış...

Kerim Korkut 
 29.03.2016 21:33
Cevap :
Teşekkürler yorumunuza...Selamlar, mutlu kalın.  30.03.2016 20:20
 

Mikro milliyetçiliğin en az bölücü örgütler kadar topluma zarar verdiği bilinmelidir. Nedir yani ben Ülkeyi daha çok seviyorumun somut karşılığı? Cahil alt kültürün yasa tanımayan bir kaç uzantısının yaptığı bu davranışı içtenlikle kınıyorum, keşke o Diyarbakırlı kıza nefret tohumları ekmeden hayatın güzel yanını, reel gerçekliğini anlatabilsek! elinize sağlık selam ve saygılar esen kalın.

Nizamettin BİBER 
 20.03.2016 16:17
Cevap :
Herkes kendince seviyordur ülkesini. Sen az seviyorsun, ben çok seviyorum didişmelerinin ve daha öteye geçen güç kullanımının bize faydası olmaz. Bazıları durumdan vazife çıkartıp böyle çirkin ve suç teşkil eden davranışlar içerisinde olabiliyorlar. Buna müsaade etmemek lazım. Dışlamak kolay, oysa insanları kazanmak lazım, hele ki bu ortamda...Selamlar, mutlu kalın.   22.03.2016 13:12
 

Gençlerin böyle can sıkıcı olaylarla gündeme gelmesi çok üzücü Ayşegül Hanım. Bu haberi ben de duydum ve çok şaşırdım, gençlerimiz geleceğimiz diyoruz fakat böyle giderse halimiz ne olacak belli değil maalesef:( Allah yardımcımız olsun! Sevgi ve selamlarımla.

Nermin Ayduran 
 19.03.2016 0:23
Cevap :
Öfke kontrolü çok önemli. Ne yazık ki insanlarımız bir öfke patlaması yaşıyor ve bu öfkeyi en yakınında olan kendince farklı bulduğu kişiye yöneltebiliyor. Çok tehlikeli bir davranış bu. Önü alınamazsa çığ gibi büyür ve Allah korusun sonrasında...:( Selamlar, mutlu kalın...  19.03.2016 10:48
 

Aşırı yanlış. Eğitimsizliğin ve tahammülsüzlüğün son noktası. Düşman kazanmanın ve oluşturmanın birinci yolu.Umarım bunu yapanlar özür dilemesini de bilirler. Sağlık ve mutluluk dileklerimle saygılarımı sunarım.

E Ruhi YALÇIN 
 16.03.2016 16:59
Cevap :
Özür kültürü bizde pek oluşmamış Ruhi Bey. Her şeyin iyisini biz biliriz. En doğru yol bizim yolumuzdur. Çok hassas günler ülkemiz adına. Öfkemize hakim olamaz isek karanlığa gidiş hızlanacaktır. Selamlar, mutlu kalın.  19.03.2016 10:43
 
 
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 3988
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1411
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

Bir Kamu Kurumundan emekliyim. Bloğumda; yaşadıklarımı, çevremde gözlemlediğim olaylar ile kendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster