Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
712
 

Milyonların yaşadığı bir sendrom

Milyonların yaşadığı bir sendrom
 

Umarım bu yazıyı okuyanlar kendi hayatından alıntılar bulmazlar, umarım bir başkasıdır bu anlatacaklarım;

Sabah uyanır, yataktan kalkmaz istemez, çünkü ofise gitmek o insanları görmek istemez, o işi yapmak istemez. Çalan alarmı kapatır, beş dakika için geç kalma riskini kolayca alır.

İş yerinde bir baskı tüm vücudunu sarar, vicdanı rahat değildir, çözmesi gereken sorunlar ya yarım bırakır ya da başkasına paslamaya çalışır.

Gün geçtikçe köreldiğini hisseder, piyasadan konuşulanlardan uzaklaşır, etrafındakilerle ortak dili kaybeder, konuşacak az şey vardır artık, uzaklaştıkça farklı uğraşlara yakınlaşmak ister. Bu uğraşlardan birini yapmak ister ama o alanda bir yatırımı yoktur, ilgi duyduğu alanla ilgili hayatını buna adayan kişileri görür, emeği görür ve vazgeçer.

Geçmişi peşini bırakmaz, geleceği öngörememekten, aklı gelecek ile ilgili boşluğu geçmişin özellikle olumsuzlukları ile doldurur.

Kendini savunamaz duruma gelir. Yaptığı ortaya net olarak koyduğu bir şey yoktur ki savunabilsin.

Mutluluğu tüketmekte arar. Zaten dar olan bütçesi onu bankaların kucağına iter , kredi kartlarının iki ayda dolabilecek miktarı kısa bir mutluluk için sonuna kadar kullanır. 12 dan 36 aya kadar borçlanır. 3 yıl sonra halen ödemekte zorlanacağı gerçeğini yaşayacağı birkaç günlük mutluluğa değişir. Alır, gördüğü birçok şeye ihtiyacı olduğunu düşünmeye başlar ve sonunda her kaynak gibi bunun da limiti dolar.

İş saatlerinin dolmasını ve evine gitmek için can atar. Kendini en rahat hissettiği evine gider, fakat ihtiyaçlarını karşılıyamadığını görür. Artık o huzurlu ortam da yoktur. Zaten binbir türlü sıkıntı ile yaptığı evlilikte bir yığın sorun onu beklemektedir.

Bir suçlu arar, aklına ilk gelen yaşadığı şehirdir. İnsanlarına, ilçelerine her şeyine laf sayar. Aslında şehrin güzelliklerini yaşayamamasıdır gerçek sorunu.

Daha çok sigara içer ya da alkol almaya başlar, vücudunda biriken stresi midesine ya da zayıf olduğu bölgeleri vurur. Daha düne kadar midesinin olduğunu unutmuştur. Ama artık hergün organları ben buradayım demeye başlamıştır.

Başka bir iş en iyi çözümdür. Daha fazla ücret, başka çalışma arkadaşları ve zevk alarak yapacağı bir iş. Bunu yapamaz çünkü nerden başlayacağını bile bilemez.

Çaresizdir, artık sağlığını yavaş yavaş kaybeder, evindeki mutluluk artık yoktur, severek yapabileceği bir işe giremez, istifa edemez bir bataklıktır bu çırpınamaz bile.

Tüm bu sorunlar bir gerçeği bilmemekten kaynaklanır bunu da bilemez;

Üretmeden mutlu olamayız!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bende gençligimde böyle problemler yasadim.iş yerinde sevilmeme,bende işimi sevmeme ragmen hic evlenmemiş sefim yüzünden neler cektim.ama sonra onunla dost olmayi basarinca beni pek sevdi.sorunu cözemezsen o iş yeri sana cehennem olur.o yüzden bir yol ara yada işini degiştir.saygilarimla bir büyügün olarak nasihat kabul et. ayse-izmirden

ay.şe 
 22.04.2007 21:17
Cevap :
Merhaba, Milyonların yaşadığı bir sendrom bu yazı, yani benim yaşadığım bir durum değil, ama yorumun için katılmadığım bir konu var dost ol ya da işini değiştir demişsin; bu iki çözümün ile kişilerin doğru sonuca ulaşamayacağı kanısındayım. sevgiler  23.04.2007 20:33
 

Evet, maalesef etrafımdaki herkesin yaşadığı ve yaşamakta olduğu bir kaos bu. Ama nedense, kimse bu durumu kendi açısından düzeltmek adına kılını bile kıpırdatmıyor, sadece eleşritip, şikayet etmekle yetiniyor. İlerleyebilmek için fark yaratmak, üretmek gerekiyor. Umarım yazılarınız birilerine yol gösterici olur. Bu arada konuşmanızı hiç duymadım, ama diliniz gayet akıcı, yazmaya devam edin :) Sevgiler..

Ekinoks 
 17.02.2007 15:26
Cevap :
Yorumunuz çok besleyiciydi. cok tesekkur ederim sevgiler  17.02.2007 20:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 758
Kayıt tarihi
: 05.11.06
 
 

Merhaba, yazmak en büyük hayalim değil ancak yazdıklarım üzerinde uzun zamandır düşündüğüm ve art..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster