Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Güliz Gülsever Özsaruhan

http://blog.milliyet.com.tr/listemiste

20 Aralık '10

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
1696
 

Milyon dolarlar kazandıran en garip fikirler

Milyon dolarlar kazandıran en garip fikirler
 

En şey 10 şey


Bundan sonra aklınıza gelen ilginç ve saçma fikirleri boşvermeyin. Çünkü bu fikirler birgün sizi milyoner yapabilir. Aşağıdaki listede ilginç hatta garip fikirleri sayesinde servetler kazanan kişileri ve ilginç fikirlerini bulacaksınız.
 

10-Bir adam işe gidemeyenler için özür mektupları sunan bir şirket kurar 

İşe gidemediğiniz için bir özüre mi ihtiyacınız var? Bu şirket çalışanlar ve öğrenciler için bir network kurar. Bu network’de işe veya okula gidemeyen kişiler için özür tavsiyeleri yer alır. “The Excused Absence Network” isimli network her özür notu için 25 $ ücret talep eder. Burada bunun değerini 25 $ yapan şey bu özür mektuplarının gerekli yerlere sanki profesyonel bir doktordan veya bir hastaneden geliyor gibi gözükmesidir. İlk zamanlarda günde 300 hit alan network şimdi günde 5ooo’den fazla hit almaya başlamış. Çok yasal bir uygulama gibi gözükmese de hukuktaki boşluklar yüzünden bu işten çok para yapmış gibi duruyorlar.
 

9- Bir rahip ucuz kartuş işine girerse 

Rahip Bernard McCoy LaserMonks.com sitesinin Ceosu yani aslında kurucusu. Bu sitenin olayı ucuz yazıcı kartuşu satmak. Bu sitenin müşterileri daha çok kliseler ve bireysel kullanıcılar. 2002 yılında bu sitede satılan kartuşun değeri 2.5 milyon$. Bu fikir Rahip McCoy’a bir gün yazıcısının kartuşu bittiği anda gelmiş. Yakınlarda uygun fiyatlı kartuş bulamayan rahip bu işe soyunmaya karar vermiş. Şuanda 50.000 müşterisi olan şirket, günde 200 ile 300 arası gönderim yapabiliyor. 

8-Noel Baba ‘dan Mektup Var 

Bizim böyle bir geleneğimiz olmasa da yurtdışında yaşayan çocuklar her sene noel zamanı noel baba’dan bir hediye almak için yanıp tutuşur. Bu potansiyeli farkeden girişimciByron Reese 2002 yılında Santa Mail adlı bir hizmeti hayata geçirdi. İş kısaca şöyle. Anne babalar tarafından ödenen 10 $ karşılığında Santa Mail şirketi çocuklara bizzat Noel Baba’dan mektup yolluyor. Çocukların hayallerini gerçeğe dündüren ve Noel Babadan mektup alınmasını sağlayan bu sistem Bryon Reese’e tam 3 milyon $ değerinde bir servet kazandırmış. 

7-Bir evkadını mikrodalgaya girebilen yastık icat eder 

Kim Levine, Wuvit ismini verdiği mikrodalga’da kullanılabilen farklı şekil ve boyutlarda bir yastık icat eder. Kim bir gün farkeder ki bu yastığın içine patlamamış mısır koyar sonra o yastığı diker ve bunu mikrodalgaya koyarsa patlamış mısır elde edecektir.Üstelik bu yastık tek kullanımlık da değildir. Bu fikir sayesinde Kim, milyonlar kazanır. Önce yakın çevresine bu yastıkları satmaya başlar sonra bir süpermarket bu ürünü reyonlarına koymaya karar verir. Bu sayede Kim kendi imparatorluğunu kurar. 

6-Servetini köpekler için güneş gözlüğü satarak kazandı 

Köpekler için güneş gözlüğü? Kulağa şeker ama biraz da saçma geliyor değil mi? Ama değil! Bunu yapan firma güneş gözlüğünü üretmeye ve satmaya başlamış ve bu iş sayesinde milyon dolarlar kazanmış. Hatta bu iş daha sonra CNN, National Geographic ve Animal Planet gibi mecralarda haber bile yapılmış. Şirket güneş gözlüğünden sonra şimdi de köpekler için t-shirler, oyuncaklar ve şapkalar üretmeye başlamış 

5-Bu adam milyonlarını plastik lades kemiği satarak kazandı 

Kimin aklına bir süpermarkette lades kemiği satmak gelir ki? Ama gelmiş… Ken Ahroni her sene en az 2 kişinin şükrangünü yemeğinde lades kemiğiyle dilek tuttuğunu düşünerek plastik lades kemiği yapmaya karar vermiş. Bu şekilde yapışken hindi kemiklerini kullanmak zorunda kalmamış insanlar. Şuanda şirketi günde 30.000 adet plastik lades kemiği üretiyor. İstenirse bu kemikler kişiye özel olarak da üretilebiliyormuş. Şirketin yıllık satışı 2.5 milyon$ . 

4- Evli bir adam diğer evli insanlar başkalarıyla çıksınlar diye bir web sitesi kurar 

Ashleymadison.com bir tanışma ve kaynaşma sitesi. Ancak diğerlerinden bir farkı var. Bu siteye sadece evli olan kişiler veya evli biriyle çıkmak isteyen kişiler kabul ediliyor. Sitenin sloganı “Life is short have an affair” Yani “Hayat kısa ilişkiniz olsun” Sitenin yaratıcısı Noel Bidermen mutlu , evli ve avukat. Sitenin amacı evli kişileri başka ilişkilere yönlendirmek olsa da( yani bu aslında ahlaki yönden çok da doğru değil ama ) Bu site tam 3.2 milyon dolar kazanmış. Demekki bir yerlerde doğru birşey yapılmış. 

3-Köpek pisliği temizleme işi 

Köpek pisliği temizleme işine giren Matthew Osborn Pooper-Scooper.com sitesinin kurucusu ve köpek pisliği temizleme fikrinin de öncüsü. Bu işe başladığında Osborn’un aklına bu işin ona milyon dolarlar kazandıracağı gelmemeişti tabiki. Ama iyi bir fikirdi. Osborn önce 1987 yılında Hayvan bakıcılığı yapan bir yer açtı. Aynı zamanda Osborn’un 2 tane daha işi vardı. Çalışması ve ekstra gelir sağlaması gerekiyordu çünkü bir karısı bir de kızları vardı. Bu işten saatte 6$ kazanıyordu. Ta ki oturduğu çevrede yaklaşık 100.000 köpeğin yaşadığını farkedene kadar. İş ne kadar pis gözükse de , Osborn vaktini Ohio sokaklarında geçirmekte memnundu. Yanına 7 eleman daha alarak işleri büyütmeye başladı. Çünkü talepler artmaktaydı. 7 çalışan, köpek pisliklerinin konulduğu 1 kamyonla 700 müşteriye hizmet vermeye başladılar. Bu işin gelecek vaad ettiğini gören Matt Boswell bu şirketi satın aldı. Şuanda “Pooper-Scooper.com sitesi ‘nin tam 3000 tane düzenli müşterisi bulunuyor. 

2- Ergenliğinde olan bir çocuk babaannesinin reçelini satmaya başlar 

Bir çok başarılı girişimci parayı popüler bir websitesi fikrini bularak yapıyor. Fraser Doherty ise kendi imparatorluğunu geleneksel bir yol ile kurmuş . Fraser, babaannesinin tarifi olan reçelleri yapmaya 14 yaşındayken başlamış. 16 yaşına geldiğinde ise okulu bırakıp reçel imparatorluğunun(SuperJam) başına geçti. “Super Jam ” markası şuanda yılda 500.000 adet satıyor. %10'unu ise sadece İngiltere’ye satıyor. Bu markanın değeri 1 ile 2 milyon+ arasında gösteriliyor. Ne demişler “Akıl yaşta değil, baştadır”. 

1-Bir adam websitesinden Pixel satarak tam 1 milyon $ kazanır 

2005 yılında , İngiltere’de 21 yaşındaki Alex Tew’un aklına bir fikir gelir. Bir web sitesi açar ve sayfadaki her bir pixeli 1 $’dan satmaya başlar. Sayfada toplam 1 milyon pixel bulunmaktadır. Alex Tew da tam olarak 1 milyon $ kazanır. 

Rahip Bernard McCoy LaserMonks.com sitesinin Ceosu yani aslında kurucusu. Bu sitenin olayı ucuz yazıcı kartuşu satmak. Bu sitenin müşterileri daha çok kliseler ve bireysel kullanıcılar. 2002 yılında bu sitede satılan kartuşun değeri 2.5 milyon$. Bu fikir Rahip McCoy’a bir gün yazıcısının kartuşu bittiği anda gelmiş. Yakınlarda uygun fiyatlı kartuş bulamayan rahip bu işe soyunmaya karar vermiş. Şuanda 50.000 müşterisi olan şirket, günde 200 ile 300 arası gönderim yapabiliyor. 

http://www.listemiste.com/milyon-dolarlar-kazandiran-en-garip-10-fikir.html 

www.listemiste.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 5073
Kayıt tarihi
: 15.12.10
 
 

1981 İzmir doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemlerinden mezun. Listemist..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster